• Nově připravená aktualizace hry na verzi 2.220 je naplánovaná na úterý 16. dubna. Upozorňujeme, že termín i obsah aktualizace se mohou změnit. Více informací najdete na herním fóru

Kdo objevil Ameriku?

  • Zakladatel vlákna DeletedUser6123
  • Vytvořeno

DeletedUser

Guest
Také jsem nikdy netvrdil, že Kolumbus byl první (kromě toho, řada objevů byla uskutečněna "omylem" a teprve posléze uvedena na správnou míru, což ovšem nijak nesnižuje fakt, kým byl objev jako takový proveden). Kolumbus nebyl první ani zdaleka.
Moje definice především vyloučila z debat živočišné předchůdce člověka, případně "původní obyvatele" Ameriky, v tom nemají jasno ani archeologové a existuje řada protichůdných teorií, přičemž pro každou z nich hovoří některé aspekty, a to včetně analýz DNA, kterou nejspíše nikdo z tohoto Fóra není schopen zpochybnit. Navíc jistojistě nešlo o objevnou cestu, ale o pouhou migraci - bez potřeby či schopnosti území po jakékoliv stránce zdokumentovat či zmapovat.
 
Naposledy upraveno moderátorem:

DeletedUser

Guest
OK, tak z trochu jineho soudku. Je "znovuobjeveni" take regulerni objev?

Pokud by Ameriku neobjevil Kolumbus (nebo nekdo jiny), tak by se ani nemohli udelat vykopavky, ktere by dokazali, ze tam byli driv Vikingove. Tj. narazim na to, ze informace o Americe od Vikingu se nejspise ztratila. (resp. Vikingove svuj objev nikdy nezuzitkovali a ani nikdo jiny kdo by od nich mel tuto informaci... pokud vubec nekdo, takze otazka jestli se ona infromace o nove zemi "neztratila")
 

DeletedUser

Guest
Já myslím, že první tu zem objevil ten, kdo si uvědomil, že opravdu objevil nový svět a hlavně s ní seznámil starý svět.
 

DeletedUser

Guest
OK, tak z trochu jineho soudku. Je "znovuobjeveni" take regulerni objev?

Pokud by Ameriku neobjevil Kolumbus (nebo nekdo jiny), tak by se ani nemohli udelat vykopavky, ktere by dokazali, ze tam byli driv Vikingove. Tj. narazim na to, ze informace o Americe od Vikingu se nejspise ztratila. (resp. Vikingove svuj objev nikdy nezuzitkovali a ani nikdo jiny kdo by od nich mel tuto informaci... pokud vubec nekdo, takze otazka jestli se ona infromace o nove zemi "neztratila")

My můžeme pouze retrospektivně vyhodnocovat data, která skýtají archeologické výzkumy; máme metody, které umožňují poměrně přesné datování nálezů a kromě toho se vychází i z řady důvěryhodných záznamů, kde jsou skutečnosti podepřeny solidními důkazy. Informace o Americe se také vůbec nemusela ztratit, mohla být pouze pečlivě utajována - nebyl by to v dějinách lidstva a námořních cest vůbec ojedinělý případ, že...

Já myslím, že první tu zem objevil ten, kdo si uvědomil, že opravdu objevil nový svět a hlavně s ní seznámil starý svět.

Johndere54, to je klasický případ evropského nazírání na věc; jaký by kupříkladu měli Číňané zájem na tom, aby se svými objevy seznamovali Evropu? Obzvláště Evropu té doby? V tomto s Tvým názorem rozhodně nemohu souhlasit. Kromě toho, zrovna Ty jsi četl post, kde jsem předestřel potřebné indicie a nenašel jsi nic, co by bylo s to je vyvrátit. Znovu to sem postovat opravdu nebudu, neboť nemám v úmyslu někomu vypracovat potenciální seminární práci či referát do školy...
 
