• Nově připravená aktualizace hry na verzi 2.221 je naplánovaná na úterý 30. dubna. Upozorňujeme, že termín i obsah aktualizace se mohou změnit. Více informací najdete na herním fóru

Zeměplocha

DeletedUser

Guest
Znáte Zeměplochu? Je to série knížek od T. Pratchetta odehrávající se na Ploše, kterou nese na sobě Velká A´Tuin.
Jaké jsou vaše nejoblíbenější zeměplošské postavy nebo hlášky? Prostě pokec :)
 
Mám v oblibě noční městskou hlídku. Jejich přiběhy posunou život ankhmorporčanů o trochu dál. Líbí se mi taky zeměplošská magie, má takové triviální a nestálé fungování. Autor se v mnohém neohlíží na nějaké zákonitosti, přizpůsobí se vše podle potřeby, tím se taky zeměplocha utváří. Většina příběhů se udá kosmogeneticky, postupně se tak vyplní prostor dění na zeměpološe a zbytek příběhů se odvine z už hotových navazujících okolností. Knížky od "Pračeta" jsou dost specifické, každý jen trochu obeznámený čtenář ví, že u nás má velice dobrého překladatele, díky za něj.


Ps: mimochodem, hezký svátek prasečí hlídky všem...
 

DeletedUser

Guest
Od Pratchetta jsem (zatím) četl jen dvě knížky - Nadělat prachy (super, především "fungování" města a politiky) a pak Barvu kouzel se zmatkářem Mrakoplašem. :)

Oblíbená hláška:

"Utíkat je vždycky dobrý nápad. Jen by to mělo být správným směrem."

A pak především všechny nejasnosti ohledně nekromancieXoddělení posmrtné komunikace, začínaje barvou na dvěřích. :-)

Ale vybírat něco konkrétního je celkem těžké, protože v knížkách od P. je spíš méně věcí, které by se nedaly považovat za hlášky, než tech, ,které hláškami jsou. *V7*
A ta super magie... prostě magie, tak jak má nefungovat. :-D

P.S.: Conanovský Barbar Hrun by si zasloužil nějaké zvláštní ocenění.
 
Z jeho knížek jsem si upravil svoje heslo do her, "Bojuj dnes, aby jsi mohl bojovat i zítra"! Z původního - Utíkej dnes, aby jsi mohl utíkat i zítra. Když jsem před lety dělal v jednom podniku, začínající odbory chtěli nějaké heslo na nástěnku. Už tenkrát jsem byl řádná záškvara (nebyl jsem členem), tak jsem jim poradil toto: "Pracuj dnes, aby jsi mohl pracovat i zítra" a dali to tam. To je zkrátka univerzální hláška...
 

DeletedUser9371

Guest
Pratchettovi výtvory v literatuře mám moc rád. Je to i v podstatě takový života plný dobrodruh a umí se prát se životem.

Můj oblíbený citát :

Život je proces, při němž zjišťujete, jak daleko můžete v tom či onom zajít, i když pravděpodobně i v hledání toho, jak daleko můžete v tom či onom zajít, můžete zajít příliš daleko.
 

DeletedUser

Guest
Včera jsem byla v Neoluxoru na Václaváku a měli tam Kuchařku stařenky Oggové i mapu Ankh - Morporku *V9*
Jo a moje nejoblíbenější knížky jsou ty s Mrakoplašem. "Utečme, zpanikaříme!!!"
 

DeletedUser

Guest
Zeměplocha. Odvážně budu tvrdit, že asi 80% knížek z tohoto prostředí přečtených už mám. Asi před dvěmi lety jsem na něj narazil a prakticky celé letní prázdniny u něj strávil. Nejmilejší se pro mě asi stala hned první kniha s Ankh-Morhporkskou hlídkou Stráže! Stráže! , jako druhá asi díl Noční Hlídka. U té první to byl krásný pohled na neschopné ozbrojené složky města, v té druhé takový temnější pohled na jejich město. Bohužel (naštěstí) přestože se Prattchett (které Té má sakra zdvojené?) pokoušel vylíčit Ankh-Morpork jako velice nebezpečné, kruté město, moc se mu to nepovedlo, ta hromada humoru kazí hrůzostrašný charakter města. Nebylo někde řečeno:
Když se vysměješ svéhu strachu do očí, tak už se jej tolik nebojíš!
Představa, že se splna hrdla směju obrovskému hroznýšovi, což jsem vlastně už dělal, a proto už se ho nebudu tolik bát mi přijde taková...
 

DeletedUser

Guest
Pár knížek ze Zeměplochy jsem četl a jsem spokojen. Některé "Pratchettovky" byly i vcelku schopně zfilmovány - Barva kouzel, Zaslaná pošta, Otec prasátek (http://www.csfd.cz/film/243168-zaslana-posta/).
Za zmínku stojí i Divadlo v Dlouhé a jeho Soudné sestry, taktéž doporučuji.
 
Nahoru