• Nově připravená aktualizace hry na verzi 2.220 je naplánovaná na úterý 16. dubna. Upozorňujeme, že termín i obsah aktualizace se mohou změnit. Více informací najdete na herním fóru

Sběr papíru

DeletedUser

Guest
Ahoj,

V těchto dnech probíhá na většině škol sběr papíru.

A co vy? Taky jste odvezli dětem,jako já svému bráchovi do školy, tunu novin? :D

:pianista:
 

DeletedUser9371

Guest
Zajímavé. Nic o tom nevím a divím se, že ještě takové akce jsou. V mém okolí nikde papír neberou, hlavně ne karton. Ten musím vozit do sběrného dvora.
Pamatuji časy, kdy bylo povinně na každé dítě v rodině do školy pár kilo novin. Povinně jsme sušili kůru z pomerančů a další pecky. Nejsem starý, jen prostě moc pamatuji.
:D
 

DeletedUser10103

Guest
Většina škol má dnes barevné odpadkové koše - papír, plast, sklo, hliník a třídí celoročně.

Jo na kůru si vzpomínám, pak jsme sušili květ bezu, listy břízy, hluchavku, jitrocel. První tři ve třídě vyhrávali knihu ;). Když jsem byl v 9.třídě dostali jsme i pěněžitou odměnu. Plus si vzpomínám na akce sběr šípku, kaštánů a kdovíco ještě.
 

DeletedUser15301

Guest
norde, kdyz to tak ctu, tak si rikam, ze ses asi moc starej :P ja si pamatuju maximalne tak, ze sme na zakladce kdysi sbirali hlinik...
 

DeletedUser9371

Guest
Ten hliník jste Acare sbírali do školy ? Nebo "přemisťovali" pod škraboškou a rouškou tmy do sběru ? :D

Většina škol má dnes barevné odpadkové koše - papír, plast, sklo, hliník a třídí celoročně .....

Třídění odpadu je šílená věc v praxi. Ale záměr je to super. Jen si musíte jako podnikatelé místo jedné popelnice platit i ty tříděné. Rodinné baráky v Praze mají smůlu. Nejbližší plastové popelnice na třídění jsou jen na sídlištích. Pak to stejně sesypou, alespoň v Praze na jednu hromadu v Malešické spalovně a co hoří ? Jde do pece. Pak se tím dohřívá horkovod pro Prahu (topení a teplá, užitková vody).
Kdo neví, tak Praha je vytápěná z teplárny Mělník. Z řeky se natlačí voda do dvou trubek. Primer a sekunder ( potrubí tam i zpět). Žene se to do Prahy pod tlakem o teplotě cca 130 stupňů do Třeboratic u Prahy. Po cestě to chladne, takže tady se to dohřeje velkou plynovou kotelnou a putuje to dál do Prahy a to do plynové teplárny Malešice. Ta to znovu ohřeje a putuje to na oblastní výměníky (plynové kotelny), znovu se to ohřeje a putuje to kolektory (kanály) na jednotlivé paneláky a podobně, přes malé výměníkové stanice.
A právě pražská "Malešická spalovna" dohřívá všemi spálenými odpadky celé potrubí ve své trase, přes Malešickou teplárnu.
Takže, třeba na Proseku vyhodíte do popelnice vše co hoří a vrátí se Vám to jako teplo a teplá voda. Jen s tím rozdílem, že za její odběr platíte kruté peníze a Malešice to spalují zdarma a ještě jim zaplatíte dopravu (cena za popelnice).
:)
 
Naposledy upraveno moderátorem:
Ja ziju v Praze a v okruhu 1km mam minimalne 4x kontejnery na trideni odpadu :D papir vozime do sberny - tam jsou 2koruny za kilo...ne ze by to bylo hodne ale jednou za pul roku to prijde ke kapesnemu vhod :D
 

DeletedUser10103

Guest
Nějaký čas jsem v Praze žil, takže situaci kolem tříděného odpadu a šup snim do spalovny znám ;). Tipuju, že to tak nefunguje jen v Praze. CO se týká u nás tak to funguje a tříděný odpad je opravdu recyklován. Možná se to prostě celá republika "učí" a časem se to zavede všude až bude třeba jaderná fúze :D. No furt lepší spálit (správnou technologií) než prostě zavést do skládky. Není tomu tak dávno co ceny uhlí byl úplně někde a ČEZ v některých elektrárnách zkoušel spalovat vše možné včetně komunálního odpadu.