Naposledy upraveno moderátorem:

DeletedUser

Guest
No dobře, ale v té době o tom nevěděla Ani čína (nebyli žádné velké kolonizace, jako v případě Evropy)
 

DeletedUser

Guest
Ale vždyť to není pravda... Čína věděla o existenci Ameriky prokazatelně od roku 458 našeho letopočtu, hovoří o tom podrobněji jisté záznamy ze 13. století. Kromě toho - pokud hodláš zaměňovat pojmy "objev" a "kolonizace", jsme každý na jiné straně diskusní plochy...
 

DeletedUser

Guest
Heyrovský (tedy Čech) dostal za polarografii Nobelovu cenu; znamená to snad, že každý z Čechů má polarografii "v malíčku"? 90% ani neví, kdo Heyrovský byl, natož aby tušili, co je to polarografie nebo tomu, nedej Bože, dokonce rozuměli.
Co by z takového objevu (nalezení Ameriky) měl rolník, který celý život obdělává rýžové pole a v té době nade vší pochybnost neovládal ani znalost písma, protože úřední listiny u soudu potvrzoval otiskem palce?
 
Naposledy upraveno moderátorem:

DeletedUser

Guest
Ale vždyť to není pravda... Čína věděla o existenci Ameriky prokazatelně od roku 458 našeho letopočtu, hovoří o tom podrobněji jisté záznamy ze 13. století. Kromě toho - pokud hodláš zaměňovat pojmy "objev" a "kolonizace", jsme každý na jiné straně diskusní plochy...

Tak jak ji mohli 1. objevit vikingove? Nejsem teda moc zbehli v dejinach 1. tisicileti naseho letopoctu, ale nejak se mi nechce verit, ze by tam "vikingove" dopluli pred rokem 458.
 

DeletedUser

Guest
Vikingové ji tedy nejpíše první neobjevili; opravdu o tom nebudu psát jako osel znovu poté, co to zde celé po několik dnů viselo... neustálé a vznešené opakování téhož mě k smrti nudí, nejsem učitel. Jsem - li s to se těchto informací dopátrat já, znamená to, že totéž odtud zvládne každý, kdo se chce dobrat meritu věci.
 
Naposledy upraveno moderátorem:

DeletedUser

Guest
To sice jo, ale Vesppuci ho predbehnul.
Nepředběhnul, poté co "objevil" Kolumbus Ameriku, tak jméno neměla, říkalo se ji "Nový svět". Pojmenování podle mořeplavce a obchodníka Ameriga Vespucciho, který několikrát jižní ameriku navštívil, má na svědomí Německý kartograf Martin Waldseemüller, který ve své mapě světa (vydaná 1507) Nový svět pojmenoval jako Amerika, podle křestního jména Vespucciho. To vyvolalo protesty, protože to vypadalo, že Vespucci se snaží Kolumbovy "přebrat" slavné "prvenství", ale Vespucci prý název Amerika nijak neprosazoval...

Heyrovský (tedy Čech) dostal za polarografii Nobelovu cenu; znamená to snad, že každý z Čechů má polarografii "v malíčku"? 90% ani neví, kdo Heyrovský byl, natož aby tušili, co je to polarografie nebo tomu, nedej Bože, dokonce rozuměli.
Co by z takového objevu (nalezení Ameriky) měl rolník, který celý život obdělává rýžové pole a v té době nade vší pochybnost neovládal ani znalost písma, protože úřední listiny u soudu potvrzoval otiskem palce?

Zájmem čínské vlády ani nebylo dostat nový kontinent do širokého povědomý lidí, čím víc lidí to ví, tím větší je riziko, že se o této "strategické výhodě" dozví i jiné státy (království) a to zcela jistě nebylo záměrem Čínské vlády.... Je jasné, že dopady na prosté lidi byly miniální a přesně jak jsi psal rolník obdělávající pole by ani nevěděl jak z touto informací naložit, vždyť znalosti prostých lidí o vlastní zemi byly většinou velmi chabé (neznali jméno vládnoucího cisaře...atp.). Natož tak znalosti o světě za hranicemi....
 
