• Nově připravená aktualizace hry na verzi 2.221 je naplánovaná na úterý 30. dubna. Upozorňujeme, že termín i obsah aktualizace se mohou změnit. Více informací najdete na herním fóru

Potraviny a jejich kvalita

  • Zakladatel vlákna DeletedUser9371
  • Vytvořeno

DeletedUser9371

Guest
Já to měl kdysi taky (záhony), ale zrušil jsem to. Dnes jen trávník, bazén, pergola s krbem, jezírka a skalka. Při představě, že bych konzumoval pěstovanou zeleninu v Praze, nade mnou letadla, která vypouští při přistávacích manévrech ve větru palivo, ozon z aut, asi nic moc k vaření.
Jak jsem tady už psal, jen spousty truhlíků s bylinkami, ale jen jako okrasu. Používám jich málo. Je hezké na to koukat jak to roste. Hezčí než muškáty z OBI. No a hlavně je mi líto mšicí, ty si aspoň mají kam sedat a já pak mám zábavu, stříkám je mýdlovou vodou, potvory. :D
 

DeletedUser

Guest
I když bohužel díl není premiérový, asi je nejlepším z Vaňkova pořadů. Ale nechápu, co má proti České limonádě? Když se podíváte na netu na všechny její složky, zjistíte, že nemají prakticky žádné “skóre škodlivosti“. Pouze je v ní málo ovoce, ale to je u limonád snad klasické. Ať mi pan Vaněk najde limonádu s více než 40% ovoce... To už snad pak nektar, ne? A navíc, když jde o tu klasickou starou českou limonádu, nevidím důvod, proč by ji měl Albert nazvat jinak.
 

DeletedUser9371

Guest
Limo jde taky mimo mě. Jsem na chmel a pálené ovoce. Ale občas něco ochutnám a limonádu to tedy nepřipomíná. Když se s ní něco poleje, tak ta barviva v dnešních rádoby limonádách nejdou čistit ani chemicky. Takže si játra budu spravovat radši tím zdravým, páleným ovocem a nebo mokem z chmelu.
 
Ahoj,vzpomínám,jak cca.před 20 lety nám do práce dodávali jako ochr.nápoj sudovou limonádu.
Sehnala se pípa,svépomocí jsme vyrobili výčepní pult s kompresorem.Obal byl s 1 mm. pozinku. Pípa samozř.občas ukápla,za 4 měsíce byl pozink ve stavu,že šel propíchnou prstem.Za půl roku uhnila pípa.
jelikož v tý době nebyl problém ve sklárnách s 8 stup. pivem,tak valná většina si ho za 1.50 koupila. Běžná denní utrata byla tak - + 20Kč.
Takže limonády bylo přehršel a lidi to tahali domů dětěm a manželkám. Po třetím použití plastovýho kanystru,ho už nikdo nikdy nedokázal zbavit oranžovýho nádechu.
Co to asi konalo v žaludku si nechci ani představit.
 

DeletedUser9371

Guest
Já pamatuji Kluge pivo 7 stupňů, smělo se to pít v pracovní době při práci. Řemesla v hutích (hutníci), svářeči a podobně.
Jinak točená limonáda byla snad ve všech "putykách". Pamatuji i klasiku, hliníkové sudy a chladilo se suchým ledem. Ten se vyráběl i v létě na " Štvanici, Praha 7" (příspěvek na předchozí stránce), na zimním stadionu a rozvážel se po hospodách a po stáncích na fotbale. Nedej bože, když si se ho dotkl bez rukavic. To se ještě smělo pít pivo ve skle na fotbale. To ještě nebyli takový *.........* fandové. Ti to všechno podělali a proto už na fotbal nechodím. Max na nějaký okresní přebor na chatě. Jinak pamatuji i chlazené, sudové limonády, klasika předchlazení (plechová bedna ve sklepě). V ní roztok vody a solanky, pak kompresorem na vzduch do chlazení. Ne jak dnešní "krkací" kysličník. :D
 
7-8 stupňů,neřeším,krásný bylo,když to dovezli z pivováru,jelo opravdu nabouchaný auto a vezlo jenom to pívo a závozník měl pod kulichem a složil omylem třeba 2-4 basy s desítkou. JUPÍÍÍÍ.
 

