• Nově připravená aktualizace hry na verzi 2.221 je naplánovaná na úterý 30. dubna. Upozorňujeme, že termín i obsah aktualizace se mohou změnit. Více informací najdete na herním fóru
  • Nazdárek kovbojové a kovbojky, Tento týden slavíme 16. narozeniny. S VÁMI jsme před 16 lety začali dobrodružství na prérii. Děkujeme VÁM! Více informací najdete na herním fóru

Potraviny a jejich kvalita

  • Zakladatel vlákna DeletedUser9371
  • Vytvořeno
Bichirku, to že nám unie dikutje podmínky, to není ani tak tvůj názor, ale holý fakt a smysl unie!

Krosno, prvoplánově je řeč o kvotách, ty se bavíš o kvalitě, to mají na starosti výrobci a ti nemusejí šidit.
 

DeletedUser9371

Guest
Výrobci podle mě šidí taky, ale maličko. Pak jde distribuce přes dvě i více firem ke konečnému zákazníkovi a ti každý naředí, potraviny "doupraví". Jako já když jsem kdysi chodil na kokej prodávat asi v 16 letech párky. Vydával jsem párky z roštu na dřevěném uhlí a mrskal na papírový tácek hořčici rovnou z 5 litrové sklenice. Za 10 minut jsem dostal málem facku a byl jsem poučen jak se nastavuje hořčice vodou. Jenže dnes to právě není jen o té vodě, ale o kruté chemii.
Kdo neředí a nešidí je Krosna. Ráno jsem "foukl" děti na chatu k bývalé tchyni a zítra si udělám sulc. Celý pekáč a sprostě ho sním. Jak jsem sám doma, nevařím, jen samé lahůdky. Nekřtěné, bez chemie a sulc pěkně od nožiček, přes vařenou zeleninu, hrášek, vařené vejce na plátky, kousky masa z nožiček. Kýbl neředěného octe, pepř a cibule. Lahůdka. Děti to mají taky rády, ale ty si na to místo octu kapou citron. Strašné, ale jsem rád, že jedí pěkně od prasete.
:D
 
Já mám pořád jeden a ten stejnej problém.Rád se dívám na cestopisný pořady ze zahraničí a pořád mám před očima chlapíka třeba ze Španěl,nebo Francie,jak vyleze z chlívku s kyblíkem mlíka(je jedno od jakýho zvírátka),v těch správně zahumusenejch holinkách vleze do chatrče,kde by ledaskdo neuskladnil ani sekačku na trávu,tam to mlíčko těma zahumusenejma rukama začne zpracovávat na nějakej druh sejra,potom s ním praští třeba do popela,50x ho těma špinavejma rukama otočí,ve finále ho naloží do jakýsi bryčky a za slušnej peníz ho prodá na trhu.Měšťáci kupujou jak diví a spokojený jsou všichni.
Ten dědulka v životě neslyšel o nerezu a dokud bude dejchat,tak ten sejra bude vyrábět takhle a celá EU mu může skočit na careviče.
A v konečným důsledku i ona na něj kašle.
 

DeletedUser9371

Guest
Pamatuješ Kluge začátky vstupu do EU ? Jak se na to politici klepali ? Nevím, ale kdyby dnes bylo referendum, neprošlo by to. Je to jen můj názor a hlasoval bych proti, jako jsem byl i tenkrát, jenže jsem to nemohl ovlivnit. To by se naše slavná vláda nesměla bát referenda (hlasu lidu). Pamatuješ, jak jsme měli samé omezení při vstupu do EU ? Autodoprava, zemědělství, svářeči (to vím z osobní zkušenosti), potraviny, víno ....... Dnes už to nesleduji, je mi to jedno a jsem z toho znechucený. Proto se jen bavím a věčně "prskám" na Kalouska a jemu podobným "patolízalům" pro EU a euro měnu, která nás táhne ke dnu a nejen nás. Vem si Řeky, Španělsko, Portugalsko a nevím kdo ještě. Jsme malý stát, přes 40 let v totalitě a prostě na to nemáme. Jen nám zase trvá přes 20 let, než to pochopíme.
Nehledě, celá EU unie mi připomíná kdysi omílanou větu "diktatura proletariátu". S tím rozdílem, že dnes musíme zobat povinně z ruky Němcům a Francouzům a ne RVHP a CCCP. Nevím, ale něco mi to připomíná.
:(
Zabředli jsme zase do politiky, ale potravin a zěmědělství se to týká. Jdeme zase vařit. lol
 