Naposledy upraveno moderátorem:

DeletedUser

Guest
Já si myslím že Ameriku objevili lidé (o kterých si to myslí veřejnost) v tomto pořadí
Pravěký člověk (homo sapiens nebo sapiens sapiens), vikingové, bratři Pintovi, Kryštov Kolumbus.
 

DeletedUser

Guest
doublepost

Samozřejmě že ano ale otom nejsou důkazy.

ale jsou o tom dukazy byly nebo jeste jsou rozbite lode na pobrezí gronska a severní ameriky

a jiank ameriku teda severní o cem sou uz dukazy objevil kolumbus on respektive priplul na floridu bo kam, a vesspuci to jel zmapovat a dodal uplne dukazi o novemsvete ktere nesli vyvratit a museli se tisknout nove mapy atd(proste to v te dobe byla senzace)
 
Naposledy upraveno moderátorem:

DeletedUser

Guest
Zipasi, přestaň zde lhát a dopouštět se doublepostů... možná by bylo lépe, kdybys napřed hledal skutečná fakta a teprve poté postoval :-)
 

DeletedUser

Guest
Ved do ameriky najprv prisli kmene z Azie, tak ty objavili ameriku:) A potom vikingovia:)(dinosauri to byt nemohli kedze v tedy zem vyzerala inak:D)
 

DeletedUser

Guest
objevitelé ameriky byli indiáni :D

Tak tos uhodil hřebíček na hlavičku. Podle mě Ameriku objevil člověk zručný(Homo Erectus). Škoda, že to učitelce na zeměpis nemůžu vymluvit, stojí si za Kolumbem a basta. No na ní se nesmí tak učeně, alespoň že dějepisářka si stojí za Vikingy, to je lepší než Kolumbus. :-)
 

DeletedUser

Guest
Nevim o cem se tady porad dohadujete... nejdrive byste si meli rozmyslet co to je "objeveni Ameriky"?
Objevitel byl:
1. kdo tam doplul, ale nikomu o tom moc nerekl? (Vikingove?)
1. kdo pristal na jejich ostrovech? (Kolumbus)
1. kdo pristal na pevninske casti? (Amerigo Vespucci)
1. kdo zmapoval cele jeji pobrezi? (z fleku nevim)
1. kdo ji zmapovela celou? (asi nebude ani jeden clovek)
neco jineho? (treba kdo tam jako 1. dosel po svych?)

Dokud se nedohodnete na tom co to je "objeveni Ameriky", tak klidne muzu tvrdit, ze ji prvni objevili Indiani! A dokazte mi ze ne, kdyz homo sapiens jako druh se rozsiril z Afriky, takze tam museli dojit jako 1.

Já myslím, že tohle řeší všechno. Prvně se domluvme na tomhle.
 

DeletedUser

Guest
Tak tos uhodil hřebíček na hlavičku. Podle mě Ameriku objevil člověk zručný(Homo Erectus). Škoda, že to učitelce na zeměpis nemůžu vymluvit, stojí si za Kolumbem a basta. No na ní se nesmí tak učeně, alespoň že dějepisářka si stojí za Vikingy, to je lepší než Kolumbus. :-)

Řekni jí,že je dokázané,že číňané tam doluli minimalně po roce 458 a že jsou na to písemné důkazy...
Jen jestli je bude po tobě chtít,tak jsi v......
A jestli bude tvrdit,že ne,tak ať ti to dokáže :-)
 

DeletedUser

Guest
mimochodem, ukazuje se, že do Ameriky pravděpodobně dopluli už Féničané někdy v 9. století př.n.l., uvažuje se i o Achájcích (konkrétně bájném Odysseovi - viz kniha Where Troy Once Stood od Imana Wilkense)
dle mého názoru ovšem mnohem dříve Ameriku objevili dinosauři, vážky a ještě dříve množství bakterií....
 
Nahoru