• Nově připravená aktualizace hry na verzi 2.221 je naplánovaná na úterý 30. dubna. Upozorňujeme, že termín i obsah aktualizace se mohou změnit. Více informací najdete na herním fóru

Éčka dne

DeletedUser

Guest
V tomto tématu by jste měli nálezt za každý den článek o jednom z konzervantů - takzvaných "éček". Ovšem jenom o těch špatných, musíme totiž rozdělovat tyto éčka na dvě kategorie: špatná a dobrá...

Přečtěte si:

Nebezpečná

E110
E621
E251, E250

Bezpečná
Již brzy!

zdrojem odkud čerpám informace je pro mě web emulgatory.cz a Wikipedie
 
Naposledy upraveno moderátorem:

DeletedUser

Guest
E110

Ovocné čočky Lipo (Nestlé Česko s.r.o), Lízátka (Jiří Šašinka- HORS), Lipo Besipky (Nestlé Česko s.r.o.), Haribo Pico-Balla - kdo by jste řekli že je nejvíce jí?
Děti? Správně! A právě pro ně je nebezpečná Žluť SY známá také jako Cl potravinářská žluť 3. Na obalech se nejčastěji píše jako E110.
Je to opravdu neuvěřitelné že i velcí výrobci jako Nestlé dokážou do svých výrobků dát pro děti nebezpečný konzervant - ovšem právě do výrobku pro ně.

Je to synteticky vyráběné žluto-oranžové barvivo. Kdyby ho nahradili přírodním, nic by se nestalo. Ale samozřejmě - cena je cena, a zdraví věc druhá.

Je to velmi škodlivý konverzavnt, a zdraví nebezpečný ale to přece výrobcům nevadí, že?

Je vám jedno že polikáte sirup žlutý nebo modrý? Výrobcům ne, takže tento konzervant najdete například i v dětském léku proti alergii pro děti od 2 let Aerius.

Nežádoucí účinky pro výrobce asi také nejsou dostatečný důvod na omezení látky: Alergické a astmatické reakce, kopřivka, otoky kůže, vyrážka či dráždění žaludku a vyvolávání zvracení nebo průjem, způsobení dětské hyperaktivity (což jako ostatní není jen chvilkově), které tato látka způsobuje pro ně asi neznamená nic.

V ČR ho ovšem do výrobků používají legálně. Nemají žádné omezení. Ovšem, organizace FDA podala návrh na zakázání v EU (kde mimochodem např. v Norsku nebo Finsku už je zakázáno), to je štěstí.
 
Naposledy upraveno moderátorem:

DeletedUser

Guest
Jen se tě chci zeptat, kolik škodlivin mají děti ve vzduchu v porovnání s tím co sní.
A taky - což by mě zajímalo především - kolik kilo zmiňovaných lentilek (navíc žlutých, takže bych to ještě přebíral) bych musel spořádat na posezení aby se mi objevily otoky, nevolnost nebo ten průjem?
 

DeletedUser

Guest
Odpovědi na E110

Odpovědi:
Jen se tě chci zeptat, kolik škodlivin mají děti ve vzduchu v porovnání s tím co sní.

Záleží samozřejmě n místě, ale například v Ostravě je vzduch škodlivější.

A taky - což by mě zajímalo především - kolik kilo zmiňovaných lentilek (navíc žlutých, takže bych to ještě přebíral) bych musel spořádat na posezení aby se mi objevily otoky, nevolnost nebo ten průjem?

Upozorňuji, že se nemusí vyskytovat pouze ve žlutých nebo oranžových (záleží na množství) ale například i v hnědých pokud se smýchá s barvivem E123, a pak jsou další barviva, takže když se vše pečlivě namýchá, jedno LIPO může mít v každé druhé tobolce E110.

Kolik je toho v tom lipu na 100g?

Výrobce neuvádí, a já to nevím.
 

DeletedUser

Guest
Otázka "éček" je problematikou příliš komplexní na to, aby se dala řešit razantními kroky, byť nemá smyslu popírat potenciální nebezpečnost některých látek. Každá chemikálie musí být podle norem EU dokladována takzvaným bezpečnostním listem - to je jediný směrodatný dokument o látce jako takové; zahrnuje následující, pokud to někoho odtud zajímá:

Identifikaci látky nebo přípravku a výrobce nebo dovozce, informace o složení přípravku, údaje o nebezpečnosti látky nebo přípravku, pokyny pro první pomoc, opatření pro hasební zásah, opatření v případě náhodného úniku látky nebo přípravku, pokyny pro zacházení s látkou nebo přípravkem a skladování látky nebo přípravku, omezování expozice látkou nebo přípravkem a ochrana osob, informace o fyzikálních a chemických vlastnostech látky nebo přípravku, informace o stabilitě a reaktivitě látky nebo přípravku, informace o toxikologických vlastnostech látky nebo přípravku, ekologické informace o látce nebo přípravku, informace o zneškodňování, informace pro přepravu látky nebo přípravku, informace o právních předpisech vztahujících se k látce nebo přípravku, další informace vztahující se k látce nebo přípravku.

