• Nově připravená aktualizace hry na verzi 2.220 je naplánovaná na úterý 16. dubna. Upozorňujeme, že termín i obsah aktualizace se mohou změnit. Více informací najdete na herním fóru

Zemřel Václav Havel

  • Zakladatel vlákna DeletedUser9371
  • Vytvořeno

DeletedUser

Guest
no ja se muzu radit urcite mezi ty drive narozene a havel me rozhodne nicim neoslovil naopak dovedl bych mu lecos vycist , a k tem serialum na nove sice na ne nekoukam ,ale bud rad za ne- nekdy davno jsem se pokousel koukat na hlavlovu hru a muzu ti rict ze esmeralda a jine blaboly jsou proti tomu tezce luxusni s hlavou a patou
 

DeletedUser4876

Guest
Jsem z toho tady takovej rozpačitej. Mladým je to u ři..i že zemřel,ale těm je jedno když umře kdokoli.Stačí si přečíst jakoukoli diskusi na internetu.
Starší mi přijdou, že jim to jedno není a taky to dávají najevo tím, kolik lidí se s ním přišlo rozloučit,nebo někde položí svíčku.
Pro Lukasy a jemu podobný jen doporučuji ,aby zhlédli film Občan Havel. Dozvíš se o něm víc. Možná se ti to bude do školy hodit.
Dneska to ještě vydržte a pak zpátky na Novu na seriály o ničem.

Do školy naštěsti už nechodim takže se tim nemusim vubec zajimat :)
A kdyby mi mělo byt lito každeho kdo umře tak umřu steskem.
 

DeletedUser

Guest
Sorry ale tohle bych tady moc nerozebíral,ale pokud makal u STB tak musel bejt jejich takže....

Sáhni si na špičku nosu,když si na ni nevidíš....

Dědeček pracoval dlouhá leta na dráze a pak ho šoupli k STB coby úředníka.Nechtěl tam jít,ale musel.A ještě se celé jeho rodině zakázaly výjezdy do zahraničí.Myslíš,že byla chyba na jeho straně? Dodneška kritizuje jak komunistický režim,tak Havla...Celej život poctivě maká a pak ho seřežou jak psa.Dvakrát.

Až se tobě něco takového stane (nepřeju ti to),tak mluv,kdo je jakej *****ík ;)
 

DeletedUser

Guest
Tak se taky přidám.
Moje generace (+- 16 a mladší) nemá o Havlově slávě ani tušení. Nezažila bývalou dobu, takže nechápe, co vše udělal pro náš stát. Je zároveň ještě moc mladá na to, aby pochopila smysl jeho divadelních her. To, co předvádí na facebooku (R.I.P. Václav Havel apod), je jen jakýsi 'umělý' smutek. Opravdový smutek prožívají jen naši rodiče. Kdyby nám teď umřela třeba Lady Gaga nebo Bratt Pitt, teprve pak by naše generace ukázala jak vypadá opravdový smutek, protože tito lidé žijí společně s námi, každý den se s nimi stýkáme, ať v rádiu nebo v televizi. Vsadím se, že před týdnem moje generace absolutně nevěděla co Havel psal, jaký styl psaní měl a kolik let mu vlastně bylo. Ten umělý smutek je jen vychloubačný, sprostý a prázdný.
Toť můj názor.
 
Tak se taky přidám.
Moje generace (+- 16 a mladší) nemá o Havlově slávě ani tušení. Nezažila bývalou dobu, takže nechápe, co vše udělal pro náš stát. Je zároveň ještě moc mladá na to, aby pochopila smysl jeho divadelních her.

Žádné obavy, k pochopení jeho divadelních her ti vyšší věk nepomůže. Viděl jsem nějaké televizní inscenace jeho her a četl jsem pár věcí. On se tam snaží potírat něco jako touhu po vlastnictví a celé je to psychydelické. A to jsem rád, že jsem to neviděl jako vyloženě divadelní hru. Bo ti někteří divadelníci, to dokážou tak zamotat, že si připadáš jak zfetovaný (bez pardonu).
 

