• Nově připravená aktualizace hry na verzi 2.218 je naplánovaná na úterý 19. března. Upozorňujeme, že termín i obsah aktualizace se mohou změnit. Více informací najdete na herním fóru
  • Vítejte kovbojové a kovbojky, všude je cítit jaro, to znamená, že se na The West blíží Velikonoce. Tak jako každý rok i letos máte šanci zastřílet si s nejznámějšími střelci. Big Fred, Van Cliff, Brinson a Westwood jsou zpět ve Velikonoční střelnici! Více informací najdete na herním fóru

O Jeníčkovi a Mařence

DeletedUser

Guest
Sváteční ráno, 26. prosince. Marie vstala dříve, než původně zamýšlela, a sestoupila ze své komůrky dolů do saloonu, aby poklidila. Cestou se snažila duševně připravit na pohromu, která ji čekala; už předem byla unavená z té představy. Vstoupila do lokálu – a strnula na prahu, příjemně překvapena. Místnost nepoznávala, nebyla zde ani stopa po včerejším chaosu. Chvíli nevěřícně mrkala, pak zaostřila zrak na list papíru ležící na barové desce. Byl místy zašpiněný skvrnami (nepochybně od kořalky), ale písmo bylo zřetelné. Dopis, dopis pro ni.


Milá Marie,
píšu Ti tohle psaní; možná jsem ve Tvých očích zbabělec, ale líp si takhle vzpomenu, co všechno Ti chci říct. Nemám školy a neumím dobře mluvit, vždyť víš. - Předně se musím omluvit za to, že jsem Ti poničil vánoční výzdobu. Waupee totiž trval na tom, že chce vyzkoušet šamanskou hůlku svého dědečka – zřejmě jsme to trochu přehnali; do podrobností asi nemá smysl zabíhat. Díky značné opilosti jsme pak nepochopili závažnost situace a rozhodli se provést obřad usmíření. Proto ten písek a popel a barvy na Tvých šatech, na posteli, na podlaze a jinde ve Tvém pokoji.
Omlouvám se i za Henryho. Neměl Ti říkat, že nemám rád Vánoce kvůli tomu, že mi kdysi o svátcích zemřela žena. Dobře ví, že mi žena utekla s jedním rančerem a že to ani nebylo v prosinci, ale na oslavě Dne nezávislosti. Přesto mám na tohle období bolestné vzpomínky. Pravda je, že jsem před třinácti lety na Boží hod ztratil bratra. Nic dramatického: uklouzl na náledí, když šel zapálit svíčky na sestřin hrob; praštil se do hlavy a už se neprobral. A pravda je, že jsem opilec – pil jsem i před tím, ale od té doby ještě víc. Člověk nezapomene, to ani omylem, ale je mu na chvíli tak nějak všechno jedno.
Přesto se mě Tvá ostrá slova silně dotkla; asi hlavně proto, že byla tak trefná. Pohrdám sám sebou za to, co se ze mne stalo. Právě proto špatně snáším vánoční svátky a konec roku obecně: nutí člověka příliš přemýšlet. Zvlášť o záležitostech, o kterých by raději nevěděl. Ale i tak bych rád kromě omluvy pár věcí dodal. Je od Tebe moc milé, když se staráš o to, aby se trocha sváteční atmosféry dostala i – řečeno Tvými slovy – k nám ožralým ubožákům. Pravda je, že od té doby, co Tě znám, piju přece jen o něco méně. Možná proto, že Tě mám moc rád. Hezké Vánoce,
Tvůj John

P.S.: Ozdoby jsme už vyrobili nové; snad se Ti líbí modrá, i když je letos podle Henryho prý v módě stříbřitá. A kdybys potřebovala nové šaty místo těch poničených, rád se budu podílet na jejich koupi i výběru.


Dole na archu zbylo ještě pár palců volného místa. Kostrbatým písmem zde bylo připsáno: Waupee také lituje, whiskey nedobrá medicína. Bude nějakou dobu pryč. Duše šamanské hůlky musí být očištěna obřadem. Ať vás síla provází nejen o svátcích.

Dívka se zataženým čelem chvíli uvažovala o tom, jak asi vypadá rituál k očištění šamanské hůlky; potom se jí však obličej rozjasnil. Nové šaty vůbec nezněly jako špatný nápad; zvlášť když za ně zaplatí někdo jiný. Bude se Johnovi líbit v těch modrých, které si prohlížela minulý týden? - S úsměvem se vydala připravovat snídani; nechá šerifa ještě pár hodin dospat, než se bude dožadovat splnění jeho nabídky.
 
Nahoru