Co se týká dohřevu hlavního zdroje tepla je to běžné, viz vytápění HK, PCE, Chrudim z Opatovic dále třeba teplo v Ostravě z Třebovic s pomocnými dodávkami z Vítkovic.

A třídění na hořlavé a nehořlavé je stále častá praxe na vesnicích. Třeba klasika PETka do ní piliny trocha vyjetého oleje :D. To je pak vzdoušek.
 
A třídění na hořlavé a nehořlavé je stále častá praxe na vesnicích. Třeba klasika PETka do ní piliny trocha vyjetého oleje :D. To je pak vzdoušek.

Tomu se říká "ostravská raketa", u nás v kraji to lidi často přikládali do kamen. Vhodné pro fatalisty, takový domací molotovův koktejl. Ale tady u nás si s tím nikdo moc hlavu nedělal...
 
jako malý jsem chodíval po vesnici a zvonil na baráky :D tehdy jsem soutěž nevyhrál,protože jeden kluk měl otce který domů nosil kila neprodaných novin :D

s tím topením je to tu běžné,PET ovšem nepálíme,třídíme to :) Pálíme jen takové věci jako kelímky od jogurtů,kapesníky a podobně :)

Ovoce dáváme králíkům,kosti kočce a zbytky vajec slepicím :)

Jinak vás zdravím po dlouhé době :D
 

DeletedUser9371

Guest
Jéje, Pišta "Fišta" žije na fóru. Hoj chlape, rád Tě vidím. :)

Třídění odpadů je správná věc, ale složitá. Je to jen a jen o penězích obcí. Například hospody to rvou všude okolo, než aby si zaplatili tříděný kontejner. V horším případě, když nemají plyn, jsou jako "Pražská teplárenská". Všechno proletí komínem.
Jsem rád, že nežiji v Ostravě, když to sleduji ve zprávách. Kdysi jsem to zažil v Litvínově. Modrá signalizace v době totality a zastavit auto, vypnout motor a podobná omezení. Nevím, jestli to tak ještě v těchto průmyslových městech je i dnes.
V každém případě, na špíně v ovzduší má podíl jen stát. Ceny energií jsou neúnosné. Dotace jsou rozkradené a rodina, nebo babka v důchodu na vesnici prostě plyn neutáhne. Tak se vrátí ke kotli na tuhá paliva, místo koupě uhlí cpe do topeniště dřevo z okolí a všechno co z odpadu domácnosti hoří ? Prostě se to spálí. Ve vesnicích se line smrad z pet lahví, plastů a dalších pamlsků.
"Bum", jaký byl pro revoluci (po roce 1989) vyměňovat kotle na tuhá paliva za elektrokotle a další voloviny je pryč.
Jako topenář a majitel firmy na topení přes dvacet let bych měl být rád. Přátelé, já mám v posledních letech nejvíce zakázek na demontážích elektrokotlů, kotlů na plyn, topné oleje a podobně. Lidi se prostě vrací zpátky k uhlí, dřevu. Ti bohatší jedou na biomasy, štěpky a podobně. Tam je cena kotle 60.000 Kč a výš.
Jako člověk jsem ale zhnusený, když ráno vylezu na chatě na procházku po vesnice a chce se mi zvracet ze sladkého smradu plastů, hnědého uhlí a dalších perel minulého století. To nové, jedna dvacáté to nedalo a jsme zase tam, kde jsme byli. Prostě v * .....*.
A alternativní zdroje jako jsou soláry ? Fotovoltalika ? Tepelná čerpadla ? Jako topenář veřejně prohlašuji, že je to naprosto k ničemu. Pro normální, českou rodinu. Na to má jen právě těch horních tisíc z politiky. Vysoké pořizovací náklady, ekonomická návratnost vstupních nákladů je na desítky let. Mezitím Vám to všechno odejde provozem. Sprostá gauneřina na dotacích z EU a další tunely, pod záštitou vedoucích politický stran.
:(
Osobně topím v Praze rodinný barák plynovou kotelnou. Jen ale ve velké zimě. Běžný provoz mám přes krbovou, vlastnoručně vyrobenou vložku s teplovodním výměníkem. Prostě zlaté české ručičky. Spotřeba dřeva (převážně stavebních odřezků jako jsou z palet, prken, fošen ....) jsou tak dvě kolečka na den. Komplet topení, teplá voda. Je to čisté dřevo. Komu nevoní dřevo, táborák, udírna .... ? Tak to není Čech.
Otázkou je ale zase to, co bude s lesy české republiky. To že tam dělají tunely to vím. No a za pár let ? V každém případě je to topení a teplá voda bez nákladů na palivo, jen na dopravu. Takže, Teplárno ? Trhni si.
:)
 