DeletedUser

Guest
Přečtěte si "Dopisy Olze", pak toho člověka suďte. Namátkově cituji:


Ten můj ischias je na ústupu – dík masážím. Bylo to asi z nedostatku pohybu. Snažím
se tudíž víc hýbat a od zítřka začnu opět jógovat. Pořád mám pocit, že tu moc jím.

Jinak mne vězení
nebaví.

Bonbóny mi posílat nemusíš – moc váží. Leda bys dostala takové ty maličkaté
větrové kuličky, ty jsou lehké a dobré. Voňavé kapesníčky!

Poslalas mi další peníze, jak jsem Tě žádal? Mám vážné obavy, že mi
tu peníze docházejí. Kdyby došly, byla by to tragedie (kouření).

PONDĚLÍ – právě jsem podepsal příjem 500 Kčs. Děkuji! Panika byla zbytečná –
není-li to výsledek zákroku obhájce. Ať tak či onak, radši hned pošli další peníze – ať
mám jistotu. Děkuji.

Budu rád, když do něj (balíčku, pozn. FAE) dáš pár
vánočních náležitostí: svíčku, vánoční ubrousky, františka, jmelí apod. Jinak doutníky,
cigarety a vánoční pečivo (není jisto, zda ostatní potraviny bude možno posílat).

Pošli mi taky, prosím, peníze – aspoň 1000
–, ať mám klid. Jsou s tím vždycky potíže.

Na Štědrý den jsme si udělali velkou
tabuli, zeď nad stolkem byla vyzdobena jmelím, stolek byl celý zaplněn hezky
naservírovanými lahůdkami (tácky s kaviárem, cukroví, pomeranče, směs z ořechů,
čokolády a rozinek, doutníky atd.), příprava slavnostních tabulí je, jak víš, moje hobby.

(...)hodně spím – okamžitě
usínám, spím hluboce a bez probuzení až do rána, někdy si zdřímnu i ve dne.

Celkově musím říct, že tu teď hrozně moc jím a břicho mi utěšeně roste.


Strejda Google vám potvrdí, že jsem si to nevymyslel a toto skutečně psal Havel z vězení. Dost věcí, které od svojí manželky žádal poslat, bylo lze sehnat pouze v zahraničí, nebo v prodejně TUZEX. Poctivě pracující dělník se tedy k těmto věcem legálně nedostal a nízko postavenej komunista taky ne!
 

DeletedUser

Guest
Nebýt toho, že Havlovy předci nadělali jmění a Havel, že se uchytil na disidenty, kteří odešli na západ, tak by byl obyčejný dělník. Byl to prostě protekční pisálek, který těžil z toho, že ze západu dostával těžký prachy.
Některý - nebo spíše většina - jeho děl byla snůška blábolů. Nebo snad by prošlo některýmu spisovateli to, co znamená jeho "dílo" Audience, kde se celé představení prochlastá, Landovskej otevírá jednu flašku za druhou a chlastá? Pokud by Havel napsal sebevětší blábol, tak by to bylo "jedinečné a světové s velkým nadčasovým nábojem"....ať jsem viděl jakékoliv jeho zdramatizované dílo, nedalo se na to koukat, pomalu to nemělo hlavu ani patu.
Všem doporučuji si přečíst útlou knížečku od Miroslava Dolejšího - Analýza 17. listopadu 1989... Jedna z tezí z této knížky z úvodu: Politický převrat v Československu ani politika vlády Václava Havla nejsou v žádném případě autonomní záležitostí Československa, nýbrž součástí kontextuální politiky SSSR-USA pro Evropu. Každý jiný předpoklad pro analýzu a výklad této politiky byl neúspěšný.
Tento program pro Evropu začaly tyto dvě mocnosti tvořit již po roce 1977 po podpisu Charty 77.
Takže celá sametová revoluce a dosazení Havla na Hrad byla jedna velká opičárna a divadýlko pro lidi.
 

