• Nově připravená aktualizace hry na verzi 2.221 je naplánovaná na úterý 30. dubna. Upozorňujeme, že termín i obsah aktualizace se mohou změnit. Více informací najdete na herním fóru

Státní maturita

DeletedUser

Guest
http://www.lidovky.cz/ucitele-desi-maturita-z-dejepisu-papez-je-pry-hlavou-vsech-krestanu-11l-/ln_veda.asp?c=A110308_134225_ln_veda_ape

Zajímavý článek, mluví v něm i náš třídní :)
Bojím se, že jestli to takhle je i v jiných (humanitních) oborech, je celá maturita stavěná spíše pro "šprty" než pro inteligentní a chápavé studenty. Bohužel se zdá, že to nikomu z tvůrců nevadí.

Především mě vůbec zaráží oněch 33%, která mají být rovna úspěšně absolvované maturitní zkoušce - podle mého názoru by mělo jít minimálně o 60 - 65% na to, aby student prošel se známkou dostatečnou - třetinu lze opravdu víceméně "otipovat".

Co se týče článku o dějepisu, naprosto mě nepřekvapuje, že nerespektuje teoretický (tj. školou daný) rozsah znalostí studentů, nehledě k tomu, že jde o intelektuální paskvil... encyklopedický seznam dat a k nim přiřazení událostí svědčí maximálně o dobré mechanické paměti - vzpomínám si v té souvislosti na sázku, že dítě na konci první třídy zvládne napsat zpaměti prvky z PSP... co myslíte? Bez jediné chyby - děcko to vzalo jako soutěž... co na tom, že nemělo tušení, oč vlastně jde. Pokud má na podobném principu fungovat maturitní zkouška z čehokoliv, je cosi špatně.

Učitelů je mi v té souvislosti velmi líto, protože v konečném důsledku padne vina za krach studentů na jejich hlavy... je to totéž, jako kdybych vyučoval chemii, bral v potaz souvislosti s dalšími vědami a žáci by byli následně testováni z tabelovaných hodnot teploty tání a varu chemických prvků či dat narození a úmrtí chemiků; řada z učitelů nestála ani o státní maturity v této podobě, nikdo je ke spolupráci na testech nezval a co nejhoršího, sami nebyli schopni dlouhou dobu poskytnout patřičné informace o maturitách, protože jim jednoduše nebyly dodány.
 
Naposledy upraveno moderátorem:

DeletedUser

Guest
no nevím, mně ta statní maturita přijde nějaká lehká. Jsem v tercii a jen tak jsme ji zkoušeli v češtine napsat a přišlo mi to spíš jako IQ test než jako maturita. Vyšla by mi 2.
No a pak jsme zkoušeli v aj taky základní obtížnost z angličtiny (teda jenom poslech), a to nás skutečně pobavilo. No, já bych dostal za dva, ale většina za 1.
 

DeletedUser

Guest
Maturita se díky státní maturitě hodně zlehčila, hlavně v češtině je to znatelně vidět, kdy vypadly ty obsáhlé okruhy a stačí se naučit jen 20 děl, k tomu přidali didaktiký test (ve kterém obstát neni příliš obtížné).
Na matematiku stačí jen umět základy ze základní školy, údajně jazyky jsou těžší, ale to nevim, nematuruji z nich, tak jsem se o ně nestaral...

Letos maturuji a jsem rád, že na mě vyšla státní, nedokáži si totiž představit, že bych se krom odborných předmětu musel učit ještě i ty trapné okruhy z češtiny...
 

DeletedUser

Guest
já jsem šťastná, že jsem maturovala za stara. jako první jsme mohli maturovat z deskriptivní geometrie jako čtvrtého povinně volitelného předmětu (ne pátého nepovinného). a musím říct, že kombinace Nj, Čj, matika a deskriptiva mi značně ulehčily nejen maturitu, ale celý čtvrťák. Zatímco děcka maturující z dějepisu, zeměpisu či biologie se stresovaly, já se - po třech letech nesmyslného učení kde čeho na gymplu - flákala. Ke všemu jsem maturovala ve čtvrtek, takže jsem si užila svaťák a v pondělí teprv začala něco opakovat. Co tím chci říct - pokud jste zaměření technicky, matematika vám mnoho ulehčí. Pokud ne..:-(. Sama nevím, jestli je dobré dávat matiku povinně pro všechny. Na jednu stranu se musí brát v úvahu, že každý hold technicky zaměřený není, na druhou přece jen maturita není výuční list, a proto by měli žáci středních škol projevit i trochu inteligence.

