• Nově připravená aktualizace hry na verzi 2.221 je naplánovaná na úterý 30. dubna. Upozorňujeme, že termín i obsah aktualizace se mohou změnit. Více informací najdete na herním fóru

Jaderné a Termonukleární bomby

DeletedUser

Guest
Mnohme zajimavejsi jsou jaderne zbrane malych rozmeru s potlacenymi vedlejsimi ucinky (atomovy granat). Nejsou az tak nemozne, staci jen vyuzit prvky s kratsim polocasem rozpadu nez ma uran.

Malé rozměry jsou problém... To že použiješ látku s kratším poločasem rozpadu si nepomůžeš, protože tady záleži na podkritickém množství, který daná látka má. Poločas rozpadu nemá při řetězové reakci vliv. No a jelikož má plutonium239 podkritické množství nějakých 16 kg, tak ti stačí cca těch 16 kilo.. Ale pořád docela težký granát.. A to zvláště, když se používají na atomové bomby speciální obaly, které propustí jen minimum částit, aby byl následný výbuch opravdu pořádný... No k tomu ještě dalších pár kilo trhaviny, aby mělo co spojit dvě podkritická množství plutonia239, tak je to docela těžký granát...
 
Naposledy upraveno moderátorem:

DeletedUser

Guest
Cesi, ono jsou dva typy atomových bomb. Klasický, kde se prostě střetnou dvě podlimitní množství obohacenýžho uranu a vybuchne to. Pak ale existuje právě druhý typ o kterém mluvil fresh. V centru je určité (libovolně velké množství) obohacené radioaktivní látky (uran, plutonium (to se používá nejčastěji)) látky. Okolo je nacpaná konvenční trhavina (semtex, TNT, cokoliv co si představíš) čím menší je dávka radioktavní látky, tím víc musí být trhaviny. Okolo je plášť, který musí vydržet výbuch té trhaviny uvnitř. Když tahle věc spustí, vybuchne ta trhavina, která způsobí, že je na kratičký čas uvnitř nepředstavitelně velký tlak. Při takovém tlaku, je jiné nadlimitní množství. Menší než při klasickým tlaku vzduchu. Takže i ta malá hrudka uvnitř stačí. Jakmile je tam nadlimitní množství, proběhne neřízený štěpení a prásk. Taková hodně maličká atomovka. Takovýhle typ byl použit i jednou na Japonsko, ta bomba se jemnovala Fat man a měla menší sílu, než ta druhá, Little boy, která fungovala právě na klasickým nadlimitním množství za klasickýho tlaku. Jedna z nich byla shozená na Hirošimu, druhá na Nagasaki (ale teď nevím která byla shozena kam).

Pokud by se u toho granátu použilo něco s poločasem rozpadu, řekněme týden (vědci namíchávaj různý koktejlky, viz ty dva spodní řádky v periodické tabulce prvků, to jsou všechno radioaktivní látky, některé existují dny, či týdny, jiné třeba několik sekund a pak se hned rozpadnou) no a kdyby to mělo poločas rozpadu ten týden (nebo taky jediný den) tak to škodu výbuchem nadělá, ale zem nebude trvale poškozena radioaktivním spadem.

Jinak například naprosto perfektní biologická zbraň je třeba snět sleziná, antrax, různý typy chřipek... je toho spousta, ale AIDS je právě na tohle použití zcela k ničemu. Základní předpoklad totiž chybí, že se tou nemocí musí nakazait všichni z cílové skupiny (národ, skupina lidí...). Ale kdo je opatrný, tak nemá šanci chytit AIDS.

A Freshi, ono ty biologické zbraně můžou mít ještě jeden, naprosto děsivý potenciál. Jistě ti něco říká DNA. Například černoch má jisté geny v DNA, které bílý člověk nemá. Stačí si pohrát a vytvořit nemoc, která se bude rychle šířit, zabíjet během několika hodin od nakažení a bude napadat pouze černochy (ale taky třeba jen číňany, bělochy a možná taky třeba jen rusy nebo slovany, vše už záleží jen na genetické výbavě a chuti vědců si s tím nějak hrát).
 
Naposledy upraveno moderátorem:

DeletedUser

Guest
podle mně kdyby byla nějaké nuklearní válka tak se zapojí jen Amerika, Rusko, Čína

a taky si myslím že by moc atomovky nopoužívly ale spíš neutronové bomby, protože to zabíjí jen lidi a nezanechávájí škodu
 
Naposledy upraveno moderátorem:

DeletedUser

Guest
Nemůžeš vědět. Například někomu by se hodilo srovnat ze zemí i budovy v bojový základně, ne jen povraždit lidi.
 

DeletedUser4517

Guest
zapoji se i severni korea nezanedbavejtejte tento maly stat ktery ma take nejake jaderne pumy,USA,Cina,RUSKO, VB,FRANCIE,severni korea, tyto zemi jsou jaderne velmoci
 

DeletedUser

Guest
A nebyl by jsi od té dobroty a řekl by jsi nám, jestli něco takového (byť uměle vyrobeného) existuje nebo ne, protože už nemám nervy to hledat.
 

DeletedUser

Guest
No vida, pokud by se použilo něco aby se ty látky uvnitř granátu nerozpadaly, tak by to byli perfektní atomový granáty při použití Tl.

Mimcohodem já měl dotěď za to, že Pb je olovo.
 