DeletedUser9990

Guest
Některý - nebo spíše většina - jeho děl byla snůška blábolů. Nebo snad by prošlo některýmu spisovateli to, co znamená jeho "dílo" Audience, kde se celé představení prochlastá, Landovskej otevírá jednu flašku za druhou a chlastá? Pokud by Havel napsal sebevětší blábol, tak by to bylo "jedinečné a světové s velkým nadčasovým nábojem"....ať jsem viděl jakékoliv jeho zdramatizované dílo, nedalo se na to koukat, pomalu to nemělo hlavu ani patu.

Naprostý souhlas.
Nejnověji mě ne/pobavilo 12 nominací na Českého lva pro jeho "Odcházení".Né,že by se zde točila nějaká kvalitní dílka,ale toto je vážně už moc.

Trochu mi to připomíná jak Korejci básnili o tom,jaký je Kim Čong-il mimo jiné nejlepší operní skladatel světa,skvělý pilot (který sice údajně kdysi studoval na pilota,ale bojí se sednout do letadla).

Je dobré se také podívat na dokument "Občan Havel přikuluje ",jak tam popisuje nástup do pivovaru,že už mu bylo před ostatníma disidentama trapno,že nic nedělá a bere pouze horentní sumy ze zahraničí.
Usmíval se a říkal,že plat z pivovaru mu pokryl tak výdaje na provoz auta,něco málo mu,jak sám říká zbylo :-).

Opět se budu opakovat,ale Ctirad měl pravdu.
 

DeletedUser

Guest
Nebýt toho, že Havlovy předci nadělali jmění a Havel, že se uchytil na disidenty, kteří odešli na západ, tak by byl obyčejný dělník. Byl to prostě protekční pisálek, který těžil z toho, že ze západu dostával těžký prachy.
Některý - nebo spíše většina - jeho děl byla snůška blábolů. Nebo snad by prošlo některýmu spisovateli to, co znamená jeho "dílo" Audience, kde se celé představení prochlastá, Landovskej otevírá jednu flašku za druhou a chlastá? Pokud by Havel napsal sebevětší blábol, tak by to bylo "jedinečné a světové s velkým nadčasovým nábojem"....ať jsem viděl jakékoliv jeho zdramatizované dílo, nedalo se na to koukat, pomalu to nemělo hlavu ani patu.

Být teď antihavlovec je děsně IN, že jo. :D Havel psal absurdní dramata, oni mají být...ehm... absurdní:) (takže nemají mít "hlavu a patu", skutečnost je úmyslně zobrazována nesmyslně. Vyjadřují pocity bezmoci člověka a ztrátu schopnosti dorozumění s ostatními lidmi. Úmyslně postrádají souvislí děj, opomíjí charakterizování postav. Dialogy sice umožňují komunikaci, ale plané tlachání znemožňuje dorozumění. Hry bývají většinou tragikomické a obsahují černý humor.).

Tomuto stylu se věnovaly pochopitelně i jiní autoři. Nejznámější je asi Samuel Beckett, jeho známé dílo je Čekání na Gogota, dílo je mimochodem naprosto "o ničem" dva tuláci v něm nesmyslně mluví a čekají na Gogota, který má změnit jejich život ale nedočkají se ho. Beckett tím pravděpodobně chtěl říct, že lidský uděl je absurdní, protože celý život člověk "čeká" na konec života a jediné jak si lze toto čekání ulehčit je zabíjení času. Interpretací díla je ale víc, tato je však taková nejznámější.
Havlova díla také ukrývají "něco mezi řádky", jenže Absurdní drama je dnes dávno mrtvý žánr, nesmyslné dialogy s nepochopitelným poselstvím už skoro nikoho nezajímají.

