• Nově připravená aktualizace hry na verzi 2.221 je naplánovaná na úterý 30. dubna. Upozorňujeme, že termín i obsah aktualizace se mohou změnit. Více informací najdete na herním fóru
  • Nazdárek kovbojové a kovbojky, Tento týden slavíme 16. narozeniny. S VÁMI jsme před 16 lety začali dobrodružství na prérii. Děkujeme VÁM! Více informací najdete na herním fóru

Potraviny a jejich kvalita

  • Zakladatel vlákna DeletedUser9371
  • Vytvořeno

DeletedUser9371

Guest
Je to jednoduché. Větší kastrol na polévku, tak 4 -6 litrů. Na dno pleskni 2 vrchovaté lžíce sádla, rozehřej, až maličko zaprská. Já to dělám tak, že tam prsty stříknu kapku vody. Jak to začně střílet, prskat je to přesně zahřáté na jíšku. Na to současně 3 lžíce hladké mouky a tak půlku sáčku sladké papriky. Dobrá je sladká paprika z uzených paprik, ale to asi nekoupíš, já si ji dělám sám. Začni fofrem míchat, paprika má ve zvyku urazit Tě tím, že hořkne, když jí restuješ. Pak to pomalu zalévej studenou vodu až nahoru. Nech si v kastrolu tolik místa, aby se nakonec vešel celý litr mléka. Něco se ti z objemu vody "odvaří", ale není to moc. Vařím to na "mírno". Ne že to lítá do bublin a stříká po celém sporáku. Jak to začne vařit, občas promíchávám, hodím tam 5 kusů bobkový list, 10 kuliček nového koření, 15 pepřů. Ty zatracené kuličky dávám tak, aby si je pak neplival z polívky, že si vezmu malý čajník. Takové to sítko na vaření čaje s řetízkem, do toho dám kuličky, zašroubuji to a zaháknu za okraj kastrolu. Jestli ho nemáš ? Zavaž do uzlíku třeba z bílého kapesníku kuličky, na konci zavaž provázkem a hoď to do polívky. Jde to taky. Pak se to dobře odstraní. Kapesník pak baba vypere. V mém případě si vařím a peru sám. Jak je to ke konci, vytáhnu to a vyhodím. Kuličky, ne ten čajník. Celou polévku osol. Hoď do ní 3 celé velké cibule, tím že to vaříš pomalu, nerozvaří se a ke konci je vyhodím, Děti moc vařenou cibuli nemusí. Já taky ne, je to zelenina a nemá to kosti. Pak tam hoď 2 velké klobásy na větší kostky nakrájené a to samé s kouskem uzeného. To je na polévce největší "šmakec". Pak tam nasyp pořádnou porci fazolí, které si si předem namočil a uvařil. Povař to celé pomalu ani ne hodinku. Ke konci tam nalej celý litr mléka, převař 20 minut, dochuť celý kastrol tak 1 decilitrem octa 8 %, promíchej, chviličku převař. Vypni plamen, počkej tak pět mit a zamíchej tam celou smetanu a pomalu promíchávej. Okoštuj, dožeň to solí, můžeš trochu magi, pepř a rozumně pálivou papriku. My ji můžeme ve velkém (cokoli co pálí). Nandej na talíř a posyp nakrájenou syrovou cibulí. Dětem nemusíš. A kdo pomlouvá fazolovou polévku ? Tak mu jí vyseď cedníkem, odstraň fazole, nech mu tam jen klobásu a uzené. Uvidíš, že mu bude chutnat a nepozná, že je to "fazolačka" od protinožců za Dunajem.

Dobrou chuť a dej vědět.

Kuchaři profíci nám to ocení a nebo zkritizují. Povolávám tímto Bichírka ke konzultaci. lol
 
Naposledy upraveno moderátorem:

DeletedUser

Guest
Je to jednoduché. Větší kastrol na polévku, tak 4 -6 litrů. Na dno pleskni 2 vrchovaté lžíce sádla, rozehřej, až maličko zaprská. Já to dělám tak, že tam prsty stříknu kapku vody. ..................

Dobrou chuť a dej vědět.

Kuchaři profíci nám to ocení a nebo zkritizují. Povolávám tímto Bichírka ke konzultaci. lol

Vidím Krosno, že jsi kuchař se vším všudy a že jsi si vzal k srdci ten fíglík se smetanou....ale osobně bych tam dal zakysanou smetanu, je chutnější anebo ji nedávat do polívky, ale přímo lžičku smetany na hotovou porci na talíři - jako se to dělá s borščem. A místo vody bych možná volil nějaký vývar, třeba z vepřových kostí.....jinak - zkusím taky.
S tím kořením - dělám to taky třeba i do svíčkový. A mnohem lepší je čajítko z plastu.
 