Naposledy upraveno moderátorem:

DeletedUser

Guest
Inu kvalita potravin asi není nijak valná, ale pořád je to mnohem lepší, než kvalita metanolového alkoholu...:)
 

DeletedUser9371

Guest
Inu kvalita potravin asi není nijak valná, ale pořád je to mnohem lepší, než kvalita metanolového alkoholu...:)
No právě. S tou kvalitou potravin je to lepší, než klepat bílou hůlkou v lepším případě. Naše tuzemské potraviny si dochutíme posypovou solí z Polska, pitivo nám už ředí fridexem, nebo čím. Ale zato máme v restauracích a marketech šváby tuzemské, domácí. :D
 

DeletedUser9371

Guest
Odjel jsem včera na havárii plynové kotelny, na jedné mateřské školce kousek u Prahy. Spal jsem v kotelně, protože se mi jí nedařilo rozpohybovat. No a vzhledem k tomu, že se nikdy nevzdávám a jsem vytrvalý, tak jsem to rozpohyboval ku spokojenost učitelek a rodičů, kteří by neměli ráno kam dát své ratolesti asi ve čtvrt na pět ráno.
Píši to sem, do vlákna o potravinách a podobně, protože jsem měl tu čest tam s nimi večeřet, obědvad, i snídat. Je to státní školka, žádná soukromá. Všechna čest. Takhle dlouho jsem si na svíčkové a rajské nepochutnal. Takže jsou ještě poctivé školní kuchyně. Ráno bylo super pečivo, tak jsem tam zajel (kuchařky mě poslaly do takového obouchaného krámku na náměstí) a dotáhl domů pečivo dětem. Jsou prostě ještě i pekárny, kde si člověk opravdu pochutná. :D
 

DeletedUser

Guest
A nyní pro změnu něco pro "masožravce" - žejo - Vojto - kteří jsou závislí na mase. Zcela jistě znáte z obchodů pojem "křehčené" maso. Peklo na talíři pro tento týden názorně ukazuje, jak je "dobré" a "levnější" než maso normální - čerstvé.
http://www.stream.cz/peklonataliri/759576-peklo-na-taliri-krehcene-maso

Křehčené maso jsem koupil pouze jednou a od té doby jsem tvrdě zanevřel na tento druh pokrmu. Raději si připlatím pár korun navíc a vím, že budu mít kvalitní a hlavně - neošizené - maso, ze kterého mi nakonec vyjde nějakej blaf a ještě přijdu o téměř 1/3 hmotnosti masa.
 

DeletedUser9371

Guest
Vím o tom Bichirku, křehčené maso znám, ale trochu jinak. Kdysi jsem to zkoušel, pro zajímavost. Ale teď si nevzpomenu na ten prášek, co to bylo zač.
Vzal si jaký si chtěl kus masa a bylo jedno, jestli to hovězí bylo třeba bylo z "kravky", která šla pěšky šest let z Indie (tuhá). Tímto práškem si to jenom posypal, poklepal paličkou a šup na pánev. Měkké, šťavnaté a nikdo nepozná rozdíl v masech. Bylo naprosto jedno, co to bylo za maso, skrojil si nehezké věci jako je lůj, šlachy (flaxy), tuk. Na pohled ale nádhera i se šťávou, chutné. Strašné. A že jsem masák.
:)
 
Všimli jsete si jedné věci?! Připomělo se mi to dneska ksyž jsem šel ze šichty domů. Občas někdo řeší jaká je životní úroveň dnes a dřívější. No u nás to koresponduje s dobou předlistopadovou, toho se nikdy nezbavíme. Ta politika v naší republice v tom byla a to nikdo nesmaže. Takže k věci; potraviny jsou levnější, technika taky, bydlení zdražilo. služby jsou relativně stejné. No ale my se bavíme o jídle, takže zůstaneme u něho.

