• Nově připravená aktualizace hry na verzi 2.220 je naplánovaná na úterý 16. dubna. Upozorňujeme, že termín i obsah aktualizace se mohou změnit. Více informací najdete na herním fóru

Potraviny a jejich kvalita

  • Zakladatel vlákna DeletedUser9371
  • Vytvořeno
Lidem se libi. 40 let tu byl minimalni vyber potravin. Otevrely se hranice a objevily se moznosti zahranicni kuchyne - Neco noveho, neco super. Objevili jsme CO chceme varit, jeste je potreba objevit JAK to varit. Babica je cesta jedna, ale jen pro toho, komu staci vedomi, ze ma na taliri "specialo"...

On ten výběr potravin není nijak zásadní, a ani se nedá říct že tady 40 let nic nebylo. Nejsem zrovna příznivec období 48´-89´, ale jedna věc se upřít nedá a to že možnosti byli solidní. A lidi právě proto vařili a šlo jim to velice dobře, na rozdíl od ostatních států, kde to každá ženská v domácnosti neuměla, u nás ano. Tam výběr byl, ale těm tamnějším obyvatelům, to stejně k ničemu nebylo. Stejně jako dnes, když nikdo neumí nic pořádně připravit. Sebelepšímu kuchaři ani kvalita nepomůže a zdatný si dokáže poradit s tím co má. Ono je to tím že my v tom máme velice dobrou tradici a zkušenost předávanou po generace. A v dobách před 48´ až někam hluboce dávno se v našich domácnostech vařilo. Tehdá bylo k mání ještě méně potravin a menší výběr a nikoho to v ničem neomezovalo. Právě o to víc byli lidi šikovní a vařili velice rozmanitě. Ztoho co máme dnes my, by předsto lety uvařili o dva řády lepší pokrmy. Tak se vůbec nebojím, když ten Babica vaří nějakou kaši ze škrobu, anebo ten Polraich dělá cosi jiného. Věřím že oba jsou zdatní kuchaři.

Nemyslím si že by jsme potřebovali něco objevovat, všechno už tady dávno je, rozhodně se ale je třeba naučit jak...
 

DeletedUser

Guest
Jsem od fochu - kuchař. Pohlraicha uznávám, je to borec, má to v hlavě srovnaný a ví, o čem mluví. Můj kamarád se pod ním učil a za jeden rok uměl tolik, co se ostatní naučí na hotelovce za 4 roky. Naproti tomu Babica je *****, který plácá pátý přes devátý a nakonec to nemá s avizovanou kuchyní nic společnýho a výsledek je pochybná splácanina různorodých surovin.
K samotnému vaření - doma vařím většinou já a mohu říci, že se rád vracím k receptům z dob minulých. Ona i taková chlebová polívka má svoje kouzlo i když ji každý nemusí a mohu tvrdit, že většina naší omladiny neví o čem je řeč. A bramborové placky dělané na chalupě přímo na litinovém sporáku - pomazaný máslem nebo džemem.....to nemá chybu....
A co se týká mascarpone, ve městě je pomalu v každým supermarketu. dokonce i takový špelunky jako Hruška nebo Kubík ho mají.
 

DeletedUser12110

Guest
Nahrazovani ano, ale je potreba dokazat rozlisit, kdy nahrazka udela z jidla jeste to, co jim bylo mysleno (Nahrazeni burta tocenakem) a kde uz se posune jinam a bude parodovat samo sebe (Nahrada syru maslem), kde je ta hranice.
Dobry kuchar ji rozlisit dokaze, Babica ne.

Objevili jsme, ale byli lini akceptovat jak.
 

DeletedUser9371

Guest
Jsem od fochu - kuchař. Pohlraicha uznávám, je to borec, má to v hlavě srovnaný a ví, o čem mluví. Můj kamarád se pod ním učil a za jeden rok uměl tolik, co se ostatní naučí na hotelovce za 4 roky. Naproti tomu Babica je *****, který plácá pátý přes devátý a nakonec to nemá s avizovanou kuchyní nic společnýho a výsledek je pochybná splácanina různorodých surovin.