Marhold rozděluje látky podle dávkové toxicity (kdy člověka usmrtí celková dávka uvedená v gramech, respektive mililitrech) takto:

prakticky nejedovatá - více nežli 1000 (např. voda),
velmi slabě jedovatá - 100 - 1000 (např. ethylalkohol),
slabě jedovatá - 10 - 100 (např. trichlorethylen),
středně jedovatá - 1 - 10 (např. nitrobenzen),
silně jedovatá - 0,1 - 1 (např. KCN),
velmi silně jedovatá - 0,01 - 0,1 (např. strychnin),
mimořádně jedovatá - méně nežli 0,01 (např. akonitin).

Pokud jde o potravinovou žluť, na trhu existují žluť potravinářská 2, která může vyvolat dermatitidy a v některých státech je přípustné ji použít k barvení potravin (u krys intraperitoneálně 2g/kg tělesné hmotnosti, intravenózně 2,5 - 5g/kg tělesné hmotnosti), dále potravinářská žluť 3 (byly pozitivní pokusy na karcinogenitu, nicméně je v řadě států povolena pro barvení potravin a denní příjem 5mg/kg hmotnosti je považován za přípustný - u myši při intraperitoneální aplikaci je letální 4,6g/kg tělesné hmotnosti, u krysy taktéž 3,8g/kg tělesné hmotnosti).
Dále existuje potravinářská žluť 4, známá pod názvem tartrazin, která je povoleným a velmi používaným barvivem; může být příčinou alergických reakcí (je po něm popisována kopřivka až vznik bronchiálního astmatu, zvláště u osob citlivých na acylpyrin). Denní dávka 7,5 mg se považuje za bezpečnou (letální dávka při perorálním podání u myši je 12,75g/kg hmotnosti). O této žluti je tento thread.

Přepočty si proveďte sami.
 
Naposledy upraveno moderátorem:

DeletedUser

Guest
E621

Pokud čtete vždy složení výrobků a přečetli jste si o čem dnes budu psát, nejspíše si říkáte proč, protože jste to nikde na obalech neviděli. Ano. Tento konzervant je známý jako glutaman sodný, no a z reklamních kamapaní že toto Éčko výrobek neobsahuje ho už určitě znáte...

Určitě ano, pokud si kupujte instatní pokrmy nebo polévky, kde se vyskytuje nejčastěji.

Výrobků kterého obsahují je jenom v malé databází přes 221. Nejčastěji jsou to již připravené pokrmy jenom na ohřátí (Globus ČR, SPAR, Tesco Stores ČR a.s.,...), bujóny (Vitana, Nestlé Česko s.r.o,...),kořeních (Kotányi GmbH,...), bagetách (Crocodille ČR, spol. s r.o.,...), brambůrcích (Intersnack a.s., Golden Snack, s.r.o), a dalších mnoha výrobcích (tam jsou ale již zastoupeny v každé kategorii většinou 2 - 3x)

Proč je tedy skoro ve všech výrobcích? Protože je to jedna z nejčastějich používaná přidaná látka pro její schopnost zvýraznění chuti. Proto.

Škoda je jedna z nejpoužívanějších protože je nevhodná pro děti, může způsobit alergii a je zdraví škodlivá.

No a když toto éčko jíte moc, může se objevit způsobovat bolesti hlavy, zvracení, nevolnosti, dýchavičnost, astmatické potíže, popř. i halucinace. Takže - nejezte pořád ty instantní jídla a polévky, uvařte něco sami a nemůže se to objevit. V tom případě se ale raději vyhněte i sójové omáčce, kde je také často.

V případě že jste citliví na tuto látku a zpozorovali jste tyhle problémy, určitě přestaňte jíst pořád ty instantní jídla a polévky, brambůrky (jinak řečeno se vyhýbejte této látce), a hned to přestane. V tom případě se ale raději vyhněte i sójové omáčce, kde je také často.

V České republice je tato látka povolena v omezeném množství kdekoliv mimo nealkoholických nápojů.
 
Naposledy upraveno moderátorem:

DeletedUser

Guest
Keby ste chceli žit bez ecok tak by ste skoro nic do huby nedali ...
 

DeletedUser7836

Guest
Výnimočne s tebou súhlasím chlapik.
Naviac nikdy nepochopím ľudí čo sa strachujú o takéto hlúposti. Keď mi to chutí je mi jedno čo to obsahuje. Je to nezdravé ? No a čo... Nieje snáď jedno či si budem ničiť zdravie drogami, alkoholom cigaretami alebo jedlom ? Mne je to fuk...Tento život je príliš krátky nato, aby som si dával pozor na každú prkotinu.
 
