• Nově připravená aktualizace hry na verzi 2.218 je naplánovaná na úterý 19. března. Upozorňujeme, že termín i obsah aktualizace se mohou změnit. Více informací najdete na herním fóru
  • Vítejte kovbojové a kovbojky, všude je cítit jaro, to znamená, že se na The West blíží Velikonoce. Tak jako každý rok i letos máte šanci zastřílet si s nejznámějšími střelci. Big Fred, Van Cliff, Brinson a Westwood jsou zpět ve Velikonoční střelnici! Více informací najdete na herním fóru

Pravidla českého pravopisu

Stav
Uzavřeno pro další odpovědi.

DeletedUser

Guest
Zdravím!

Jak jste si možná sami všimli, na tomto fóru se poslední dobou stále více vyskytují výrazy, které sice podle jejich autorů jsou české, ovšem podle pravidel nejsou. A poněvadž to mě a některé další uživatele začíná už vyvádět z míry, tak jsem se rozhodl sepsat tu pár základních pravidel českého pravopisu.

Zdá se mi, že nejčastěji je porušováno pravidlo o psaní měkkého I a tvrdého Y. Takže, abych vám ukázal, jak to má být.

Tvrdé Y píšeme po tzv. "tvrdých souhláskách". Jsou to: "h", "ch", "k", "r", "d", "t", "n". Příklad: hynout, kyj, rys.

Dále napíšeme tvrdé Y v kořenu vyjmenovaných slov. Nebudu vám tu vypisovat všechna, ale některá tu přece dám.

B - být*, babyka, býk
(*Pozor, neplést si s bít, ve významu udeřit, tam se vždy píše měkké I.)

L - slyšet, mlýn*, plynout
(*Pozor, u slova mlít, například kávu, se vždy píše měkké I.)

M - mýt*, myslet, mys
(*Pozor, neplést si s mít, ve významu něco vlastnit, tam se vždy píše měkké I.)

P - pýcha, slepýš*, pysk
(*Pozor, neplést si se slepíš, ve významu něco spojit lepidlem, tam se vždy píše měkké I.)

S – syn, sýr, sýkora

V – vy, výr*, povyk
(*Pozor, neplést si s vír, ve významu větrného nebo vodního víru, tam se vždy píše měkké I.)


A tvrdé Y napíšeme také v koncovce některých podstatných jmen. Určuje se to podle toho, zda patří slovo ke vzoru tvrdému. Tvrdé vzory jsou: hrad; žena; město.
Příklad: strom-stromy, květina-květiny, křeslo-křesly.


Teď měkké I. Měkké I napíšeme po měkkých souhláskách. Jsou to: "ž", "š", "č", "ř", "ď", "ť", "ň", "c", "j".
Příklad: život, říjen, cit.

Měkké I také napíšeme v koncovce některých podstatných jmen. Určuje se to podle toho, zda patří slovo ke vzoru měkkému. Měkké vzory jsou: muž, stroj; růže, kost, píseň; moře, stavení.
Příklad: ředitel-řediteli, větev-větvi, pole-poli.

Tak jsem narazil na jednu problematiku. Jeden nejmenovaný uživatel se mě v PM otázal, proč, když říkám, že se tvrdé i píše například po "t", má psát ve slově "tip" měkké I. Je to jednoduché, jedná se o přejaté slovo. Přejatá slova jsou ta slova, která jsou z cizích jazyků.
Příklad: kino, taktika, riviéra.


Dále tu máme předložky a předpony s a z. Ty bývají velice často přehazovány, proto je zde píšu také.

Předložku s napíšeme u 7.pádu: S otcem, s kamarádem, se svými bližními.

Předložku z napíšeme u 2.pádu: Z města, z vlaku, ze školy.

Předpona s se píše tam, kde slovo s touto předponou je ve významu směřovat dohromady, k sobě (sejít se, shromáždit se). Dále se napíše tam, kde slovo s touto předponou je ve významu shora dolů, z povrchu pryč (sjet, sletět).

Předpona z vyjadřuje výsledek děje slovesa základového (zpozorovat, zradit). Dále se vytváří u sloves odvozených z podstatných a přídavných jmen (zdokonalit, zesměšnit).


Další problém bývají dlouhá ú a ů. Zde je vysvětlení.

Ú s čárkou se píše, když je dlouhé u na začátku slova. Příklad: únor, úkol.