To jsem nevěděl, že patříš mezi "Alchymisty profíky", já jen mezi amatéry a život mě vařit donutil. Dnes mě vaření baví a mám to v podstatě i jako koníčka. Denní vaření mi problém nedělá. Spíš občas věčné vymýšlení co. Tohle děti měli, tohle včera, tohle predevčírem a tak podobně. Někdy mi dochází nápady. A ty si rozhodně nevezmu od Babici. Recepty stylu když nemáte tohle, vražte tam tohle jsou k ničemu. Moc nevařím podle televize a pořadů, kterých je dnes o vaření víc než filmů. Držím se osvědčené klasiky z běžně dostupných surovin, které jsou k sehnání. Recept, do kterého nemám surovinu (neseženu ji) ani nezkouším vařit.
Zejména moc neumím (ani nechci) vařit s bylinkami. Nedávno jsem takhle pokazil pstruhy. Nejedli to ani děti a že ryby milují. Nevím jak se jmenuje ten mladý angličen co vaří věčně v televizi, fajn pořad. Dá se na to ale jen koukat, ne podle něj vařit. Pstruhy jsem podle něj okořenil a vrazil do nich do každého snítku rozmarýnu. Nepoživatelné, nechutnalo mi to. Možná je to tím, že nejsme zvyklý na tak aromatické vůně. Pro mě je pstruh prostě jen na másle, osolený, okmínovaný a citron. Limetku a limetkouvo štávu, med, bylinky a spol ho prostě uráží i když je mrtvý (ten pstruh). :)
 
Naposledy upraveno moderátorem:
Asi myslíš Jamieho Olivera, ale ten je parádní kuchař. Ne nadarmo se svým umem dostal tam kde je. I u nás lidi dávají na rybu citron, on dává limetku. To že se ti to nepovedlo/nechutnalo nebude ním, ale čistě tebou.
 
Naposledy upraveno:

DeletedUser9371

Guest
Jo díky. To je ten Angličan, pěkné pořady. Koukal jsem i na to jeho cestování po Itálii. Jak jsem ale psal. Jeho recepty mají vždy něco za suroviny, které tady neseženeš ani v sezoně, nebo nevím kde. Ti pstruzi se povedli, jenže převládající vůně rozmarýnu to zabila. Jak jsem psal, prostě nejsme zvyklý na aromatická jídla. Takže jsem zastánce klasiky koření pepř, paprika sladká, pálivá ......
Česnek a cibule vždy a všude. No a zázvory, bazalky, máty, oregána a spol prostě nemusím. :)
 
Naposledy upraveno moderátorem:

DeletedUser

Guest
Já používám hodně koření a mnoho různých druhů. Nebojím se toho protože vím, kam si co můžu dovolit a navíc rád experimentuju....
Polraich má pravdu v tom, že směsi koření jsou blafy. Nejlepší jsou koření jednodruhové a vůbec nejlepší koření je čerstvé. Doma za oknem mám několik květináčů s bobkovým listem, máme doma rozmarým, bazalku, tymián a další. Nikdy se nedosáhne takové chuti se sušeným kořením. A koření, které nemám, tak kupuju sušené na netu..... tam seženu zaručeně vše čerstvé....a za rozumnou cenu.
 

DeletedUser9371

Guest
To je právě to, Bichirku. Ty jsi profík a víš co kam za koření vrazit a ne jak já. Pak mi to prostě nechutná. Stejně tak jako Tvé experimenty. Víš co k čemu pasuje a co se s čím netluče.
Já jsem spíš na tu klasiku, jak jsem psal. Za okny ve verandě a kuchyni pěstuji běžné bylinky, daří se jim, ale mám je jen jako dekoraci.
Co jsem ale zkoušel s bylinkami bylo pesto na špagety, jestli to dobře píši. A tím že tam bylo i "hafo" česneku, docela mi to chutnalo. Super změna z "klasických českých špaget", politých třeba osmaženým a podušeným mletým s protlakem. Dokonce jsem na to použil i originál koupenou porcelánovou třecí misku v Itálii, podle televizního pořadu. Misku jsem měl jako dekoraci asi 2 roky v kuchyni. :)
 

DeletedUser

Guest
Vypadá to, že se v prodejnách začnou objevovat i kvalitní potraviny........Mimo Pekla na talíři byly dnes spuštěny stránky Potraviny na pranýři, který provozuje SZPI a Ministerstvo zemědělství......
 
No ty párky, jak do nich dávají kopejtka, rypáčky a ocásky, taky nejsou k zahození. Kolik lidí žere ovar a sulc z kopejtek, i ty oháňky mají co do sebe. Začal jsem tedka jíst mléčné výrobky a ovoce, no už mi to leze krkem. Ty výrobky nejsou zase tak špatné, a chemie je všude, v průmyslu to jinak nejde. A stejně jsou lidi zmlsaní, už ani to skopový jim nejde do huby, počkteje až příjde bída a budeme zase jíst pučálku a kopřivy, tajak děcka v afgánistánu.
 