Stejně tak jako u spotřebního zboží, se v dnešní době vyrábí potraviny daleko snáz a rychleji. Tak nějak to bylo i v tom dokumentu. Před sto lety pokryl jeden producent potravinama šest lidí, dnes je to několikanásobek. Takže se ani není čemu divit, že potraviny jsou levenější, vyrábějí se ve velkém a rychle. Kdyby to tak nebylo, určitě by to potraviny byli dražší. I když to tu před listopadem docela dost frčelo, a jídlo se vozilo pryč. tak dnes to musí být nejspíš o něco efektivnější.
 

DeletedUser9371

Guest
No já a ani mé děti do té skupiny nepatříme. Snažím se nakupovat v podstatě jen to základní. Králíky vozím z chalupy, stejně tak kuřata i slepice. Občas i nějakého kohouta. Pro maso jezdím jednou až dvakrát přímo k soukromníkovi na jatka už hodně dlouho. Zvěřinu ? Od spousty známých a kamarádů. Ryby ? Vlastní ze všech potoků a řek, na rybníky nechodím. Občas děláme zabíjačky. Doma na Ruzyni jen jednou, asi před šesti lety ? Poprask u sousedů, pražák zabíjel na zahradě a skončil jsem na obecním úřadě. Nehledě přijeli i policajti, že prý obtěžuji okolí, ale nic z toho nebylo.
V každém případě si ale maso, klobásy, salámy, kuřata, ryby a podobně udím sám i čtyřikrát za rok.
To samé ze zeleninou, snažím se ji kupovat od známých a těch je naštěstí stále dost. A zavařování ? To je můj koníček. Každý chlap to možná doma bere jako nutnou povinnost a pomáhat s tím "babám", ale mě to baví. Jediné ze země co mi "šmakuje" jsou houby.
:D
 

DeletedUser

Guest
............ Takže k věci; potraviny jsou levnější, technika taky, bydlení zdražilo. služby jsou relativně stejné. No ale my se bavíme o jídle, takže zůstaneme u něho................

S těmi službami jsi trochu na omylu...kdysi za mého mládí jsem chodil k holičovi za pětikorunu. Po revoluci to bylo 20, potom padesát a každým rokem se cena zdvihala....no a když před dvěma roky dosáhlo v holičství obyčejné stříhání strojkem hranici 100 kč, tak jsme si koupili strojek domů a stříháme se s mladým sami. Za 4 ostříhání se nám vrátí cena strojku a jsme v klidu doma. Nemusíme čekat, až si nás nějaká mladá fiflena všimne, skásne nás o dvě stovky az 10 minut a ještě kouká, kde jsme nechali tu padesátku dýška.
A další příklad - čistírna oděvů - dneska dáš za kalhoty 150 - 200 korun....a mohu pokračovat - co kominíci? Co opraváři? Fittnes? 100 - 150 korun za hodinu....Moje jde k holičovi a nechá tam cca 1500 kč.....tak kde jsou ty srovnatelný služby?
 

DeletedUser9371

Guest
Krosno,že ti není hanba,aby jsi pojedl ve školce,tak jsi natahoval svoji práci,hanba ti :-DDDDDDD
No právě, natahoval a neúčtoval natahování. Jenže tu jejich předpotopní kotelnu nešlo rozchodit, za minimální peníze. Přede mnou to už dvě firmy vzdaly. Takže vyhrála trpělivost a zlaté, české ručičky. A odměna v podobně školního jídla byl bonus. Ale opravdu jsem byl překvapený, že se ještě ve školkách dobře vaří. Když si vzpomenu, jak mé děti prskají na školní vaření. Asi je to v lidech anebo jejich kuchařky nekradou, netáhnou domů unaveným manželům plné "igelitky" potravin. Prostě vaří z toho z čeho mají. Takže je to klasika, všechno je o lidech. Stejně tak jako tady o hráčích. A Ti jsou buď fajn a nebo : ".....". :D
 
