• Nově připravená aktualizace hry na verzi 2.218 je naplánovaná na úterý 19. března. Upozorňujeme, že termín i obsah aktualizace se mohou změnit. Více informací najdete na herním fóru
  • Vítejte kovbojové a kovbojky, všude je cítit jaro, to znamená, že se na The West blíží Velikonoce. Tak jako každý rok i letos máte šanci zastřílet si s nejznámějšími střelci. Big Fred, Van Cliff, Brinson a Westwood jsou zpět ve Velikonoční střelnici! Více informací najdete na herním fóru

Pravidla českého pravopisu

Stav
Uzavřeno pro další odpovědi.

DeletedUser

Guest
Spatne si me pochopil, resp. priklad s kinem je zcela mimo. Problem elektronickeho prostredi je, ze se sice v nem vyjadrujeme cesky, ale ty ceske znaky interpretuji programy ci jazyky (programovaci/skriptovaci/formatovaci). Napr. cele toto forum je formatovane pomoci jazyka html (css,php). Pokud by byla spatne nadefinovana hlavicka stranky, tak se ceske znaky budou zobrazovan spatne (budou to nesmysly).
A ted si vem, ze html je primitivni (je to jenom formatovaci jazyk). Jako priklad sem uvadel seznam praci ve hre - nevsimnul sis nikdy ze neni abecedne setriden, i kdyz se tak tvari? (ano, problem opet delaji ceske znaky)
Ted si vem, kdyby URL adresa byla "fórum.the-west.cz" (norma na to jiz existuje). Pojedes na dovolenou do zahranici (treba finsko), vlezes do kavarny s tim ze se kouknes na forum.. a nekouknes, protoze nenapises adresu (muzes si "ó" tak maximalne vygooglit).
A to je jen nekolik malo prikladu, kdy ceske znaky delaji problemy, nebo jejich pouzivani je zcela zvrhle (z pohledu elektronickeho sveta). Elektronicky svet byl proste vytvoren pro anglickou klavesnici a veskere narodnostni znaky (tedy nejen ty ceske) jsou do nej prodany umele, vetsinou dost pracne a vysledek stejne nebyva prave nejlepsi.
Proto jsem psal, ze je pro me zcela prirozene je ignorovat, kdyz se v elektronickem svete pohybuji.
.

Je pravda, že české znaky nemohu napsat třeba do adresy, ale to nemá s tímhle tolik co dělat. My se tu nebavíme o případě, kdy by znak nešel napsat, protože napsat jde. Samozřejmě, pokud má někdo klávesnici, kde prostě tyhle znaky nemá, tak má smůlu. Ale není mezi námi mnoho takových. A já si myslím, že příspěvky zde na fóru nespadají pod tvé vysvětlení, protože zde český znak napsat mohu a je to vlastně diskuze jako v rálu - vsadím se, že když budeš hovořit s kýmkoliv na ulici, neřekneš "kocka", ale řekneš "kočka". A já diskuze zde na fóru beru jako spadající pod ty, kde háček a čárku napsat mohu a měl bych, pokud chci, aby to bylo česky naprosto správně.

Ale vlastně teď jsem úplně odbočil, protože mně šlo hlavně o "íčka" - a ta můžeš napsat všude - i když ne dlouhá. A pokud píšu česky, snažím se, aby všechna I a Y byla napsána správně.
 

DeletedUser

Guest

Nic nemeni na faktu, ze pouzivat narodnostni (ceske) znaky v elektronickem prostredi je neprirozene a zpusobuje to problemy.
Videl sem napriklad realny dopis poslany ze zahranici s adresou "Malostransk&365 N&249m&189st&127" (volne). Cizinci, kteri nemaji nainstalovanou ceskou znakovou sadu vidi zhruba takhle vetsinu tveho prispevku. Naproti tomu muj prispevek vidi cely v poradku a maji sanci jej napriklad prelozit pomoci slovniku.
To, ze vicemene cele toto forum, je cesky, nic nemeni na faktu, ze je soucasti elektronickeho prostredi, ktere je mezinarodni a bylo vytvoreno pro znaky anglicke abecedy.

PS: do URL adresy muzes dat ceske znaky, jak jsem napsal v zavorce norma na to existuje, takze sem neuvedl priklad, kde to nejde z principu, ale kde to je je z principu zvrhle.
 

DeletedUser

Guest
Nic nemeni na faktu, ze pouzivat narodnostni (ceske) znaky v elektronickem prostredi je neprirozene a zpusobuje to problemy.
Videl sem napriklad realny dopis poslany ze zahranici s adresou "Malostransk&365 N&249m&189st&127" (volne). Cizinci, kteri nemaji nainstalovanou ceskou znakovou sadu vidi zhruba takhle vetsinu tveho prispevku. Naproti tomu muj prispevek vidi cely v poradku a maji sanci jej napriklad prelozit pomoci slovniku.
To, ze vicemene cele toto forum, je cesky, nic nemeni na faktu, ze je soucasti elektronickeho prostredi, ktere je mezinarodni a bylo vytvoreno pro znaky anglicke abecedy.

PS: do URL adresy muzes dat ceske znaky, jak jsem napsal v zavorce norma na to existuje, takze sem neuvedl priklad, kde to nejde z principu, ale kde to je je z principu zvrhle.

Ano, ovšem pro cizince je tu speciální sekce, takže když ničemu nebude rozumět, všimne si té sekce a napíše svůj požadavek, nebo cokoliv jiného, tam.
 

DeletedUser

Guest
S Freshmeatem souhlasím v tom, že je psaní českých znaků na internetu minimálně nepohodlné a přinášející zbytečné problémy.

Ale:
Tyto problémy prostě musí každý, kdo chce být webový programátor akceptovat a program, ač je to téměř zbytečná práce navíc, napsat tak, aby diakritiku akceptoval.
Sám s tím mám dost zkušeností, už jsem strávil dost "zbytečných" hodin předěláváním programů tak, aby správně interpretovaly česká znaménka. Ale i tak to má smysl.
Je totiž velký rozdíl (alespoň pro mne), přijdu-li na stránku napsanou s diakritikou nebo bez diakritiky. Přijdu-li na stránku, kde návštěvní kniha po vložení znaku s diakritikou do databáze vloží a později vypíše něco typu ĂĄ.

Ten, kdo dělá weby (programy) by totiž neměl učit uživatele, jak s webem zacházet, co všechno se dělat nesmí, co se dělat musí. Naopak by měl, je-li to možné, udělat web tak, aby byl user-friendly. Aby po návštěvníkovi nechtěl zbytečné zkoumání návodů.
 
Stav
Uzavřeno pro další odpovědi.
Nahoru