DeletedUser

Guest
zajímavé čtení ty staré knihy...

Zikmunda Wintra Sebrané spisy V. Šat, strava a lékař v XV. a XVI. věku (1913):
...sprostější zvěřinou byla veveřice; tu jídali naši předkové v polívce, také s cibulí a v kořenné jíše; ba, hrůza! i v jíše ze švestek a třešní. Na zámku v Jindřichově Hradci nakládal kuchař do soudku veverky v soli pro čeládku zámeckou (1594). Na trzích v Praze mívaly zvíředlnice (obchodnice) veverky často.
Na trzích měst pošumavských vyskytovala se leckdy zvěřina dnes nemožná. Byl to medvěd. V Plzni r. 1572 byl pro tu zvěřinu soud s řezníky. Žalovaltě je jakýs Brtník, že z masa medvědího, v mastných krámech koupeného, z některého ošklivení v nemoc upadl a šafářova manželka že z toho masa umřela. Plzeňští konšelé uznali řezníky nevinnými s důvodem, že nejedni lidé jedli maso medvědí při svatbě bez ublížení zdraví svého. Ale císař Maxmilián, k němuž se Brtník volal, kázal řezníky zavříti na tři dni, proč, nevím...
 

DeletedUser

Guest
No ty párky, jak do nich dávají kopejtka, rypáčky a ocásky, taky nejsou k zahození. Kolik lidí žere ovar a sulc z kopejtek, i ty oháňky mají co do sebe. Začal jsem tedka jíst mléčné výrobky a ovoce, no už mi to leze krkem. Ty výrobky nejsou zase tak špatné, a chemie je všude, v průmyslu to jinak nejde. A stejně jsou lidi zmlsaní, už ani to skopový jim nejde do huby, počkteje až příjde bída a budeme zase jíst pučálku a kopřivy, tajak děcka v afgánistánu.

souhlas...a budeme lovit potkany a vrány...:D
 
A jinak,polívka z vrány nemá chybu,jen je potřeba ji stáhnout a taky ještě naší otcové si mazali na chleba ,,slučí mázku,,.
Snad nám kulináři řeknou co to je.
 

DeletedUser9371

Guest
Slučí pomazánku jsem nejedl. :D
Ale co vím, Sluka je o něco jako holub, ale z lesa. Chytřejší na ptactvo mě opraví.
Ale jako malý jsem jedl pečené holuby. Ne ty co dle přísloví "lítají sami do huby", ale ty pravé. Babička je dělala pečené a mezi maso a kůži cpala nádivku. :D
 
Ať to zní jakkoliv divně a možná i hnusně,sluka je takovej bahenní pták,dnes je chráněná,vyznačuje se dlouhým zobákem, v myslivcký mluvě je to ,,píchák,,no a tím rejdí v blátě a bahně a jinejch mazlavkách a sbírá tím brouky a larvy a červy a podobnou havěť. Je +- velikosti toho holuba,spíš trochu větší.
No a ta slučí mázka je obsah střeva a opravdu naši dědové,nebo tatíci si po ulovení sluky vymačkávali tuhle ,,pastu,, na chlebík a v pohodě to konzumovali.Sám jsem to v hubě neměl,ale znám pár starejch pardálů v zelenejch kamizolách,který na to vcelku pěkně vzpomínají.
 

DeletedUser9371

Guest
Dědek byl myslivec, nimrod, nebo jak se jim ještě ještě nadává. Moc si to nepamatuji, byl jsem "ucho". Ale Sluku znám z vyprávění a vím že se jedla. Tohle jsem ale nevěděl, zajímavý příspěvek. Dík. :)
 

DeletedUser13667

Guest
Nejlepší je, když si dáte oběd a všechny suroviny máte z domácí zahrádky. Chutná o mnoho lépe už jen díky tomu pocitu :)
 

DeletedUser9371

Guest
Nejlepší je, když si dáte oběd a všechny suroviny máte z domácí zahrádky. Chutná o mnoho lépe už jen díky tomu pocitu :)

Přesně tak. Ale kdo takovou možnost nemá, jako já, tak musí mít při potravinách určených k vaření a následné konzumaci "bujnou fantazii". Vůně a chuťě si přimyslí a taky to jde. :D
 
Naposledy upraveno moderátorem:

DeletedUser13667

Guest
No, my máme malinkou zahrádku a pěstujeme si jen tak aby se neřeklo :) takže z toho máme tak 3-4 obědy. :)
 
Nahoru