• Nově připravená aktualizace hry na verzi 2.221 je naplánovaná na úterý 30. dubna. Upozorňujeme, že termín i obsah aktualizace se mohou změnit. Více informací najdete na herním fóru

Radary

DeletedUser

Guest
obsazení sila je už hodně málo pravděpodobné (i když taková konspirační teorie obsazení sila teroristickou skupinou nějakého státu, který se úplně náhodou dopustil té chyby, že ho nechal opuštěné jenom na půl hodiny, při špatném střídání posádky :smoker:)

no já sektu Óm považuji za teroristickou organizaci kvůli sarinu v metru. až Jehovisti místo letáků budou šířit nervové plyny, budou to podle mého teroristi.

no ale stále si stojím za tím, že napadení radaru je hloupost, protože na jeho zničení je potřeba možná víc jaderných střel, než na jiné cíle. a přesto jeho zničením nedojde k vyřazení celého systému protiraketové obrany.

Indie ani Pakistán by neměli mít v provozu žádné rakety dostatečně dlouhého doletu (což ovšem neznamená že je nemají, já vím), ale přece jenom IRBM rakety sou už hodně drahý, s ICBM to bude ještě horší. takže i pokud je mají, zůstal bych v řádu kusů, ale spíš ani to ne (Indie má ve vývoji ICBM, Pakistán snad nemá).

a do případného konfliktu, který by skutečně eskaloval, by se zapojila nějaká třetí strana (možná i čtvrtá a další) s hrozbou vlastních jaderných zbraní. no a pak sme zase u USA vs Rusko kde radar je spíš na ozdobu (Rusové "snad" mají rakety, které dokáží manévrovat v druhé fázi letu, no a pak při tom množství raket na obou stranách je jedno, jestli se trefí a nebo vyorají "nedůležité" části planety, protože teoretický efekt by byl pro planetu stejně katastrofální)

(jinak pokud by se konflikt mezi třeba Indií a Pakistánem, Izraelem a Iránem, státem A a státem B skutečně tvářil na použití jaderných zbraní proti všem, je tu ještě možnost preventivního úderu)

(btw našel jsem nějaké počty k roku 2008 ohledně nukleárních hlavic a nosných raket ve vlastnictví států. z pravidel fora jsem pochopil, že bych neměl dávat odkazy mimo téma The West, tak kdyžtak PM :) )
 
Naposledy upraveno moderátorem:

DeletedUser

Guest
no já sektu Óm považuji za teroristickou organizaci kvůli sarinu v metru. až Jehovisti místo letáků budou šířit nervové plyny, budou to podle mého teroristi.
To ti nevyvracím. Ale z tvého předchozího příspěvku to skoro vypadalo, že házíš sekty a teroristy do stejného pytle (i když pochopitelně nevylučuju, že tam někteří patřit mohou, tvůj příklad toho budiž důkazem)



A k seznamu raket . . . .
Nedávej odkaz ale zkopči sem tu tabulku ;)
řek bych že to bude zajímat dost lidí.
 

DeletedUser

Guest
s Diel M. Tarkin sme nepřišli na lepší způsob vložení tabulky, než z ní udělat obrázek, takže tady je :


tak pár neodborných vysvětlivek ke zkratkám
ICBM = Intercontinental ballistic missile - mezikontinentální balistická střela - dosah více než 5000 km
SRBM = Short Range Ballistic Missile - balistická střela krátkého doletu - dosah do 1000 km (například známej SS-1 SCUD)
MRBM = Medium Range Ballistic Missile - balistická střela středního doletu - 1000 km až 3000 km
IRBM = Intermediate Range Ballistic Missile - do češtiny se to překládá taky jako balistická střela středního doletu, její dolet je ale větší než MRBM a menší než ICBM - 3000 km až 5500 km
SLBM = Sea Launched Ballistic Missile - balistické střely s vypuštěním z moře (lodí nebo ponorek) - tady je dosah různej
SSBN = Ballistic missile submarine - ponorky s balistickou střelou

a trochu principu. raketa funguje ve třech fázích.