Já to dělávám takto; (teda nejen s fazolačkou). Nejdřív cibuli smažím, na oleji, až se umravní, pak do ní přidám klobásky. Když to pustí šťávu přidám koření, sladká paprika karamelizuje a tí posléze hořkne, takže je třeba to s ní umět. Takže většinou dávám klasikou papriku. Ono taky když vám maso pustí šťávu pak restování koření nemá takový smysl, tam už to je jiný proces. Takže to zaleju vodou, zase jen tak aby se to přikrylo, ne do plna. Většinou z těch klobásek nedělám fazolačku, ale buřtguláš. Přidám vodu, až se ta klobásková směs trochu podusí. No pak přidám i brambory a to už se pak dlouho nevaří. Hustím to zásmažkou (máslo+mouka) cpo si zároveň připravím současně. Sypnu to tam, vybublá, vypínám. Dávám do toho na začátku i dost další zeleniny, takže mám takovýto pstup. Ať se ze startu všecko společně povaří.
 

DeletedUser9371

Guest
Vidím Krosno, že jsi kuchař se vším všudy a že jsi si vzal k srdci ten fíglík se smetanou....

Chlape, čtyřikrát se rozveď, chtěj vždy holku jako já a budeš mít pět synů. Hlavně jako já nekupuj vzteky růžové oblečení, plimo a dupačky do porodnic. Přivoláš tím na sebe "rozmnožování vojáků" pro českou republiku. Takže Ti nezbude nic jiného, než naplnit rčení : "Sám si vařím, sám si peru, že se na to nevykašlu". No a to nepočítám úklid, praní, žehlení, zašívání, učit je do školy ....... Pak jsi rád, že si můžeš tady hrát. lol
Smetana "bomba" chlape, nesráží se. Díky za super radu pro "alchymistu amatéra" co prošel tvrdou školou života.

Růžové noky

Tak tuhle pecku nezná asi nikdo. Nebo ano ? Dělám to docela často. Když jsem "přemasovaný". Děcka to mají ráda od mala. Kdysi jsem si opsal recept v Maďarsku na dovolené. Je to výborná změna.

První si uvařte noky. V podstatě tak, jak jste zvyklý je vařit. Já to mydlím jen z polohrubé mouky, syrové vejce, špetka soli do těsta, vodu a zmatlám husčí těsto. To pak protláčím stejnou rychlostí (pomalu, stejnými pohyby) do vroucí (osolené vody, těsto se nesolí) přes halušník (děrované síto s dirkami, vetšími). Pak jsou stejné, stejně velké. Když ho nemám (halušník) , jde to i přes struhadlo - nejhrubší, ale to je na oběšení, trpělivost. Já to zkoušel, jde to pomalu.
Jak vyplavou nahoru (max 2 minuty), vytáhnu je cedníkem ven do mísy a teplé je promíchávám aby se neslepili a prokápnu je maličko olejem. Ničím jiným je nesmíš mastit a ani je proplachovat studenou vodou.
Pak rafnu kastrol, plesknu na dno máslo, jak se popustí, tak přidám najemno pokrájenou cibulku (5 - 6 kusů), orestuji tak, že je taková zesklovatělá. Pak na ní vysypu celý sáček kmínu - ale celý. Klidně i víc, nesmíš se bát. Ne mletý kmín, to by se Ti spálilo a není to ani dobré. Pak musíš tak 2 minuty furt jak blb míchat, aby se to zapražilo. Pak tam sprostě nalej 2 konzervy Tatra mléka - neslazené, promíchej, prohřej. Pak tam bouchni konzervu Salka - slazené mléko. Zase provař a nakonec tak necelý litr rajské šťávy (klidně celý). Ta rajská šťáva, jak ji prodávají v papírových krabicích. Provař to, dochuť malinko solí a pepřem podle chuti. Převař pár minut, popřípadě malinko nařed mlékem - opatrně a přelej přes cedník na ty předem uvařené noky. Promíchej to s nimi a uvidíš tu speciální barvu a chuť.

Poměr na velkou porci noků : z 1 kg polohrubé mouky, 3 - 4 celá vejce a zhruba 0,5 l vody, to musíte odhadnout. Těsto se nesolí a nekoření. Ale bacha. Z 1 kg máte hodně noků, což je u nás běžná porce.

Dělal jsem je včera, napadlo mě to vyfotit. Fotky nic moc z mobilu. Děti jsou u bývalky na chatě a objednali si to. Já jsem "tatíček", co dětem nic neodmítne, fyzicky netrestá. Má je prostě rád. Ale tady už mám na čtyři hráče napřaženo. Jeden to už tady vzdal. Ale v rámci pravidel si to nechám pro sebe (ten, ta i to ). lol

Halu%C5%A1n%C3%ADk%20a%20%C4%8Dajn%C3%ADk.jpg
Halušník s čajníkem na vyvařování kuliček koření v polévkách i omáčkách.

T%C4%9Bsto%20p%C5%99es%20halu%C5%A1n%C3%ADk%20do%20vody.jpg
Halušník v akci. (nedaří se mi přetočit obrázek, z mobilu to stojí vždy za *..* nic) lol
 
Naposledy upraveno moderátorem:

DeletedUser

Guest
Tedy Krosno...jsem sice kuchař a gurmán...ale tvoje halušky bych asi nejedl.....
 