Naposledy upraveno moderátorem:
To je neoddiskutovatelnej fakt,kvalitní vývařovna a dobrej přístup a oni ty děcka sní všechno. Tím nemyslím,že jim jsou předkládaný blafy.Jde o to,že někde může bejt averze vůči nějakýmu jídlu,ale dobrej přístup a kolektiv to leckdy dokáže změnit.
Jen to je potřeba trochu slušněji podat a situace se může radikálně změnit.
Dva případy z naší rodiny. Švagrův vnouček nepozřel mrkev.Jednou k nám kluci přijeli sami dva(hošíkovi bylo asi 5 let) a protože jsme to věděli,tak babička(manželka) urobila špičkovej hovězí vývar,domácí nudle,a nastrouhala do toho na jemno mrkvičku.Mladej čučel do polívky jak vrána a ,,dědo,co je to červený,,?
Babka hned kontovala s tím,že to jsou takový nudle červený,který se u nás prodávají.Nekecám,polívka zmizela v tom malým břichu,adoma potom vyžadoval do polívky ty červený nudle,jaký dělala teta Eva.
Opačnej případ byla naše vnučka,kde tatínek měl taky averzi na mrkev a cíleně to tomu děcku dával na vědomí,takže one mrkev prostě nebrala. Ale přeci se to trochu začalo lámat právě díky škol.družině a různejm podfukům doma,takže po troškách třeba v polívce tu mrkev začala jíst.
Jednou k nám dorazili na oběd,malá dostala v polívce zase takovej malej kousek mrkve,načež její vymaštěnej otec prohlásil,,no Ajo,ty snad jíš mrkev,,. Samozřejmě,že už tu mrkev nechala bejt a já bych toho omezence zabil.
Ale každej jsme nějakej,osobně miluju rajskou om.rajčata jako takový,nevadí mi rajčatová šťáva,ale nesním rajskou polívku. Nevím proč,ale nesním.
 

DeletedUser9371

Guest
To je to samé, jako když byli moji kluci malí. Nejedli houby a fazole. Tak jsem jim to stejně vařil. Houby jsem z polévky i z omáčky vycedil, stejně tak fazole jsem vycedil z polévky a jak jim šmakovalo. Ono je to hlavně o psychice. Jejich máma za blahé paměti vždy dělala "brr, fuj, nejím, nechutná" no a děti se jen opičili. Stejně tak s rybami. Z těch jsem jim dělal rybí karbanátky, rybí sekanou s kaší a nepoznali nic. Dnes jedí naprosto všechno. Hodně pomáhalo i dělat u jídla "voloviny". Dělal jsem různé šaškárny, lezl po čtyřech a štěkal a podobně. Samým smíchem zapomněli, že jim plave v polévce houba a nebo že k masu je příloha dušená zelenina. Tu jsem jedl vždy s nimi a že se ze zeleniny krom leča kroutím. Já měl asi štěstí na školní jídelnu, ale mě nezhnusili rajskou, koprovku a podobně. Jak tam plave kus hovězího, sním to a pochutnám si. Ale moč často to nemusím. Stejně tak třeba brokolici a spol. V poměru 1:1 s masem a nebo uzeným je to poživatelné. :D
 
Naposledy upraveno moderátorem:
Jo,taky jsem měl problém s fazolema(teda děti).Navařil jsem super fazolačku,jenom jsem jaksi pozapoměl na to,že už byly naklíčený.Pravda je taková,že po uvaření ty klíčky prostě vypadaly jako roupi a zlehka plavaly po povrchu pokrmu.Nějak to tenkrát neprošlo.
Na druhou stranu vnučka taky do houbiček nešla,ale jednou byla s babi u známejch,tam se našla obří pýchavka,známá z ní namastila kupu řízků,naší mladý to udělala z malejch kousků asi 3 cm,klasicky obalený a ošulily ji ,že to je nějaký krůtí,či co a tramtadadáá.Bylo to skvělý. Dneska houby sjíždí jako nic.
 

DeletedUser9371

Guest
Já fazolovou polévku mydlím z hnědých a nebo červených fazolí. Do ní zavařit pořádnou porci klobás, sladká paprika, cibule, černé koření, ocet a na závěr litr mléka. Vařím ji cca kolem 4 - 6 litrů. Děti ji milují. U nás je 2 x v týdnu, když "tatíček" stíhá. Recept (můžu poslat) je od "maďarů". S tím mlékem je to odpuzující, ale nebát se. Super "šmakec" chlape. Vyzkoušej.
A houby chlape ? V jakékoliv podobně vždy. :D
 
Nahoru