• Nově připravená aktualizace hry na verzi 2.221 je naplánovaná na úterý 30. dubna. Upozorňujeme, že termín i obsah aktualizace se mohou změnit. Více informací najdete na herním fóru

T.G. Masaryk

Ahoj, zrovna se v médiích vyrojilo hafo zpráv, upoutávek a podobných kousátek, k výročí narození T.G. Masaryka. Mě by zajímal váš názor na jeho osobu. Vím že je tu spousta lidí co umí sdělit svoje mínění, a taky můžou mít své vlastní poznatky, které na webu jen tak nenajdeš. Chci znát váš názor, nejde mi o diskuzi, ale to už je na vás.
 

DeletedUser

Guest
Skončila válka a rozpadla se monarchie, každá válka přinese velké změny. Jeho osobnost proto musela znamenat opravdu hodně pro naši mladou republiku, i když se ujal funkce až v 68 letech. Je velmi smutnou kapitolou 20. století, že ho komunisti pro mladou generaci dokázali zašlapat hluboko do země a všechno zničit. Tak jako mnoho jiných osobností této země.
Proto o něm dnes tak málo lidí něco ví a v našich srdcích není tak velkým symbolem naší novodobé historie, jak by jsi určitě zasloužil. Osobně jsem navštěvoval školy jenom v době totality a o Masarykovi se prakticky vůbec nemluvilo.
Také to byl člověk hodně inteligentní a to se u levice nenosilo a nenosí ani dodnes.
 
Masaryk se jako muž 28.října opravdu osvědčil,už bylo potřeba trochu zamést v té naši monarchii,právě díky němu a jeho dvěma kolegům jsme se mohli pyšnit vznikem a rozkvětem naší bývalé ČSR
 

DeletedUser

Guest
Masaryk se jako muž 28.října opravdu osvědčil,už bylo potřeba trochu zamést v té naši monarchii,právě díky němu a jeho dvěma kolegům jsme se mohli pyšnit vznikem a rozkvětem naší bývalé ČSR

Ani jsme nebyli narozdíl od ostatních zemí tak zdevastovaní válkou, začalo vše opět vzkvétat... ale přišel Gottwald a komouši a všechno šlo buď do háje, nebo do SSSR(uran).

Mimochodem, před 2. svtětovou válkou jsme byli podle HDP mezi bohatými zeměmi zeměmi.
(asi tak Top 15, nebo 10)
 

DeletedUser

Guest
Masaryk byl a bude velkou osobností našich dějin, jak tady jeden uživatel fora psal, byl zašlapan do "země". Přesto nelze opmenout, že i tento člověk nebyl
"dokonaly". Postřílení stavkujících dělníku na Kladně mluví samo zasebe. Ovšem o tomto se v dnešních učebnicích (jako o spoustu jinych věcech:-) ) nedozvíte.
 

DeletedUser

Guest
Masaryk byl a bude velkou osobností našich dějin, jak tady jeden uživatel fora psal, byl zašlapan do "země". Přesto nelze opmenout, že i tento člověk nebyl
"dokonaly". Postřílení stavkujících dělníku na Kladně mluví samo zasebe. Ovšem o tomto se v dnešních učebnicích (jako o spoustu jinych věcech:-) ) nedozvíte.

Chápu, ale oni tam dělali bordel a nerozešli se ani přes mnoho výzev policie....
V té době by se v téhle situaci střílelo asi všude....
Máš pravdu, že nás o tom neučí, ale leccos se dá zjistit i mimo školu. ;)
 

DeletedUser

Guest
Předevčírem jsem navštívila plzeňskou radnici, kde je momentálně instalovaná výstava o Masarykovi. Takže kdo budete mít cestu kolem, můžete se dozvědět něco víc. A podobné akce určitě nejsou jen v Plzni
 

DeletedUser

Guest
Pár zajímavostí o TGM:
- nesmrtelné heslo "Pravda vítězí" je pozměněné heslo Jiřího z Poděbrad - "Pravda Páně vítězí".
- při sporu o rukopisy (Královévodský a zelenohorský) se postavil na stranu pravdy, prohlásil, že jsou to podvrhy. vrdil že, vlastenectví nelze stavět na podvodu, tak se u řady českých vlastenců se stává vlastizrádcem.
- Masaryk se cítil být spíš Evropanem, než Čechem
- Jeho milovaný kůň se jmenoval Hektor
- Těžko se loučil s obnošeným oblečení, nepil alkohol a nekouřil
- 15.3 1878 si v New Yorku bere Charlottu Garrigue, žijou ve Vídni v malém bytě s jednou místností, bez kuchyňky, Masaryk přednáší na univerzitě, ale kdyby jim nepomáhaly Charlottini rodiče, asi by "umřely hlady"
- Už za rok po svatbě se u Charlotty projevovala dědičná duševní nemoc
- Když TGM ovdoví, jeho dcera Alice, mu další lásku "zakazuje, nic méně Masaryk prožil románek s poštovní úřednicí Oldrou Sedlmayerovou (jemu je 78, jí 44 let), když mu bylo 82, tak prožívá letní románek se sochařkou Helenou Scholzovou.
 