DeletedUser9371

Guest
To nejsou halušky, Bichirku. To jsou růžové noky, přeloženo do češtiny. Nádávat musíme "Maďarům". Ale zkus, opravdu je to dobré. Halušky dělám ze stejných noků, vařeného kysaného zelí a kýbl uzeného orestovaného na hromadě cibule až skoro do černa a do nich zamíchat. Sůl a pepř. Nic víc. Žádná brynza a další nesmysly. Maximálně dochutit opečenou slaninou na kousky, rozsekanými škvarky na maličko, ale to děti vesměs nemusí. A všechno na zdravém sádle. :D
 
Naposledy upraveno moderátorem:
Právě,že bryndza a přidat zlehka zakysanou smetanu a tramtadadááá. Ale jako vždycky-není bryndza jako bryndza.
Rosenoky mě tedy neoslovily.
 

DeletedUser9371

Guest
Brynzu nemůžu už od vojny na Slovensku. Někdy v letech 1981 - 1983, mám pocit. Ze zdravotních důvodů. :D
 
To máš fuk,menšina taky ze zdravotních důvodů třeba nemůže pracovat,to je holt osud,ale vůbec nic nezkazíš,když nahradíš bryndzu dobrým tvarohem.
 

DeletedUser9371

Guest
To určitě, tvaroh můžu. Někde jsem měl i recept na výrobu vlastního sýra z tvarohu. Jen si pamatuji, že jsem tam dával jedlou sodu a pak vlastní suroviny (pažitka, paprika, šunka, klobása...) a tak podobně, dle vlastní fantazie. Ale už si na recept a ani kam jsem ho zašil nevzpomenu.
Pak jsem to lil do forem.
:)
 
Naposledy upraveno moderátorem:

DeletedUser

Guest
Zcela jistě má většina z vás děti, mnohdy i vnoučata....v Peklu na talíři jsou tento týden rozebrány právě sladkosti a cukrovinky, které mají rádi. A jak jsem se dozvěděl, tak některá Éčka - hlavně barviva způsobují hyperaktivitu, mají projímavé účinky a další "potěšení". Dokonce jsou výrobci povinni psát na tyto cukrovinky toto upozornění o škodlivosti pro děti.
Takže - krmte děti sladkostmi, po kterých se děcka osypou vyrážkou, dostanou astma, ale budou dobře utíkat na záchod...:-))
http://www.stream.cz/peklonataliri/765767-peklo-na-taliri-ecka-pro-deti
 

DeletedUser9371

Guest
Koukal jsem, tohle je opravdu krutá realita. A je jedině dobře, že to zveřeňují, pro vyvarování se od "takových dobrot".
Jsem zvědavý, kdo se odváží po aféře se závadným alkoholem, která stále pokračuje a následné prohibici napéct "Vánoční cukroví s rumem" a nejen pro děti. No já osobně ne.
:(
 

DeletedUser9733

Guest
Bohužel do nás cpou v dnešní době samé hnusy, bohužel. Peklo na talíři sleduji a je to někdy fakt mazec. Všude chemie, barviva, atd.
 

DeletedUser9371

Guest
Jurinjirko, do nás můžou cpát co chtějí, já se nedám a moje děti taky ne. :D
Já se držím domácí, české stravy a jak to nemá držátko (kost), šupiny, chlupy, peří, srst, chlupy ? Není to ono.
V každém "případku" i zelenina není špatná, když je v poměru 1:10 s masem.
Takže, tohle vlákno je o potravinách. Možná by bylo lepší, místo nadávání co do nás cpou z marketů, dát sem recept na pořádnou stravu. Takovou tu od prasete, kravky - hovězí a tak podobně. Nebo obráceně, recept na zeleninu, bezmasé jídlo. Rád to zkusíme nechám se přesvědčit, že i bezmasá jídla jsou dobrá. Tím nemyslím třeba rajskou, koprovku, "zemlbábu" a podobně. To jsou výjimky
. lol
 

DeletedUser9733

Guest
Nejlepší je domácí svíčková z domácí zeleniny, pořádným kusem hovězího od řezníka a domácím knedlíkem. Tam vím aspoň, co v tom mám a je je to pochoutka :)
 

DeletedUser9371

Guest
Svíčková je základ pro "knedlíkový" národ, jako jsme my Jurinjirko . :D
A vyrazit na houby, rostou i nové. Byl jsem dopoledne na chviličku cestou ze stavby v okolí Prahy, maximálně na ani ne dvě hodiny.
Krom Křemenáčů, Bedel a Masáků snad všechno. Mladé a zdravé.


Houby%202012%20West%203.jpg
 
Naposledy upraveno moderátorem:

DeletedUser

Guest
Z okolí Pardubic také....kozáky, modráky, klouzky a václavky.....těším se na "drštkovou" z václavek a karbanátky z ostatního....
 
Nahoru