Naposledy upraveno moderátorem:

DeletedUser

Guest
Výnimočne s tebou súhlasím chlapik.
Naviac nikdy nepochopím ľudí čo sa strachujú o takéto hlúposti. Keď mi to chutí je mi jedno čo to obsahuje. Je to nezdravé ? No a čo... Nieje snáď jedno či si budem ničiť zdravie drogami, alkoholom cigaretami alebo jedlom ? Mne je to fuk...Tento život je príliš krátky nato, aby som si dával pozor na každú prkotinu.

Moment, moment, P3t4 - to je další poměrně extrémní názor; rozhodně nemám v úmyslu Ti jakkoliv rozmlouvat Tvé životní postoje, ale opominul jsi jeden vcelku podstatný fakt - a to sice, že alkoholu, cigaret a drog se nemusíš ani dotknout, což ovšem neplatí o jídle, ergo z tohoto hlediska to tak úplně jedno není (můžeš mít kupříkladu nějaké zdravotní omezení a potom musíš chtě nechtě sledovat složení potravin, nemáš na vybranou).
 
Naposledy upraveno moderátorem:

DeletedUser

Guest
A zase mám tu stejnou otázku- Kolik je toho v 1 flaštičce omáčky?
 

DeletedUser

Guest
Ono je celkem dobře že se mládež zabývá takovými tématy - ale nic se nesmí přehánět protože pak budeš chroupat tak maximálně jabka z ekofarmy- něco málo o tom vím jednu dobu jsem měl na starosti složení chleba a pečiva na etiketách a věřte mi to nebo né u některých druhů zvlášť na oko se tvářících zdravých výrobků je víc éček než v paštice (samozřejmě se vlezou do platných norem).Chci tím jen říct že třeba proti tomu co tu na Ostravku dýcháme za shit je to brnkačka:klubun:
 

DeletedUser

Guest
A zase mám tu stejnou otázku- Kolik je toho v 1 flaštičce omáčky?

A já zase stejnou odpověď - výrobce neuvádí, já nevím.

---

Samozřejmě je pravda že nemůžeme jíst jenom BIO nebo vůbec, ale já tady hodlám tak dva týdny než mi dojdou zásoby psát o extrémě nebezpečných Éčkách, na které by se opravdu mělo dávat pozor...
 

DeletedUser

Guest
Ludia udivujete ma cim viac :-)


Ja si myslim ze nieje nad to ked si clovek nieco vypestuje na zahrade (ak sa da) .. domaca vyroba je najlepsia .. vacsina deti uz ani nevie ako chuti pravé kravske mlieko :)

//: Co sa tyka alkoholu ... nejsom proti ale aby bol uz 19 rocny chalan zavysli od alkoholu to je moc teda... cigarety to je uz nakazdom kdo chce nech fajci kdo ne tak ne... no a drogy beru iba trosky.. ked sa chcu zabit tak nech sa zabiju
 
Naposledy upraveno moderátorem:

DeletedUser

Guest
Pak bys mohl psát nejen o Éčkách, ale i o dalších nebezpečných látkách obsažené v jídle. A co bude další Éčko?
 

DeletedUser

Guest
Chlapik: souhlasím. nebo čerstvě vypěstované všechno možný. jinak jsem rád že tady něco takovýho je :D jak asi nezdravě vy, lidi z fóra jíte? Myslím ty éčka atd... Např mi Lipo apod snad nekupujeme. maximálně čokoládu a haribo (to asi ejdnou za měsíc) u nás se tohle moc nejí :D spíš tu čokoládu atd... Pak zeleninu, ovoce ale i vejce a mlíko (to tak často ne) máme od babičky z vesnice. Jak podle někoho tady (kdo tomu rozumý) tohle zdraví styl jídla?
 

DeletedUser

Guest
Pak bys mohl psát nejen o Éčkách, ale i o dalších nebezpečných látkách obsažené v jídle. A co bude další Éčko?

Mohl, ale nějak se mi do toho nechce. :::)):: Už s tímhle je dost práce na vyhledávání informací.
Další éčko bude E251. Uvidíte ho zde ještě před 18. hodinou. :)
 

DeletedUser

Guest
E251, E250

Tradiční švédský sýr Wastgota Kloster (IKEA Česká republika, s.r.o.), Krkonošský Eidam 30% (Lactalis CZ, s.r.o.), Smetanito se šunkou (BEL Sýry Česko a.s.) a Gouda Sýr (BEL Sýry Česko a.s.) mají něco společného. Kromě toho že jsou to sýry, obsahují i E251.