  1. boost phase - raketa je vystřelena a stoupá do do výšky 150 až 400 km
  2. midcourse phase - trvá až 25 minut, raketa se pohybuje na orbitu a využívá prostředky aby se uchránila před protiraketovým systémem
  3. reentry phase - od 100 km raketa padá 2 minuty na dosvůj cíl


protiraketová obrana
  1. Boeing YAL-1 - na palubě letadla je laser, kterým se zaměří boostující raketa, dojde k zahřátí a oslabení pláště
  2. tady by přišel na řadu náš radar který by zaměřil raketu pro protirakety vystřelené buď z polské základny, nebo z moře. zasažená zničená raketa neškodně shoří v atmosféře
  3. MIM-104 Patriot - protiraketa operující do vzdálenosti 160 km
 

DeletedUser

Guest
Dovolím si vstoupit do diskuze ohledně jaderných zbraní.
V současné době je pět zemí, které oficiálně disponují technologií použitelnou v jaderných zbraních. Jsou to: Francie, Británie, Rusko, Čína a USA.
Všechny tyto jaderné mocnosti, jak se jim říká, jsou schopny sestrojit jadernou zbraň a umístit ji na balistickou (s mezikontinentálním dosahem) střelu.
Dále jsou tři státy, které oficiálně vlastnictví a vývoj jaderných zbraní nepřiznali, ale předpokládá se, že tyto technologie vlastní. Jsou to: Indie, Pákistán a Izrael. Všechny tyto země ovládají také technologii balistických raket. Indie má svůj vlastní vesmírný program, takže je pravděpodobné, že zvládne také sestavení balistické rakety s jadernou hlavicí. V případě Pákistánu a Izraele to není jisté.
Otazníkem zůstává Severní Korea, která nikdy nepřiznala vývoj jaderných zbraní. Přesto v minulosti byl na jejím území zaregistrován jaderný výbuch (pravděpodobně cvičné odpálení jaderné nálože). Avšak i kdyby Severní Korea vlastnila jadernou zbraň, tak ji rozhodně neumí nasadit na hlavici balistické střely. Předpokládá se, že Severokorejské rakety jsou schopny vynést náklad vážící zhruba 750 kg. K sestavení atomové hlavice, která by se vešla do tohoto limitu, nemá Severní Korea dostatek znalostí ani technologii.
Žádná jiná země jaderné zbraně ani technologie k jejich výrobě nevlastní.

Nezamněňujte prosím protiraketový štít s protiatomovou obranou. Ten štít, jehož součástí má být i radar v Brdech a raketová základna v Polsku, slouží k ochraně před jakýmikoliv raketami středního a dlouhého doletu, bez ohledu na to, zda nesou konvenční nebo atomovou hlavici.

Pokud se týká nebezpečí přepadu jaderné základny, odpálení raket a odjištění jaderných hlavic, věřte, že to je naprosto nemožné. Tyto nápady patří na plátna kin a do Hollywoodu. Fakticky existuje na celém světě úzká skupina lidí, kteří mají znalosti a schopnosti k výrobě atomové zbraně nebo odpálení balistické rakety. Ti lidé jsou všeobecně známi a pečlivě monitorováni všemi tajnými a bezpečnostními službami světa.
Navíc odpečetit a odjistit jadernou zbraň v potřebném čase nezvládne ani nejlepší hacker. Pro ochranu se používá nejmodernějších technologií s mnohaúrovňovým jištěním. Další překážkou je komunikace. Vystřelená raketa není kusem železa, který letí vzduchem. Je to velmi pokročilý systém, který komunikuje s řídícím střediskem a reaguje na jeho příkazy. Útok takové rakety se dá kdykoliv odvolat a případnou jadernou nálož lze zajistit proti výbuchu.