DeletedUser9371

Guest
No a kde jsou ty časy chlape, když přijeli "pivovarský", složili Ti navíc 4 sudy "bokem" za půlku (hekťáky, nebo hekťáky a půl), ale musel se mít prázdné obaly. No a když nebyly ? Vyskočili "štamgasti" a půjčilo se to vedle na hospodě. Vedoucí "putyky" se napakoval, nikdo nikoho "nenaprášil" a nikde to nechybělo. Pamatuji, že třeba v neděli, dorazili chataři "džbánkaři" z víkendu z chalupy a "šupajda" s džbánky na točené, jedno od cesty, startky bez filtru 4,40 Kč. Dnes ty moje "Pampelišky" stojí 67 Kč. :D
Výtoč byla v neděli a to nebyl fotbal na "Letné" třeba i 10 až 12 sudů (hekťáků). O tom si dnešní hospodský můžou nechat jen zdát. Výtoč maximálně a to s bídou "půlka" (50 l) piva. To se teď bavím třeba o bistrech, sport klubech, non stopech, restauracích. Těch je dnes jako much po dešti a v každém z nich je kvalifikovaný a vyučený číšník mluvící rusky.
Když si dnes řekneš třeba ke pstruhu po mlynářsku o rybí příbor, pomalu by Ti nafackoval, co otravuješ. Když narazíš dobře, maximálně se zeptá : "Co to je" ?
:(
No a klasika večerních akcí ? Já osobně občas chodil do hospody na "gotýsek, dardu, mezi kozy, oko, desetikorunový mariáš". Personál napsal v osm večer na roletu z technických důvodů zavřeno, neteče voda a vyhodil hosty. No a mastili se karty i po zavírací době. Ta v té době byla vždy ve 22 hodin. Pak si si už nikde nic nedal. Jedině ve vybraných vinárnách I a II cenové skupiny. Ty v Praze zavíraly v jedenáct večer. Pak byly speciální podniky na lodích. V Praze to byl botel Racek, Albatros a Admiral. Tam bylo otevřeno do dvou do rána. Pak si šlapal pěšky z Bráníka na Letnou, protože si už neměl 25 Kč na taxíka, tramvaje nejezdili. To samé diskotéky třeba v Repré (Praha 1), Tatran bar (Praha 1), Belveder (Praha 7), Zámeček (Praha 7). Tam to bylo do rána taky, ale v jedenáct večer se zavřelo a pak to bylo "na černo" za úplatek a jen pro známé. :D
A oblíbené jídlo ? Tatarák, biftek na pepři, smažený sýr, pstruh. Všechno s hranolky. Krokety, americký brambor nebyl, alespoň jsem ho v té době nikde neviděl. Já jsem se třeba naučil kdysi na montáži v Mongolsku jíst ryby s rýží. Dodnes tím šokují moje děti číšníky. Jíme rýži třeba i k tuňákovi. A pití ? Klasika. Myslivec s pepsi kolou v třetinkách, ruská vodka "Staličnaja, Pšeničnaja, Moskevskaja". :D

botel-racek-5--c302x302.jpg
Racek, stále stejný. Kotví v Praze Podolí na stejném místě.
 
Naposledy upraveno moderátorem:

DeletedUser9371

Guest
Tak ze zase vrátím k biopotravinám. Zajímavý článek. :(

Biopotraviny nejsou hodnotnější ani zdravější, naopak mají více dusičnanů
Konzumace biopotravin není zdraví nijak zvlášť prospěšná, ukázala studie vědců ze Stanfordské univerzity. Svým složením se neliší od běžných potravin, jen obsahují o třetinu menší množství pesticidů. Vědci při svém srovnání vycházeli z výsledků více než dvou set studií, které srovnávaly biopotraviny s normálními...
Celý čálnek najdeš tady: http://www.novinky.cz/ekonomika/277806-biopotraviny-nejsou-hodnotnejsi-ani-zdravejsi-naopak-maji-vice-dusicnanu.html
 
Však u těch potravin nikdy nešlo o to že by měli být zdravější anebo hodnotnější. Tak jde akorát o to že (mělo by) se pěstují bez umělých hnojiv a mechanizace, takže hnůj a ruční práce. A jak občas někdo podotkne, pokud sadba stojí blízko továren a silnic, tak to bio nemá žádný smysl. Navíc takový ovocný sad je v podstatě bio už principu, pokud pominu postřiky, tak je to chemií nedotčené.
 