Byl bych rád i za neservilní postoj vůči TGM, mnozí tvrdí že jeho počiny jsou překroucené o 180°. To co se považuje za pravdivý a správný přístup je úplně naopak. Dnes z odstupem času, se laická veřejnost i historici, nebojí označit husity za loupežníky a násilníky. Zatímco národ je má zapsané coby bojovníky za vlast a ušlechtilé činy. Takový mám i dojem z TGM, není to prostě ten lidumil jak ho vykreslují 'dějiny'.
 

DeletedUser

Guest
Byl bych rád i za neservilní postoj vůči TGM, mnozí tvrdí že jeho počiny jsou překroucené o 180°. To co se považuje za pravdivý a správný přístup je úplně naopak. Dnes z odstupem času, se laická veřejnost i historici, nebojí označit husity za loupežníky a násilníky. Zatímco národ je má zapsané coby bojovníky za vlast a ušlechtilé činy. Takový mám i dojem z TGM, není to prostě ten lidumil jak ho vykreslují 'dějiny'.

Vem z dlaně chlup, když tam není...

Na Masaryka se těžko háže špína, když nejspíš žádná není. Pamětníci by mu mohli vyčítat milenky (o tom jsem tady už psal), národní obrozenci mu zase nemohly přijít na jméno, kvůli jeho "ne-tak-úplně českému vlastenectví" - z našeho pohledu, jde pochopitelně o nepodstatné prkotiny, které mu nijak neubírají na jeho dobrém jménu.

Můžeme ještě spekulovat o jeho skutečném otci. Jeho matka Terezie Kropáčková pracovala jako služka u hodonínského cukrovarníka Riedlicha, negramotného Jozefa Maszárika (čili Masaryka) si brala velmi na rychlo. Dodnes se spekuluje, že skutečným otcem TGM je právě Riedlich, který s největší pravděpodobností platil i jeho vzdělaní (chudá rodina by Masaryka na studií asi neudržela). Ovšem za tohle TGM vlasně vůbec nemůže...

PS: Husiti byly lupiči a náslníci vydrancovali při svém tažení mnoho vesnic a měst, ale totéž prováděli i královská vojska. Ostatně o Žižkově mládí se ví velmi málo, jeho rodiče byly chudí zemané. V druhé polovině 14. století u nás loupežnické řemoslo jen kvetlo, kupci byly v Čechách velmi často přepadáváni, většinou právě chudými nižšími šlechtici (tedy i zemany), je velmi pravděpodobné, že i Žižka byl v mládí "sprostý zloděj"... Rozvedl bych to víc, ale ve vláknu o TGM je to lehce OT.
 
Vem z dlaně chlup, když tam není...


Ono je to možná v tom že si někteří určité věci připustit nechtějí. To jesli měl milenku, to není špína ale osobní život, a každý ať se zařídí podle sebe. Co chci vědět je jak působil veřejně, jaké měl smýšlení a názory, co prováděl. Je možné že máš k Masarykovi blízko, já mám odstup. Taky jsem měl kdysi v úctě Husity, ale časem mě to vyléčilo. Četl jsem dost článků o nejednoznačnosti Masaryka, myslím že dost lavíroval. Dnešní prameny jsou dost zkreslené, už je v nich stokrát omílaná lež co se stala pravdou. Čekám že přispěje někdo s osobitým názorem, založeným na něčem podstatném. Historie je to velmi mladá, i dneska potkáš osoby u jejichž pradědy měl Napoleon schované dělo na dvorku.
 

DeletedUser

Guest
Hledat "špínu" (problémy, nesrovnalosti, nebo podobné skoro-synonyma) v osobním životě je nejsanžší;), i když uznávám, že jde vlastně o takový "historický bulvár".
Dopodrobna studovat jeho smýlšlení/filozofii nehodlám a jen kvůli příspěvku do fóra už vůbec ne. Myslím, že osobně se spokojím s tím, že TGM byl dobrák od kosti a nás Čechy posunul hodně dopředu a myslím, že na něj opravdu můžeme být hrdí.
 
Nahoru