Takže můžete v klidu spát a do protiatomového krytu chodit na diskotéky :)
 
Naposledy upraveno moderátorem:

DeletedUser

Guest
lidstvo vyhodnocuje nebezpečí iracionálním způsobem.
šance na pád letadla je 0,00001% a lidi se bojí lítat. šance na nehodu atomové elektrárny s lehkovodním reaktorem je srovnatelná s šancí na pád meteoru. za rok 2007 zemřelo v čr při dopravních nehodách 1 123 lidí (na celém světě zemřelo při leteckých neštěstích 855 lidí). na nemoci z kouření zemře v čr každý den asi 60 lidí. mnoho lidí se bojí geneticky modifikovaných potravin a věří, že "obsahují více chemie" (což je úplně v rozporu s jejich účelem). mnoho lidí se nechává okrádat od různých léčitelů, astrologů a jiných lidí provozující "nadpřirozené jevy". proto ten nukleární strašák :) i kdyby byla šance sebemenší.

nevím jak obtížně se nasazuje jaderná nálož na balistickou střelu (někdy bych se rád podíval :D), ale spokojím se s tím, že to dokáže málokdo. celkově pro terorestické účely je vhodnější "nukleární granát" než balistická střela. nebo biologická, popřípadě chemická zbraň (které ovšem není tolik vidět, jako výbuch čehokoliv).

nic to nemění na mém názoru, že radar by tu měl stát. (tím nechci říct, že by mi tento názor někdo vyvracel)

(jen tak pro zajímavost ohledně nukleární války doporučuju podívat se na film Threads, v češtině jako Vlákna. je to polodokument od BBC z 84 roku)
 

DeletedUser

Guest
Surehand, nevim, odkud čerpáš svoje informace, ale podle obecně dostupných zdrojů chystají USA tři systémy:
systém ochrany USA
systém ochrany NATO a
systém ochrany bojistě NATO.

Radar, který chtějí postavit u nás, má být součástí systému ochrany USA. Má být schopen rozpoznat střelu ve vzestupné fázi letu a ve střední fázi letu, nikoli v sestupné fázi letu. Jinými slovy, kdyby něco letělo na nás, tak si tenhle radárek ani neškrtne, prostě nám to sem spadne hezky až na zem a nazdar.
Tyto informace se z pochopitelného důvodu v naší televizi ani tisku neobjevují, ale nikdo si taky nedovolil je přímo vyvrátit, protože přimejmenším zahraniční média si informace ověřují a to velmi důsledně.
 
Naposledy upraveno moderátorem:

DeletedUser

Guest
Takže jestli sem tě pochopil dobře, pokud něco letí po stoupající křivce, tak radar spustí poplach, ale pokud něco tímtéž místem proletí po křivce klesající, tak si toho ten radar ani nevšimne?


Sem jedinej, komu se tohle zdá jako blbost?
 

DeletedUser

Guest
radar má sloužit pro ochranu USA a Evropy
slouží pro střední a poslední fázi letu, kdyby sloužil pro vzestupnou musel by ležet blízko místa odpalu balistické střely. navíc patří k systému protiraketové obrany. první částí jsou družice, které zaznamenají odpálení rakety, druhá je radar upřesňující traektorii letu a odhaduje kam má střela dopadnout, třetí část je radar který by měl stát u nás, upřesňující pohyb střely pro sestřelení EKV. radar by neochránil například řecko nebo turecko, ale nás rozhodně ano.

a pořád se mi nějak nedaří pochopit proč by kdokoliv střílel balistiskou střelou k nám.
 

DeletedUser307

Guest
a pořád se mi nějak nedaří pochopit proč by kdokoliv střílel balistiskou střelou k nám.

A proč ne?
Proč nějaký magor ve jménu jeho boha narve letadlem do WTC?
Proč nějaký magor střílí samopalem v Indii do lidí?
Proč nějaký magor týrá děcka?
Proč nějaký magor píše sem na fórum jako ženská když je chlap.....