DeletedUser9371

Guest
Souhlasím McBracey. Mě to spíš prostě připadá, jako balamucení lidí. Vyrobí to stějně jako jiné potraviny, pohnojí a jen na to nasadí cenu. Něco podobného, jako v loni reportáž na ČT 1 v pořadu červné ovce ?
Borec na Moravě prodával nakladačky na zavařování, zaručeně pravé, bio a kupoval je u kus vedle v marketu. Reportéři ho načapali. Pak ještě pátrali po původu nakladaček, ty byly mám pocit ze Španělska ? Dovážené v kamionech do potravinových sítí marketů. No a nejen to. Vem si letošní podvodníky třeba s "pravým burčákem." Hrozny trčí ještě nedozrálé ve vinicích a už se prodává.
:(
 
Naposledy upraveno moderátorem:
Fakt je ten,že jsem relativně zdravej,takže nejsem zatím nucenej se nějak hlídat,nebo v něčem omezovat,ale občas se jen tak pro srandu králíkům podívám na složení tý který potraviny(nebo otraviny?).
Docela mě dostalo,když jsem si přečetl na hermelínu,že může obsahovat stopové množství arašídových slupek.
 

DeletedUser

Guest
Něco málo o "zdravých" Bio potravinách - http://www.novinky.cz/ekonomika/277...ani-zdravejsi-naopak-maji-vice-dusicnanu.html inu nic nového pod sluncem kde kdo už dlouho ví, že biopotraviny jsou v podstatě jen předražené ne-biopotraviny, na čemž vydělávají výrobci "biopotravin"

Kluge: To, že potravina může obsahovat stopy arašídů je napsáno na kde čem, nehledej v tom nic špatného, zamotá se to občas i na obal výrobku, který s tím vůbec nesouvisí, většinou se to tam píše jendoduše pro to aby se výrobce chránil před žalobou od alergiků, buráky jsou totiž silný alergen. Ostatně v mlékarně se buráky může pracovat, třeba některé tvrdé i tavené sýry obsahují kousky oříšků a některé ochucené jogurty mají oříškovou příchuť, a tak obsahují drobečky všelijakých ořechů. Teoreticky se může stopové množství dostat i do hermelínu, ale podle mě je to jen pro sichr.
 
Nechci míchat jablka a hrušky,ale pracuju 30let ve sklárnách.Základní suroviny na sklovinu jsou daný,barvy skla se docílí přidáváním různejch přísad a tam vím,že třeba do 300 kg základu se odvažuje na GRAMY množství přísad. Takže i větší(stopové) množství čehosi,co do dané barvy nepatří tam prostě být nesmí.
Minule jsem studoval ingredience v lískovooříškovém croisantu. Spousta E,spousta konzervantů, jakýsí nugátový krém,STOPOVÉ MN.ARAŠÍD.SLUPEK,bohušel jaksi ani zmínka o lískovým oříšku. Asi nám je vysbíraly Popelky. A nikdo mi snad nebude tvrdit,že lískáče už jsou v tom nugátu.
 

DeletedUser

Guest
No ano, ale mě buráky nevadí (burákové slupky mi ale vadí pochopitelně) alergický na ně nejsem a mám arašídy rád, tak ať si jsou pro mě za mě třeba v hermelínu. Slupky by neměli být ale nikde!!
Ve správném nugátu by měli být lískače (Máti dělala za totáče v čokoládovně a říkala mi, že se do nugátu přidávali opravdu liskáče). Ale v nugátu teď lískáče nejsou vůbec, nahrazují se sójou a éčky... Pravý nugát z ořechů možná přežívá v nějakých hodně drahých čokoládách (třeba belgické pralinky, nebo tak něco)

Jinak ze soupisů E se mi dělá mnohdy blivno, tady se to dá rozšifrovat co které E znamená http://www.emulgatory.cz/seznam-ecek a http://cs.wikipedia.org/wiki/Éčka ale je to vopruz hodiny číst z čeho se vlastně skládá, třeba, oplatek, abych po rozšifrování té chemie zjistil, že vlastně ani nemám chuť...
 
Naposledy upraveno moderátorem:

DeletedUser9371

Guest
Když tady čtu tu chemii, co do nás cpou v podobě éček, soji, kostní moučky, semletých kůží, kopyt, šlach, obilnin a dalších zvěrstev, tak si dám večer "řádně vypotit kuřata" na otáčecí gril na zahradě. Je krásně. A ještě mám poslední kuřata z domácího chovu. Sice prošlé mrazákem, ale nic neříkala. V létě moc času na grilování není, nejsou doma děti a samotného mě to nebaví. No a pro tatínka pořádný kus masa z dietního "bioprasete". Hlavně aby "neštěkalo." lol
Jestli bude nálada a nezapomenu, vložím sem video. Takový přístroj na grilování asi nikde jinde neuvidíte.
 
Naposledy upraveno moderátorem:
Nahoru