• Nově připravená aktualizace hry na verzi 2.218 je naplánovaná na úterý 19. března. Upozorňujeme, že termín i obsah aktualizace se mohou změnit. Více informací najdete na herním fóru
  • Vítejte kovbojové a kovbojky, všude je cítit jaro, to znamená, že se na The West blíží Velikonoce. Tak jako každý rok i letos máte šanci zastřílet si s nejznámějšími střelci. Big Fred, Van Cliff, Brinson a Westwood jsou zpět ve Velikonoční střelnici! Více informací najdete na herním fóru

Lakotština - Řeč Siouxů

DeletedUser

Guest
lakotstina_logo.jpg
Lakotština je jazykem severoamerického indiánského kmene Lakota, který lépe budete znát pod názvem Siouxové. Přece jenom se pohybujeme ve hře z divokého západu, nebude tedy na škodu, když Vám postupně tuto rozmanitou řeč představím.

Lakotštině je velmi příbuzná také Dakotština a její dialekty jsou si velice podobné
Co se současnosti týče, hovoří lakotsky zhruba 8000 lidí což je cca 15-20% současné indiánské populace tohoto kmene. Lakotština patří mezi tzv. "Jazyky ohrožené zánikem"

Na začátek uveřejním to, co se s indiány pojí nejčastěji = zvířata
tady je drobný výběr:

samice - wíŋyela
samec - bloká
zvíře - wamákĥaškaŋ
-------------------------------
antilopa - tĥatĥókala
bizon - tĥatĥáŋka
bizoní mládě - ptehíŋčala
bobr - čhápa
čipmunk - tĥašnáheča
dikobraz - pĥahín
fretka - itóptasapa
hříbě - šuŋkčhíŋčala
jelen - tĥáĥča
jelen černoocasý - siŋtésapela
jezevec - ĥoká
kočka - igmú
kojot - šuŋgmánitu
kolouch - tĥačhínčala
králík - maštíŋčala
kráva - ptegléška
kuna - waĥ´ánksiča
kůň - šúŋkawakĥáŋ
lasička - itĥúŋkasaŋ
liška - šuŋĝíla
los - hebláska
medvěd - matĥó
medvěd grizzly - šakéhaŋska
myš - itĥúŋkala
mýval - wičhítegleĝa
netopýr - ĥupákiglake
norek - ikhúsaŋla
ondatra - siŋkpĥé
osel - šúŋšuŋikpisaŋ
ovce - tĥáĥčašuŋkala
ovce tlustorohá - héčhiŋškayapi
pes - šúŋka
prase - khukhúše
psoun - pispíza
puma - igmúwatĥogla
rys - igmúglezela
skunk - maká
slon - phutéokiču
sobí samice - uŋpĥáŋ
štěně - šuŋĥpála
velbloud - čhuwínuŋĝe
veverka - zičá
vlk - šuŋgmánitu tĥáŋka
vydra - ptáŋ​
wapiti - heĥáka
 
Naposledy upraveno moderátorem:

DeletedUser

Guest
Studií se nazvat nedá jelikož až na jediný slovník od Lakota Language Consortium, neseženeš nic a to ještě k tomu ho musíš koupit mimo ČR jelikož u nás není téměř k dostání - KLIKNI ZDE

Ale dejme tomu, že mám jistou zálibu v Lingvistice a indiáni mě fascinovali už od dětství. Na filmové "Máyovky" koukám dodnes a proto taky hraju West ;)
Je to spíš koníček ;)
 

DeletedUser

Guest
Čísla

lakota_cisla.jpg


Základem je určitě znalost počtů
1 bizon, 10 bizonů, 30 skalpů bledé tváře atd :loool:


jedna - waŋží
dva - núŋpa
tři - yámni
čtyři - tópa
pět - záptaŋ
šest - šákpe
sedm - šakówiŋ
osm - šaglóĝaŋ
devět - napčíŋyuŋka
deset - wikčémna
jedenáct - aké waŋží
dvanáct - aké núŋpa ....
dvacet - wikčémna núŋpa
třicet - wikčémna yámni ...
sto - opáwinghe waŋží
dvě stě - opáwinghe núŋpa ...
tisíc - khoktópawinghe waŋží
dva tisíce - khoktópawinghe núŋpa ...



 

DeletedUser

Guest
Barvy

lakota_barvy.jpg


bílá - ská
černá - sápa
červená - šá
fialová - tĥóša
hnědá - ĝí
modrá - tĥó
okrová - šáĝi
oranžová - zíša
růžová - šásaŋ
světle modrá - tĥósaŋ
šarlatová - lúta
šedá - ĥóta
tmavě modrá - tĥósapa
zelená - tĥózi
žlutá - zí

 

DeletedUser

Guest
Aha vidíš to co jsem za xxx
Já zapomněl připojit výslovnost :-( Napravím a zítra přidám
 

DeletedUser

Guest
Wanbli ska - toto indiánské jméno jsem měl na jednom ze světů tuším na sk2 než jsem to smazal. Je to Bílý orel nebo něco podobného. Našla mi to kamarádka a jméno se mi líbilo.
Lakotština je pěkná věc a znám už pár lidí co se jí trochu věnují. Dokonce na jednom cz světě hraje člověk co se jí zajímá tuším pracovně. Osobně nemám mic proti tomu hrát si na indiány se vším všudy a trochu se vžít do postavy. Navíc každé takové téma trochu rozvine vzdělanost zdejších čtenářů a to, že někteří nechápou proč to zde daný jedinec vložil je normální. Někteří lidé vidí jen to své a jen to co právě je zajímá a vše ostatní je zbytečné, šedivé atd.
Osobně třeba anglicky moc nevládnu, ale lakotštinu si přečtu s větším zájmem než angličtinu i když má jít pouze o číslovky třeba. :klubun:
 

DeletedUser

Guest
no chci se zeptat to se stejne čte jako píše??:zed:

Jestli mohu přispět laickým názorem do tohoto zajímavého tématu, tak výslovnost bude asi bude stejná jako psaná forma, myslím si (odpusťtě jestli se pletu, opravdu jen hádám), že psaná forma Lakotštiny musí být jen fonetickým přepisem, jak taky jinak když prérijní indiáni neovládali písmo.:shock: Navíc tak hádám podle filmu "Tanec s vlky", kde Lakotština celkem často zaznívá, a slova šuŋgmánitu tĥáŋka a thatĥáŋka tam mám dojem takhle nějak zněly, doufám teda.:wacko:
 

DeletedUser

Guest
Prasatkobile,jeste by jsi mohl pridat takove to:ahoj,dekuji,prosim atd.(jestli to indiani tedy meli)(a jestli ses to uz ucil:))
 
Nahoru