Tento konzervant ovšem obsahují i masné a rybí výrobky. Jedná se jako u předešlých o zdraví nebezpečný konzervant, který je také nevhodný pro děti a také může způsobit alergii.

Možná ho znáte i jako dusičnan sodný - tedy látku rozpustnou ve vodě. Sám o sobě ovšem není toxický - nebezpečný je až jeho rozklad na dusitan sodný (E250).

Je to typický konzervant - tj. látka k zabránění nežádoucích chemických přeměn nebo rozkladu mikrobiálním působením.

Bohužel kromě toho že výrobky chrání má také nebezpečné účinky. Možnou přecitlivělost u některých jedinců s dýchacími potížemi, bolesti hlavy, kožní projevy. Ovšem - kdyby se do výrobků nedal nebo vyměnil za něco lepšího, asi by to neuškodilo, když je spousta jiných sýrů nebo ryb bez tohoto éčka (bohužel se mi nepodařilo zjistit proč právě v některých potravinách je a proč ne - proč je pro výrobce tak důležitý.)

V České republice je bohužel nebo bohudík (viz. malé písmo na konci minulého odstavce)
povolen pouze v masných výrobcích a konzervových plechovkách, tvrdých a polotvrdých sýrech, rostlinných tucích, v uzených sledích a šprotech.
 

DeletedUser

Guest
Ludia udivujete ma cim viac :-)


Ja si myslim ze nieje nad to ked si clovek nieco vypestuje na zahrade (ak sa da) .. domaca vyroba je najlepsia .. vacsina deti uz ani nevie ako chuti pravé kravske mlieko :)

//: Co sa tyka alkoholu ... nejsom proti ale aby bol uz 19 rocny chalan zavysli od alkoholu to je moc teda... cigarety to je uz nakazdom kdo chce nech fajci kdo ne tak ne... no a drogy beru iba trosky.. ked sa chcu zabit tak nech sa zabiju

Já tedy poněkud rozeberu tu "komplexnost":

1) výrobek musí být prodejný - znamená to, že (zejména u potravin) se takzvaně "nakupuje očima", mimo jiné. Je to jeden z nejzákladnějších marketingových tahů. Pokud budou vybledlé barvy, bude to pro zákazníka nejspíše důvod k pomyšlení, že něco není v pořádku a je konec. Pochopitelně se nakupuje i podle finančních možností.

2) pěstování si na zahradě - jistě, proč ne, kupříkladu v oblasti Veľkých Kapušan, kde jsou zahrady o rozměrech několika arů až hektarů, to problém nebude; předpokládám, že v městské aglomeraci by to již problém být mohl - a zdaleka nemusí jít zrovna o Prahu či Brno. To samé platí o chovu hospodářských zvířat (viz sociologické dělení na obyvatelstvo městských aglomerací a venkova). Hovořím samosebou o pěstování či chovu v rozsahu uživení se, nikoliv občasného vyškubnutí rostlinky a podobně.

3) debata o tom, že děti neznají kravské mléko, je naprosto jalová vzhledem k tomu, že řada dětí v životě neviděla živou krávu (tím budiž myšleno opravdové zvíře) a znám x příkladů, kdy je dítě ochotno namalovat fialovou krávu, protože ji vidělo v reklamě a tudíž to považuje za status quo.

4) nepružnost našich zemědělců v oblasti prodeje vlastních výrobků je chronicky známa. Pochopitelně, že bych sáhl po neodstředěném mléku - leč opět narážím na problém, kde jej vzít... a poté se dozvím, že zemědělci jej na protest vylévají, namísto aby zasedli do aut a získali si vlastní okruh zákazníků (pozdrav Pánbůh, pane Randák, to je kus logiky).

5) fakt, že kdosi kdesi cosi "zdravě" vypěstoval, ještě negarantuje, že to zdravé skutečně je - může dojít k přehnojení, k nadměrnému užití přípravků proti plevelům, hlodavcům (mohl bych zde uvést nesčetné případy otrav, ale mám pocit, že je to zbytečné).

6) na biopotraviny se sice "nepoužívají hnojiva a prostředky proti škůdcům", nicméně je zde otázka výskytu plísní, jejichž produkty lidskému zdraví taktéž nepřidají (nehledě na to, že jen těžko lze uvažovat o biovýrobě tam, kde je ze své podstaty znečištěno životní prostředí).

A tak bychom mohli pokračovat donekonečna. Co se alkoholu a cigaret týče, obě tyto záležitosti spadají do oblasti návykových látek (chcete - li drog) rovněž - a nic na tom nemění fakt, že jsou společností tolerovány více nežli ostatní (působení těchto látek je natolik individuální, že předem nelze říci, jaké intenzity a času je třeba k dosažení závislosti a evidentní devastace osobnosti).
 
Naposledy upraveno moderátorem:
Nahoru