Ů s kroužkem se píše, když je dlouhé u uprostřed slova.

!!! Pozor na slova složená, jako je například trojúhelník, tady vidíte, že se slovo skládá ze slov "troj" a "úhelník", tudíž musí být Ú s čárkou !!!


Tak, to by bylo vše, já se uvelebuji k božskému spánku a vám přeji hezké čtení.
 
Naposledy upraveno moderátorem:

DeletedUser7905

Guest
Velice ti děkujeme, za obsáhlý návod jak na český pravopis, ale nemyslím si, že by to mělo patřit zrovna sem? Co myslíš ty? Asi by to mělo být někde, kde se čeština probírá...
 

DeletedUser6774

Guest
Díky moc, připomenul jsem si některá vyjmenovaná slova ... :D Ale super, že sis s tím dal práci..některým to pomůže... například mně :D
 
Naposledy upraveno moderátorem:

DeletedUser3698

Guest
Júúúú to je pěkní mě se to lyby rano sy to prečtu děkujy ale mělo bi to patřit asy jynam fakt
 

DeletedUser

Guest
pěkné, ale tuším, že ti, kterých se to týká, již na tuto problematiku narazili ve škole...

...ovšem jedná se vesměs o ignoranty, kterým ani tento obsáhlý výčet nepomůže, leda tak výchovných pár pohlavků a hybaj! opakovat mluvnici, jenže to bývávalo, dneska by to byla nanejvýš diskriminace a tak prosťáčci, ignoranti a tupci slaví triumf
 

DeletedUser

Guest
Já si myslím,že se to tu hodí,ale jak psal král S2,ti kterých se to týká,tak si to nepřečtou,ale nikdy nevíte:wink:.
 

DeletedUser

Guest
Tak toto nebo tedy něco podobného jsem viděl naposledy ve škole před ......... (sakra kolik to je ?) 25-ti lety :grandpa:
Nějak si nepamatuju, že by nás učili, že se dá slyšet plynout mlýn, ale to byly jiné osnovy ještě asi :sugar sugar:
Hele lumpe indiánský a něco ohledně S a Z by jsi neměl ? Někdy fakt nevím co mám kde psát :sorry:
 

DeletedUser

Guest
Velice ti děkujeme, za obsáhlý návod jak na český pravopis, ale nemyslím si, že by to mělo patřit zrovna sem? Co myslíš ty? Asi by to mělo být někde, kde se čeština probírá...

No, musím říct, že by to mělo být i zde, protože to určitý návod do hry je, návod, jak psát ve hře telegramy a komunikovat se Supportem - myslím, že to by mnozí potřebovali.

pěkné, ale tuším, že ti, kterých se to týká, již na tuto problematiku narazili ve škole...

...ovšem jedná se vesměs o ignoranty, kterým ani tento obsáhlý výčet nepomůže, leda tak výchovných pár pohlavků a hybaj! opakovat mluvnici, jenže to bývávalo, dneska by to byla nanejvýš diskriminace a tak prosťáčci, ignoranti a tupci slaví triumf

Bohužel, nemohu s tebou nesouhlasit, ale stejně, třeba se někomu bude chtít číst aspoň toto, když ne celá kniha.:)

Tak toto nebo tedy něco podobného jsem viděl naposledy ve škole před ......... (sakra kolik to je ?) 25-ti lety :grandpa:
Nějak si nepamatuju, že by nás učili, že se dá slyšet plynout mlýn, ale to byly jiné osnovy ještě asi :sugar sugar:
Hele lumpe indiánský a něco ohledně S a Z by jsi neměl ? Někdy fakt nevím co mám kde psát :sorry:

Ale měl, je to skoro úplně dole, máš tam předpony a předložky s a z.
 
Naposledy upraveno moderátorem:

DeletedUser

Guest
No, musím říct, že by to mělo být i zde, protože to určitý návod do hry je, návod, jak psát ve hře telegramy a komunikovat se Supportem - myslím, že to by mnozí potřebovali.

Revarine, dej si ruku na srdce a polož si otázku, kolik hráčů, až bude psát na support nebo telegram jinému hráči se podívá na tvůj "Pravopis opomenutých slov"? Myslím, že zájem některých našich hráčů o spisovný jazyk je zanedbatelný, nebo lépe řečeno - zcela ojedinělý.
 