Osobně se mi zdála být Audience vcelku vtipná a Lanďák odvádí skvělí herecký výkon, myslím, že Havel tím chtěl něco i říct, ale já jsem to nějak nepochopil. Odcházení (divadlo s Třískou, ale i film) mně zaujalo víc, někté hlašky jsou skvělé ("Byl jsem na koktejlu s Molotovem." "Je mi hůř, než když mi bylo nejhůř") a Havel tam trochu sebeironicky popisuje odcházení politika z funkce a převzetí jeho pozice zcela jinou politickou garniturou (a vizí). Postava zlatokopky Bey, je sice vedlejší, ale výborná. Jsou v tom taky zajímavé odkazy na Čechovův Višňový sad.

Nicméně souhlasím s Osobností, že Film si tolik nominací nezaslouží, ale český lev není zrovna anketou, která by nějak zvlášť oceňovala "skutečné" umělecké hodnoty filmů je to v první řadě komerční show. A když se teď tak mluví o Havlovi, tak se to u jeho filmu logicky promítnout musí i u Českých lvů.

S přejmenování Ruzyně taky nesouhlasím, ale o tom jsem psal už v jinde tady na fóru.
 
Naposledy upraveno moderátorem:
To není o "IN", dost lidí prostě nemá rádo když je oblbují. Těch báchorek o tom jaký to byl frajer, je až příliš a lidem se to vyloženě nacpalo. Z té jeho aury se vytvořila poklička, která doslova dusí národ. Mnoho z horních deseti tisíc, či takzvaných VIP a jiných rádoby-dobrotivých lidí, co zaujímají důležitá místa si myslí jak prospívají lidem, nemají ponětí jaká je realita. Školním příkladem budiž strana Věcí Veřejných. Je Havel volil, dal to zřetelně najevo, sami Vévéčka se na tom dodnes pýří. A skutečnost je taková, že hejno nekompetentních potrefenců v dobré víře že konají dobro, vedení a řízení jedním hlavounem, páchají neuvěřitelné ch...viny. Nedochází jim, že je neco v nepořádku a chyby hledají jinde, ne u sebe.
 

DeletedUser2814

Guest
Dobrá, beru to, že V.H. zemřel, ale proč kvůli tomu je takový neskutečný povyk i kolik týdnů po jeho smrti? Přejmenování Ruzyně na Letiště Václava Havla, 12 nominací za Odcházení, milióny článků v novinách, které se později opakovaly jenom proto, aby byl zájem. Lidi šílely, kupovaly věci s V.H. jako o život...

Já Václava Havla beru jako muže, který svrhl komunismus a že mu možná vděčíme za to, že jsme bez komunismu, ale na druhou stranu: byl to jenom pisálek, co uměl mluvit a to je možná tak všechno. Ale nejvíce mě na tom štve to, že když zemřel, celá republika jakoby ztratila rozum a začala se na 2-3 týdny měnit. Jeho pohřeb a fotky z prvních řad se doteď na internetu prodávají za neskutečné peníze. Co bude dál? Přejmenování Prahy na Havlov? Nebo ho prohlásit za svatého?

Nechci tímto popudit nikoho, kdo je mu hodně zavázán, ale myslím si, že už toho bylo dost, Je mrtev a tak to už bude. Musíte se s tím naučit žít
 

DeletedUser

Guest
Takže další porce dopisů z vězení. Takto například on sám hodnotí své dílo "Horský hotel":
http://archive.vaclavhavel-library.org/kvh_search/itemDetail.jsp?id=651


Jako text ta hra smysl nemá, jedině na divadle by ho – snad – mít
mohla: 1) jedině v časoprostorovém kontinuu lze pochopit a zažít její rytmus,
architekturu – prostorovou i časovou (je to trochu fuga) – a jedině takový zážitek může
otevřít možnost, že se začne v celé děsivosti vyjevovat prázdnota a nicota, o kterou tu
jde. 2) Druhou podmínkou, že půjde o hluboce zneklidňující a těžko definovatelný
zážitek, je fyzické herecké naplnění této podivné nádoby. Myslím si, že by to museli hrát
nejlepší herci a že právě „bezobsažnost“, „abstraktnost“ hry, totiž nepřítomnost jakékoli
psychologie atd., by mohla otvírat prostor k tomu, aby se plně zpřítomnilo živé, fyzické,
biologické lidství (herecké osobnosti). A že drastický efekt by měl pramenit z kontrastu
bezvýchodného kolotoče vzájemných proměn rolí a situací a výměny banálních řečí na
jedné straně a živých lidí – živého lidství – na straně druhé.