Můj názor ale je, že pokud někdo neovládá matiku z gymplu, nemá potom na vš co dělat (souvisí to s logickým myšlením). A jak tu někdo psal, že chce jít na chemii..ano i tam je matematika..například v odvozování vzorců ve fyzikální chemii..nakonec vzorce jsou kolikrát to, co popisuje nějaký děj - a vy ho musíte pochopit, jinak nepochopíte ani ten děj
 

DeletedUser

Guest
To by mě zajímalo, jak matika souvisí s inteligencí - budete ochotná mi to vysvětlit?

...

Abych se vyjádřil i ke zbytku - předpokládám, že nejsem jediný, kdo studuje nějaký předmět zabývající se spol.vědami. Nedávno jsme psali test z ekonomie, a když jsem se zarazil nad určitými otázkami, co se tam objevily, tak mi učitelka sama řekla, že kdyby bylo na ní, tak je tam vůbec nedá, ale že to jsou otázky testové, které se objeví maturity. Z větší části to souviselo s přesnými definicemi pojmů a strhávaly se body i za to, když to bylo správně okecáno, ale nepřesně definováno. Ano, tato maturita je skutečně pro šprty.
 
Naposledy upraveno moderátorem:

DeletedUser6989

Guest
To by mě zajímalo, jak matika souvisí s inteligencí - budete ochotná mi to vysvětlit?

Taky by mě taky zajímalo :::)):: . Já byl x krát první na klokanovi (matematická soutěž) na gymnáziu.Na pedagogické poradně mi bylo řečeno,že jsem nadprůměrný v logickém myšlení.Ale z matiky mám trojky a čtyřky.Opravdu by mě zajímalo,jak může taková kombinatorika či goniometrie dokázat vaší inteligenci a logické myšlení.A perlička nakonec: občas mi nejsou uznávány příklady,u kterých použiju svůj postup,a výsledek mi vyjde stejně,jen pro to,že postup není matematicky zprávně (nejspíš pro to,že je 5x kratší než ten zprávný postup).V životě jsem se neučil (mám pro to své důvody :D ),ale nikdy jsem nepropadal.
Navíc na chemii mi vždy stačila trojčlenka - pochybuju že užiju nějaké derivace,posloupnosti,integrály ...
 

DeletedUser

Guest
Bohužel hodně pokud někdo nedovede spočítat kolik kostek se vejde do vozíku.

Důležité je umět pochopit a spočítat.. to, že někdo navrhl nesmyslné zadání zahrnující definice je bohužel věc druhá

Veny pokud pujdeš na chemii na vš, tak ti trojčlenka stačit opravdu nebude :-D
 
Naposledy upraveno moderátorem:

DeletedUser

Guest
tak uz to zacalo...zkousejici se nevyznaji v materialech...zmatky v casovani a nesmyslne dlouha priprava....
 

DeletedUser

Guest
Mi povídej, má babička učí na gymplu angličtinu a já jí učil jak udělat otázky i s obrázky ve wordu - na státní matiritu, což nic proti, ale to jak to bylo původně - jímá mě hrůza, často přehlédla celé odstavce pro studenta, které ona ve své verzi měla apod.
Zmatky začínají už předem...
(snad se to za ty 4 roky zlepší)
 

DeletedUser9865

Guest
Myslím si, že státní maturita je krok dobrým směrem, ale po špatné cestě. Celý systém vzdělávání v ČR už dávno naprosto ztratil jakoukoliv úroveň a je pouze dobře, že se s tím kdokoliv snaží něco udělat. Sjednocení úrovně maturity a potažmo i maturity a přijímaček na VŠ je neskutečně dobrá myšlenka, koneckonců stačí se podívat nedaleko na západ, např. do Německa, kde tento systém naprosto bez problémů funguje. Když se podíváte, za co nemnozí dostávali v minulých letech maturitní vysvědčení na nějaké střední škole, je to k pláči. Přitom mají papírově stejné vzdělání jako někdo, kdo se dřel např. na gymnáziu a v té hlavě opravdu něco má.
Nejde pouze o následnou praxi v zaměstnání, ale především o to, že maturitní zkouška je branou ke studiu na VŠ a dostanou se k němu tak lidé, kteří tam nemají co dělat. Ostatně, toto není problém pouze současného terciárního vzdělávání, začíná to na středních školách, které jsou rády za každého studenta, protože jich je čím dál tím méně a lepší to nebude. Polovina lidí, co byla na gymplu, když jsem tam byla já, tam neměli co dělat. Buďto to byli flákači nebo lidé, kteří na tom nebyli inteligenčně zrovna nejlépe a kantoři se na ně samozřejmě museli ohlížet, znovu a znovu jim vysvětlovat naprosto jasné věci a zdržovalo nás to tak od probírání učiva podle osnov.
Schopnost se učit samozřejmě není pouze otázka inteligence, nicméně hraje v tomto případě hlavní roli a myslím si, že každý, kdo má minimálně tu maturitu, by měl mít něco v hlavě. Ať už je středoškolská matematika pro praxi jakkoliv použitelná či nikoliv, bylo by podle mě správné, aby byla povinná, protože by tak na střední školy nechodili lidé, kteří tam nemají co dělat. Bohužel je současným trendem to, aby měl titul každý blbeček a je k tomu doma hnán, nicméně oni jsou zapotřebí i ti řemeslníci. Pak by se nestávalo, že jsou přeplněné posluchárny na VŠ někým, kdo stejně vyletí v dalším semestru, protože na to prostě nemá a kvůli takovýmto lidem ti ostatní trpí nedostatkem místa, prostoru a času, který by mohli kantoři věnovat jim a kterýžto takto vložený čas by měl opravdu smysl. Co se týče cizích jazyků, i když to není zrovna moje silná parketa, jsem jednoznačně pro to, aby byly povinné taky, neboť je to v dnešní době extrémně důležité a s neznalostí angličtiny narazíte téměř všude.