DeletedUser

Guest
Revarine, dej si ruku na srdce a polož si otázku, kolik hráčů, až bude psát na support nebo telegram jinému hráči se podívá na tvůj "Pravopis opomenutých slov"? Myslím, že zájem některých našich hráčů o spisovný jazyk je zanedbatelný, nebo lépe řečeno - zcela ojedinělý.

Každý, kdo je rozumný, ale nenapíše něco dobře, tak se sem podívá a zkontroluje si to. Ten, kdo rozumný není a napíše to stejně špatně, tak je bohužel jeden z mnoha jedinců dnešní doby, kteří se očividně odvrátili od češtiny k cizím jazykům. Když tu bude nějaký uživatel, který napíše "bil jsem tam", jen protože se k tomu ve škole ještě nedostali, tomu to prominu a odkážu ho sem. Když mi to však napíše někdo, kdo je stejně starý, nebo dokonce starší než já, tak to budu považovat za urážku češtiny, protože když 20-ti letý člověk nedokáže napsat větu bez jediné chyby, tak už jsme na tom jako národ opravdu špatně.
 
Naposledy upraveno moderátorem:

DeletedUser

Guest
To samozřejmě souhlasím, spíše mi to přijde trochu naivní, myslet si, že hráči se sem v případě neznání daných slov, podívají...
 

DeletedUser

Guest
To samozřejmě souhlasím, spíše mi to přijde trochu naivní, myslet si, že hráči se sem v případě neznání daných slov, podívají...

Jak říkám, rozumný člověk se sem podívá, ten nerozumný, tomu už těžko něco pomůže - tomu bych to mohl přinést na zlatém podnose s pohárem vína a on vypije víno, ale pravidel pravopisu si ani nevšimne.:)
 

DeletedUser

Guest
No myslím, že ten počet rozumných, ale pravopisu nevzdělaných hráčů, spočítám na prstech žádné ruky....:loool:
 

DeletedUser7905

Guest
Revarine já bych někdy chtěl vidět tvůj diktát...

Snažíš se nás tu učit, ale se si na 100% jistý, že i ty děláš chyby.....

přijde mi totiž, že jsi bezchybný a chceš nás to tu všechny nauřit...
 

DeletedUser

Guest
No myslím, že ten počet rozumných, ale pravopisu nevzdělaných hráčů, spočítám na prstech žádné ruky....:loool:

Divil by ses, ale pár jich znám.:)

Revarine já bych někdy chtěl vidět tvůj diktát...

Snažíš se nás tu učit, ale se si na 100% jistý, že i ty děláš chyby.....

přijde mi totiž, že jsi bezchybný a chceš nás to tu všechny nauřit...

Diktát ti bohužel ukázat nemohu, protože nemám u sebe žádný sešit ze ZŠ, ale můžeš se stavit u mé češtinářky, třeba ti ho ukáže.

Víš, ony jsou chyby a chyby. Já udělám chybu, že zapomenu napsat háček nad e. Někdo udělá chybu, že píše být jak bisexual. To jsou dva rozdílné typy chyb. Samozřejmě, chyby dělám, ovšem, ne že bych chtěl být neskromný, v češtině jich tolik není, je jich, bohudík za to, minimum.

A ještě něco - nesnažím se vás učit, pouze chci pomoci těm uživatelům, kteří chtějí psát česky, ale prostě jim to nejde - bohužel, jsou i tací, kterým je šumák, jestli napíšou měkké I nebo tvrdé Y.
 

DeletedUser7905

Guest
A ještě něco - nesnažím se vás učit, pouze chci pomoci těm uživatelům, kteří chtějí psát česky, ale prostě jim to nejde - bohužel, jsou i tací, kterým je šumák, jestli napíšou měkké I nebo tvrdé Y.

Mě osobně to šumák není, ale určitě si nedělám hlavu z toho, že jsem to I(Y) naspal špatně.. Normální člověk stejně smysl věty rozpozná.... Chyby jsou lidské... Proto ani já ani nikdo jiný se nemusí stydět za špatně napsané Y(I) nebo zapomenutou čárku či háček...
A věř tomu, že i tvoje češtinářka občas to I(Y) napíše špatně.... Tak to prostě bylo, je a bude...
 
Stav
Uzavřeno pro další odpovědi.
Nahoru