• Nově připravená aktualizace hry na verzi 2.221 je naplánovaná na úterý 30. dubna. Upozorňujeme, že termín i obsah aktualizace se mohou změnit. Více informací najdete na herním fóru

Indicie

DeletedUser

Guest
Tak přidám druhou část, vypadá, že to nikdo neví ;)

Matka má země jest, otec však vysoko dlí,
pod jeho ochranou jsem dlouho živ,
však bez ní krátce živ bývám.
 

DeletedUser

Guest
Není to náhodou déšť ? I když ta poslední nápověda mě spíš troch uzmátla :crazy:
 

DeletedUser6774

Guest
Mě spíš napadá měsíc...avšak hned to první je asi blbost "zrozen z vody a s vodou odejdu z tohoto světa"...

EDIT: Když jsem si to ještě jednou přečetl tak mi připadá, že měsíc bude asi blbost :D
 
Naposledy upraveno moderátorem:

DeletedUser2886

Guest
Tak já si vyberu jednu darovanou výhru :)

vyjmečně hledáme abstraktní věc, respektive pojem


Za dávných časů vnesla jsem život,
z černého srdce na celý svět.
Z širých plání až k městům z mramoru,
vedla jsem zkázu a přelom věků.
Z morových měst k panenské zemi,
zavlekla hlad, nemoce, válku.
Dnes má vést chudé za lepším bytím.
 

DeletedUser

Guest
hned po prvním přečtení mě napadla "revoluce"

i když na první větu by pasovala spíš "evoluce"

a od druhé věty i "demokracie"

Aristoteles by jistě souhlasil




Tak já si vyberu jednu darovanou výhru :)

vyjmečně hledáme abstraktní věc, respektive pojem


Za dávných časů vnesla jsem život,
z černého srdce na celý svět.
Z širých plání až k městům z mramoru,
vedla jsem zkázu a přelom věků.
Z morových měst k panenské zemi,
zavlekla hlad, nemoce, válku.
Dnes má vést chudé za lepším bytím.
 

DeletedUser

Guest
Po krátké úvaze mě napadla PRÁCE. I když přiklonil bych se možná i k evoluci.
 

DeletedUser

Guest
tipl bych "vira".. da se pomoci ni vysvetlit velka cast zadani.. snad jen u te 1. casti si nejsem uplne jist jak ji vysvetlit.

"Z morových měst k panenské zemi,
zavlekla hlad, nemoce, válku."

odkazuje na objeveni Ameriky ? ("vira" v existenci cesty do indie?)

"Z širých plání až k městům z mramoru,
vedla jsem zkázu a přelom věků."

krizacka tazeni, resp. obecne svate valky? "prelom veku" -> bud konkretni odkaz ke Kristovy?, nebo objeveni ameriky je taky formalne "prelom"... porp. obecne mysleno jako valky, ktere vzdy zmenili tvar sveta

"Dnes má vést chudé za lepším bytím." "vira v lepsi zitrky"? :-) Fakt me nenapada co by chudym dnes melo pomoci. Racionalne by to melo byt "vzdelani" ("poznani") -> kterym by se dalo vysvetlit i vyse uvedene pasaze.

"Za dávných časů vnesla jsem život, -> tohl by mohla byt vira ve stvoreni sveta, ale..
z černého srdce na celý svět." -> tohle fakt nevim... napada me jen nejaky odkaz do mytologie, ale nejak se nechytam
 
Naposledy upraveno moderátorem:

DeletedUser

Guest
co třeba touha?
může to být i temný cit, víme, kam zavedla třeba Parida a Trójany v minulosti, v současnosti touha po penězích docela lidi pohání
ještě mě napadla odvaha (jako Matka Kuráž vedoucí prostý lid do bitvy, ale to je málo temné) a pomsta (to je temné dost, ale že by někam vedla chudé? leda by se chtěli pomstít pohlavárům...)
 

DeletedUser

Guest
Tak já si to tak nějak rozeberu...

Po prvním přečtení mi přijde, že hledáme nějaký biblický pojem.

Vnesla život... Může to být nějaká bohyně, eventulně se zde může narážet na různé představy o původu života na zemi. Černésrdce může znamenat že byla zlá (což by odpovídalo i dalším řádkům), ale může to znamenat i Vesmír, tmu, nebo co já vím.

Zkáza. Možná nějaká živelná katastrofa, nemoc ... nebo možná lidská vlastnost. Závist, zloba... Ovšem tam mi napsuje přelom věků.

Tady by mi seděli ty vlastnosti...

No tak tady vůbec netuším...
 

Deleted User - 31870

Guest
Za dávných časů vnesla jsem život,
z černého srdce na celý svět.
Z širých plání až k městům z mramoru,
vedla jsem zkázu a přelom věků.
Z morových měst k panenské zemi,
zavlekla hlad, nemoce, válku.
Dnes má vést chudé za lepším bytím.

- první větu jsem původně pochopila jako otevření Pandořiny skříňky, která pak roznesla do okolí zkázu (z "černého srdce")
- ovšem mate mi poslední věta - vede chudé - to může být motivace, touha, potřeba, uznání, sláva,..) nu hodně věcí
- pokud tedy budu předpokládat, že jdu správným směrem - tak vlastnosti Pandóry: ženské práce, milostná touha, svůdnost, lstivost, lhaní, krása, líbeznost, zvědavost
- po otevření měla na dně zůstat pouze naděje (avšak ta mi nesedí k první části indicie)

- když to shrnu, myslím, že je to jedna z vlastnostní Pandóry - lstivost
 

DeletedUser2886

Guest
Darling...špatný prvotní předpoklad :)

jinak teda napovím. Doporučuji podívat se na to srdce trochu víc ze široka, mohlo by vás třeba napadnout že nemyslím srdce jako orgán, ale ty další významy tohoto slova.
Dle mého váš to srdce strašně táhne k lidem a tudíž uvažujete že se jedná o lidskou vlastnost.
 

DeletedUser

Guest
civilizace?
černé srdce by mohla být Afrika jako místo, kde pravděpodobně vznikl a odkud se šířil se Homo sapiens, rovněž jedna z nejstarších centralizovaných civilizací se vyskytovala v Africe (Egypt), ale také to má své mezery....
 

DeletedUser

Guest
co třeba čas?? znal sem podobnou hadanku.... a tam bylo slovo cas.... tak treba sem se trefil :)
 

DeletedUser

Guest
Hmm ... Pak by to mohlo být pojmuto jako centrum něčeho. Černé proto, že se tam pracuje s nějakým ohněm (saze), nebo špínou, nebo možná proto, že tam dělají černoši.
 
Nahoru