DeletedUser

Guest
Prostě existují radioaktivní látky, třeba je to druh olova (ale jen jeden speciální druh) co se rozpadají na jiné, neradioaktivní během několika vteřin, minut či hodin, takže by šli využít jako náplň atomových granátů, takové malé atomové bombičky, které nezanechají radioaktivní odpad.
 

DeletedUser

Guest
Mimchodem, asi víte, že Korea vyvíjí jadernou bombu a všichni jsou z toho podělaní. Američani a Rusy mají tisíce hlavic a nikoho to neznepokojuje. Není to divný?

Me vubec neznepokojuje fakt, ze Korea vyviji atomovku, protoze v Korei neni politicka vule na to ji pouzite, stejne tak v USA nebo Rusku (uvazujte logicky.. co by z toho meli a jake by pro ne byly nasledky? V Koreii je dost silny politicky rezim, aby udrzel sve lidi na uzde).
Me spis znepokojuje co se stalo s tisici hlavicemi, ktere byly rozebrany? z duvodu dohod o jadernem odzbrojovani. Do klasickych reaktoru jsou nepouzitelne, rusove reaktor na armadni uran teprve stavi... kam se podeli ty metraky (tuny?) vysoce obohaceneho uranu (plutonia).

Co se tyce atomovych granatu s prvky s kratkym polocasem rozpadu... zas TAK kratky byt taky nemuze... vemte si, i kdyby jej vyrobili hned pred nalozenim do letadla... bombarder poleti rekneme 5h.. kolik toho zustane pouzitelneho pri polocasu rozpady 3 min? :)
 

DeletedUser

Guest
No právě musel oby se to vypočítat přesně a nebo nějak zabránit aby se to rozpadalo (až tak dalece tuto vědu neovládám) a začlo by se to rozpadat až při najěaký aktivaci...
 

Deleted User - 31870

Guest
Na rozebírání politických režimů tento thread neslouží - příspěvky jsem odmazala. Držte se prosím tématu a vyvarujte se diskuzím o tom, které země vlastní určité množství zbraní. Děkuji
 

DeletedUser2886

Guest
...takže by šli využít jako náplň atomových granátů, takové malé atomové bombičky, které nezanechají radioaktivní odpad...

S tímhle se nedá souhlasit. Pokud se bavíme o granátu jako náloži, tak napěchovat ho těmihle izotopy bude mí stejnej efekt jako hodit pixlu fazolí. Nevybuchne. Řetězové štěpné reakce je schopno jen několik prvků (jejich izotopy konkrétně).
Kdyby ti šlo jen o radiační efekt tak v první řadě stěží dosáhneš dávek dostatečných pro akutní otravu v efektivním čase, nehledě na to, že k dlouhodobému zamoření prostředí by mohlo dojít stejně.

...rozpadat až při najěaký aktivaci...

radiace a rozpad izotopů je problém na atomární úrovni, není možnost jak jí "zapauzovat"
 

DeletedUser

Guest
Fajn, no vždyť jsem psal že tomu až tak dalce nerozumím.

No samozřejmě pro ty granáty by se museli odzkoušet a vyladit speciální látky a tak, ale nakonec by to šlo ...
 

DeletedUser2886

Guest
No samozřejmě pro ty granáty by se museli odzkoušet a vyladit speciální látky a tak, ale nakonec by to šlo ...

Ale ony nejsou, nemůžou bejt žádný "speciální látky", všechny prvky nad protonové číslo 105 mají životnost jen v urychlovačích a to v řádech vteřin přinejlepším. Ano, mám dojem že u izotopu (nevím kterého) prvku 128 se očekává jistá stabilita, ale k němu se hned tak někdo nedokope.

Navíc když už by se tyhle "granáty" vyrobili k čemu ti to bude. Ruční verze je skutečně nereálná, takže zbývá dělostřelecká a na ničení opěrných bodů jsou už dneska dostatečně efektivní zbraně.
 

DeletedUser6989

Guest
Fajn, no vždyť jsem psal že tomu až tak dalce nerozumím.

No samozřejmě pro ty granáty by se museli odzkoušet a vyladit speciální látky a tak, ale nakonec by to šlo ...

Ruční granáty??
pokud by to mělo požadovaný ůčinek, tak asi zemře i ten kdo ho hodil,a pokud ne,tak ten granát asi není o moc lepší než ten současný.
Opravdu by asi byly lepší jako munice do tanků,nebo nějakého dělostřelectva.
 

DeletedUser

Guest
(nemám v úmyslu komentovat využití vědeckého výzkumu pro tak pokleslou technickou vymoženost, jako jsou jaderné zbraně, mají - li být použity proti lidem).

Jaderné zbraně už nemají skoro žádný význam, to ani pro vojenské účely, ani pro planetární inženýrství. Čili mohou sloužit maximálně pro udržení statusu quo, respektive není možné je použít (mimo teroristické akce) bez okamžitých represí.
 

DeletedUser2886

Guest
Ano, u prvků s vyšším Z se vskutku očekává tzv. "ostrůvek stability"....

Nevíš čirou náhodou jak jde ta řada stability. Já jí viděl kdysi dávno a jen vím, že tam je 12 C a to je tak všechno, nějak matně tuším že v těch dosud neběvených figurují čísla 128 a 144 ale už nevím nukleonová čísla.


Co do vojenského využití tak jaderné zbraně jsou už stejně pasé, když vezmete v potaz jak se "zmenšují" armády. Obrovským způsobem se změnil poměr materíál/lidská síla.
Jak už tu bylo řečeno spousta státu tyhle zbraně má, ale není vůle k jejich použití, protože by to znamenalo konec
 
Nahoru