Naposledy upraveno moderátorem:

DeletedUser10103

Guest
Jsem rád, že žiju v Ostravě aspoň vidim co dýchám :D .
Nějaký čas jsem se Fotovoltaice věnoval ("vědecky", ne komerčně) a když se srovná celý cyklus životnosti od výroby do likvidace je fotovoltaika na tom nejhůř jak elkologicky i ekonomicky, zisk je čistě umělý. Tepelná čerpadla bych uplně nezatracoval, samozřejmě musíme brát v potaz dotace, bez nich by to prostě nešlo. V ČR je především škoda, že se defakto nedá použít čerpadlo voda-voda, kvůli přísným předpisům ohledně rozdílům teploty "zdrojového potoka".
Jinak kolega zpracovával kompletně problemtiku ekonomiky vytápění rodinného objektu - tep.čerpadlo je bez šance porazit jakýkoliv spalující kotel. Navíc na venkově prostě dřevo sežene navíc za hubičku někdy i zadarmo za trochu dřiny.
 

DeletedUser9371

Guest
Jsem rád, že žiju v Ostravě aspoň vidim co dýchám :D

Chlape, nejsi politik ? Ti taky přežijí všechno i všechny politické režimy. Máš plíce ? lol

Já alternativní zdroje v žádném případě nezavrhuji. Montuji to zákazníkům, ale jak sem psal. Horní vrstvě. Jen jeden vrt máš kolem 120 000 Kč i více, čerpadlo 60.000 Kč ......
Třeba u solárních panelů ? Krásná práce. Drahé, ohyzdná střecha nebo zahrada. Musíš to mít v primeru na výměníku naplněné nemrznoucí směsí. Další raketa do peněženky. Malá účinnost v zimě a v létě ? Udělá Ti to na slunci i 120 stupňů C. Kam s tím ? Bojlery na teplou vodu přehřáté, v radiátorech to ochladit je nesmysl, v létě nebudeš topit. Takže kam. Do bazénu a nebo do akumulačních nádob v zemi (kvůli tepelné izolaci). Zase, peníze a peníze. Šílené náklady.
Beru to jako zábavu, jinak je to na delší a odborný pokec.
To prostě u nás ještě do běžných rodin nejde. V rámci ochrany životního prostředí je to zásadní věc. Jenže ne v Čechách. Vem si jenom ty rozkradené dotace z EU, u fotovoltaliky úmyslně chybně smlouvy se státem (dodnes obohacování se sebe sama, jednotlivce na státě a tudíž potažmo na nás, daňových poplatnících), zateplování fasád. Tady je největší gauneřina tunelů. Zateplíš ? Dáš plastová okna ? Měl si kotel o výkonu 25 - 30 kW ? Teď Ti na to stačí výkon kotle 12 - 18 kW (cca). Tady se ochraňuje příroda. Bohužel ne u nás. Na to prostě nemáme Kč i USD, Eura, nebo co nám to tlučou do našich hlav. No a finance co na to z unie byli ? Ty jsou právě pryč a Evropa se tlemí.
Co Čech to muzikant ? Dnes chlape ne. Co Čech, to zloděj (poptej se v Německu i Francii, na náš národ a jejo hodnocení prostým lidem).
:(
 
Naposledy upraveno moderátorem:

DeletedUser10103

Guest
Politik ne a ani se na to nechystám :D. Plíce mám, šetřím je tím, že jsem přestal kouřit.
Jo peněz se tady rozkradlo, škoda o tom plnit fórum. :( Tady se přestane krást až tu zbyde holá zem.
 
Nahoru