Nechápu, proč kolem těch státních maturit všichni tak vyvádějí, zvláště pak studenti SŠ. Když jsem byla ve druháku, všichni nám říkali, že nás ty maturity potkají také a nikomu to nevadilo. Zadání těch těžších verzí je mnohem jednodušší, než byla maturita na našem gymplu a dá se napsat s prstem v nose. Ty lehčí verze jsou naprosto směšné a deklasuje to maturitu snad ještě více, než nyní, bohužel. Je sice pěkné, že se prostě někde udělá čára a někdo neprojde kvůli pěknému úsměvu či tlusté obálce (tomu sice nevěřím, nicméně je tato možnost alespoň hůře proveditelná, než kdysi), nicméně stále může mít maturitu každý šašek.
Jak říkám, myšlenka je to perfektní, nicméně je ten zákon stále naprosto nedotažený do konce, ale je to alespoň začátek a snaha s tím něco udělat, stejně jako zavedení školného na VŠ. A jestli státní maturity někoho znevýhodňují? Gympl je (tedy měl by být) nejprestižnější střední škola a příprava na studium na VŠ. Každý vzdělaný člověk by podle mě měl mít alespoň nějaký obecný přehled a když ho nemá, je to ostuda. Pokud se někomu nechce učit a a za 4 roky flákání si odnese stejný papír jako někdo z gymplu, je to špatně a státní maturita by jej jednoznačně v takovém případě "znevýhodňovat" měla. Pokud chce někdo vzdělání, měl by makat a hlavně si jej vážit - a ne jak v dnešní době, kdy se každý pachtí za tituly jenom kvůli těm titulům samotným. Tak jako je člověk průmyslovky "zvýhodněn" tím, že už přičichl k praxi a měl by tedy být připraven na výkon povolání i bez VŠ, tak by měl být student gymnázia "zvýhodněn" tím, že má lepší předpoklady a vědomosti ke složení maturity a studiu na VŠ. Od toho existují různé střední školy a každý má svobodnou volbu si vybrat, kterou bude studovat vzhledem k tomu, čemu se chce v budoucnosti věnovat. A pokud si někdo myslí, že dostane papír zadarmo, měl by být vyveden z omylu, třeba státní maturitou nebo školným na VŠ. Kdo studovat nechce, ať nestuduje a kdo na studium nemá, ať jde makat rukama - a přesně toto by měla státní maturita prohnat přes síto, tedy za předpokladu, že by byly čáry nastaveny poněkud jinak, než jsou nyní. Doufám, že v budoucnosti se ten návrh doladí, dotáhne do konce a konečně se tak zvedne úroveň vzdělání v této republice.
 
Naposledy upraveno moderátorem:

DeletedUser6989

Guest
Nechápu, proč kolem těch státních maturit všichni tak vyvádějí, zvláště pak studenti SŠ. Když jsem byla ve druháku, všichni nám říkali, že nás ty maturity potkají také a nikomu to nevadilo. Zadání těch těžších verzí je mnohem jednodušší, než byla maturita na našem gymplu a dá se napsat s prstem v nose. Ty lehčí verze jsou naprosto směšné a deklasuje to maturitu snad ještě více, než nyní, bohužel. Je sice pěkné, že se prostě někde udělá čára a někdo neprojde kvůli pěknému úsměvu či tlusté obálce (tomu sice nevěřím, nicméně je tato možnost alespoň hůře proveditelná, než kdysi), nicméně stále může mít maturitu každý šašek.