Když jsem Ti psal o Horském hotelu,
zapomněl jsem zdůraznit, že v této hře je rozmanitě zakřivován a pokřivován čas a
prostor (čas přeskakuje dopředu a zpět, vleče se pomalu a utíká rychle, postavy se
vracejí z opačné strany, než kam odešly – jako by obešly mezitím celou zeměkouli nebo
celý zakřivený vesmír – atd. atd.

A teď na jiné téma: zmínila ses o chystané inscenaci Horského hotelu. Sice jsem Ti už
na to téma trochu psal, přesto bych se ale k němu chtěl ještě na okamžik vrátit, protože
se pořád nemohu zbavit obavy, že inscenátoři nebudou mít správnou představu o tom,
jak na tu hru jít. Uvědomil jsem si, když jsem přemýšlel, jak svou představu nejnázorněji
a nejstručněji sdělit, že to je vlastně fuga. Nechť si inscenátoři schválně pustí Umění fugy
nebo Braniborské koncerty a uvažují přitom o té inscenaci – a určitě pochopí, co mám na
mysli: neustálé obměňování (variace a permutace) týchž motivů se do jisté chvíle jeví
jako něco samoúčelného, nudného a stereotypního – ale když u toho člověk setrvá déle –
ať už jako autor nebo jako „konzument“ – a nebojí se toho a má odvahu jít dál a dál, pak
se dříve nebo později dostaví okamžik, kdy to najednou přestává být nudné a kdy to
všechno dostává smysl – a člověk je nakonec tím vším stržen, pohlcen a úplně tomu
propadne. A to, co bylo dost dlouho „o ničem“, nejen že už není „o ničem“, ale jako by to
bylo víc než „o něčem“ – jako by to bylo „o všem“. Tak jako fuga – jen dík tomu, že
vytrvale a důkladně je „o ničem“ – je posléze „o všem“, chtěla by i tahle hra – jen dík své
struktuře a vytrvalosti své kombinatoriky – být sice „o ničem“, ale zároveň „o všem“. Čili:
rytmus, struktura, časoprostorová architektura – to je na tom nejdůležitější. Zároveň ale
nesmí z toho banálně čouhat – v podobě nějaké biomechaniky rytmizovaných pohybů
herců nebo něčeho podobného – musí se skrývat za úplně civilním, sugestivně
realistickým hraním. Teprve sám závěr dovoluje snad určitou míru citlivé stylizace.



A takto hodnotí konkurenci:

Pokud jde o
kulturu, zhlédl jsem ještě Kachyňův film Setkání v červenci. Film bez obvyklých
kachyňovských polovzdělaneckých „uměleckých“ ambicí, banálního poetična a
prolhaného sentimentu, a právě proto nejlepší ze všeho, co jsem od něho kdy viděl.

Zato
na Silvestra jsem se (na rozdíl od většiny) příliš nepobavil na filmu Šimon a Matouš
(hlavním zdrojem veselí tam mělo být, že pořád někdo někoho bil).