Souhlasím s obtížnostmi maturit (možná proto že jsem z gymplu - průmyslovky to mohou vidět jinak) ale i tak z nich mám strach.Proč ? Stačí vidět,jaký je v tom zmatek - vždyť ani učitelé neví co pořádně dělat.Co se pak stane,až učitel splete zadání, někdo ztratí můj test,nebo splete moje číslo,nebo cokoliv jiného ? Jakmile se dokumenty dostanou mimo školu,už se nedohledá,co se s nimi stane.Odevzdal jsi test ? Nikdo žádný neobdržel,máš smůlu,v srpnu nashle ... - tohoto se asi většína studentů (včetně mě) bojí.
 
Naposledy upraveno moderátorem:

DeletedUser

Guest
Jakmile se dokumenty dostanou mimo školu,už se nedohledá,co se s nimi stane.Odevzdal jsi test ? Nikdo žádný neobdržel,máš smůlu,v srpnu nashle ... - tohoto se asi většína studentů (včetně mě) bojí.

Hm, ale to neni pravda...kdyz ti predavaji testovy sesit...podepisujes se...zes ho prijal....takze proto neni duvod se techto veci bat....
navic i kdyby...tak se da dohledat lehce..na kazdym listu do kteryho pises je kod...

....jinak si zlepsi pravopis...na to ze ses z gymplu tak docela hruza;)
 
Naposledy upraveno moderátorem:

DeletedUser6989

Guest
Hm, ale to neni pravda...kdyz ti predavaji testovy sesit...podepisujes se...zes ho prijal....takze proto neni duvod se techto veci bat....
navic i kdyby...tak se da dohledat lehce..na kazdym listu do kteryho pises je kod...

....jinak si zlepsi pravopis...na to ze ses z gymplu tak docela hruza;)

Věřím,že se nějaký takový papír podepisuje,ale pokud by se ztratil,stejně bych ten test musel psát znovu.A s pravopisem jsem docela spokojen.Zato tobě nějak nefungují háčky a čárky ;)
 

DeletedUser

Guest
Veris? Ja ti rikam fakta...takze neni o tom verit nebo neverit:) ...No on se nema jak ztratit...neni jak...zadavajici si ho vezme....zapeceti to zpatky...vezmou to do auta...a rozdelaji to zase vsechno az na cermatu:) Ne to nefunguji...ani se o to nesnazim...ani se nesnazim psat spisovne..zato u tebe..kdyz to vypada ze se o to snazis..tak ti to reknu ne?;)
 

DeletedUser6989

Guest
Veris? Ja ti rikam fakta...takze neni o tom verit nebo neverit:) ...No on se nema jak ztratit...neni jak...zadavajici si ho vezme....zapeceti to zpatky...vezmou to do auta...a rozdelaji to zase vsechno az na cermatu:) Ne to nefunguji...ani se o to nesnazim...ani se nesnazim psat spisovne..zato u tebe..kdyz to vypada ze se o to snazis..tak ti to reknu ne?;)

Vím že říkáš fakta.To však neznamená,že systém je neomylný.Je spousta věcí,které se mohou pokazit než se dokumenty ze školy dostanou do cermatu.Úplně mi stačí slyšet naše učitele,kteří v tom sami mají pěkný zmatek.
A jak jsi přišel na to,že se snažím psát spisovně ? Snažím se psát tak,aby se to dalo číst a bylo to srozumitelné a to,že mi občas ujede nějaká chyba,to se stát může.
 
Naposledy upraveno moderátorem:

DeletedUser9865

Guest
Systém samozřejmě neomylný není, ale od toho máme soudnictví - takový případ by byl na žalobu a na tučné odškodné, pokud by se to nedalo vyřešit jinak. Mimochodem, kdy se to naposled stalo např. u NSZ, pokud vůbec někdy? Nemyslím si, že obavy v tomto směru jsou na místě.
 

DeletedUser13138

Guest
ve státních maturitách je prý moc chyb a je fakt co nám učitelka dávala na vyzkoušení tu druhou generálku z ČJ tu lehčí verzi tak bylo to fakt lehlé a zvládli sme to(druhák).
gympl a Průmyslovku nelze srovnávat
 

DeletedUser

Guest
tak já se pomalu chystám na učení na tu blbou maturu:-( Máte nějaké typy na maturitní otázky? Zatím jsem našel tyto maturitní otázky a nevypadají špatně, ale čím víc, tím líp :-D
 
Nahoru