Jako celý národ sleduji
samozřejmě Arabelu (západoněmecko-československý pohádkový velkoseriál) a vidím ji
poněkud zasvěcenějšíma očima než ostatní: napsal to totiž Miloš Macourek, s nímž jsem
kdysi psal společně dva kabarety pro Zábradlí a i dramaturgicky spolupracoval, a tak při
tom seriálu bezpečně poznávám všechny Milošovy přednosti i notorické nedostatky
(přednosti: specificky macourkovské poeticko-absurdní nápady; nedostatky: absolutní
nedbalost v jejich výběru a rozvedení, rozplizlost a přeplácanost, svévole a libovolnost,
nekritičnost apod.). Dík oněm přednostem se tu a tam docela zasměji a zaraduji; jinak to
ale celé považuji za takovou kosmopolitní trochu-slátaninu. Čouhají z toho tisíce marek a
je to přeplácané herci, kostýmy, nerozvedenými motivy atd. atd. Pořádná pohádka má
své přesné – byť vlastní – zákony, svá „pravidla hry“ (jako ostatně každý žánr), tohle ale
skoro žádná pravidla nemá (pletou se tam všechna možná pravidla dohromady), na můj
vkus je to prostě hrozný slepenec. Zdá se mi, že nejlepší, co Miloš napsal, byly jeho první
básně (ty jediné ostatně nepsal pro peníze); jeho mnohdy skvělé a mnohovýznamové
nápady snesou jen malou plochu; na ní mohou zajiskřit; na každé větší ploše se
rozplizávají, ředí, znečišťují a někdy se docela ztrácejí v moři jalovosti.
 

DeletedUser

Guest
Být teď antihavlovec je děsně IN, že jo. :D ....................................................................

Pro vysvětlení....já nejsem antihavlovec, vyjádřil jsem svůj názor. Co mi na tom všem vadí je to, že se z obyčejnýho protekčního, západem podporovaného pisálka, který se vyvyšoval za totality nad ostatní - viz Dopisy Olze......měli jsme jenom kaviár...atd - je vrchol arogance a výsměch všem obyčejným pracujícím lidem, kteří pracovali povětšinou poctivě. Do křesla prezidenta byl dosazen za pomoci disentu a tajných služeb USA a SSSR - viz mnou uváděná publikace v mém minulém příspěvku. A že tomu vůbec nerozuměl dokládá i jeho "lidská" amnestie, kde propustil mimo nespravedlivě uvězněných i těžké vrahy a notorické zloděje, ktaří se po chvíli do vězení opět dostali.
Ano...i já jsem v té době zvonil klíči, ale nikdo v tu dobu netušil, jak zkorumpovaní nenažraní politici nechají naší republiku rozkrást a zdevastovat co šlo.
 

DeletedUser9371

Guest
Pro vysvětlení....Ano...i já jsem v té době zvonil klíči, ale nikdo v tu dobu netušil, jak zkorumpovaní nenažraní politici nechají naší republiku rozkrást a zdevastovat co šlo.


No nejen že jsem tam v té době byl, takže asi i s Tebou a ještě s touto citací naprosto souhlasím :(

Když si vzpomenu na "korytáře OF" jak to převzali Mejstřikovi (zástupci studentů) ? My jsme tam byli a cinkali a začalo to od srazu u pomníku Opletala v Ječné, pak se šlo k přírodovědecké fakultě na Albertov, pak na Národní, Václavák, Mohorita, davy studentů středních škol, vysokých, účňáků. Ke konci fabriky a dělníci. Kde byli Havel ? Klaus ? Spící šlechta národa ? Miroslav Šlouf poradce Zemana ( bývalý tajemník OV KSČ Praha 7) a další ................ nebudu psát kdo :(

Když jsme se pak začali hádat o pomlčku, tak byl Havel těžce nemocný. Byl v Londýncé na III chirurgii a operovali mu hemeroidy. Zavřeli celé patro policií, šaškárna a moje topenáře nepustili na opravu topení.

Nechme Havla Havlem, ten už naší zem miluje :(
 
Naposledy upraveno moderátorem:

DeletedUser11313

Guest
Také já jsem cinkal klíčema - klíčema od bytu,od chaty,od auta, myslím že i klíčema od motorky.
Nebojte,teď už nemám čím cinkat.
 
já jsem nemohl cinkat.. jaksi jsem ještě nebyl mezi Vámi.. nicméně jsem byl položit pár svíček za V. Havla :)
 
Nahoru