Prostě člověk má spoustu závad a hlavně - štěstí přeje připraveným ;).
 

DeletedUser

Guest
Surehand, nevim, odkud čerpáš svoje informace...
Odkud čerpám, Ti nemohu sdělit, ale pokusím se upřesnit to co jsi tu napsal.

V současné době existuje jeden systém protiraketové obrany, který má za úkol chránit USA, jejich spojence a vojenské jednotky. Je to onen protiraketový systém o kterém tu hovoříme a jehož součástí má být i radar v Brdech.
V rámci NATO se pak zvažuje o výstavbě uzemního systému protiraketové ochrany, který bude chránit území členských států NATO. Protože NATO ke své činnosti používá vybavení a techniku členů, mezi které patří i USA, bude jako základního stavebního prvku pro systém protiraketové územní obrany NATO použito současného protiraketového systému ochrany USA a spojenců.
Dále existuje systém ochrany bojiště a vojáků, který je realizován v rámci NATO. Jedná se o společný projekt velení a řízení jednotek na bojištu, který využívá protiraketových prostředků členů NATO, přítomných na bojišti.
Pokud by se vytvářel systém územní protiraketové chrany v rámci NATO, byl by to právě společný projekt velení a řízení jednotek, který by integroval systém protiraketové obrany USA a jejich spojenců s prostředky protiraketové obrany jednotlivých členů NATO.

K otázce dosahu a určení brdského radaru. Radar uvidí každý objekt, který bude v jeho dosahu. Raketová baterie na základně v Polsku je určena pro ničení raket ve střední fázi letu. Pokud by se jednalo hypotetický útok raketou vystřelenou z území Íránu, tak ji brdský radar zaregistruje až v sestupné fázi letu. Proto se v plánu výstavby systému počítá s předsunutým radarem, který by měl být umístěn někde v oblasti Kavkazu.

Pokuste se oprostit od teorií o dezinformačních kampaních, politických spiknutích a podobných za vlasy přitažených spekulací. Budování systému protiraketové obrany je velmi nákladná záležitost. Proto se je málo pravděpodobné, že by si jednotlivé státy nebo jejich společenství budovali vlastní systémy. Zvláště ne ve chvíli, kdy jsou členy nadnárodní vojenské organizace - NATO.
 
Naposledy upraveno moderátorem:

DeletedUser

Guest
I z toho co sám píšeš, plyne, že naše území by bylo chráněno jedině tehdy, kdyby stál ještě jeden radar na Kavkaze. Takže všechna tvrzení, že "radar bude chránit i nás" jsou lež. A pak se máme odprošťovat od "teorií" o dezinformačních kampaních!
Spíš by se měl někdo odprostit od zarputilé agitace.
 
Naposledy upraveno moderátorem:

DeletedUser

Guest
ale prosim te je jasny ze radar nas chranit prozatim nebude...ale az bude dalsi radar na Kavkaze tak nas chranit bude...;) to si opravdu nekdo myslel ze tenhle radar nas bude moct uchranit?to zdetekuje az bude pozde a sem si myslel ze je to obecne znama vec...
 

DeletedUser

Guest
I z toho co sám píšeš, plyne, že naše území by bylo chráněno jedině tehdy, kdyby stál ještě jeden radar na Kavkaze. Takže všechna tvrzení, že "radar bude chránit i nás" jsou lež. A pak se máme odprošťovat od "teorií" o dezinformačních kampaních!
Spíš by se měl někdo odprostit od zarputilé agitace.
Pokud si to přečteš ještě jdnou, "náš" radar zachytí jakoukoliv střelu, která se objeví v jeho dosahu.
Irák je mimo dosah a proto pokud by něko vypálil raketu tam, nezahlédne ji ve vzestupné fázi letu. Jakmile ji ale dráha letu zanese do dosahu radaru, tak ten ji zachytí a zalarmuje příslušné jednotky, které se postarají o její zneškodnění.

Pokud někdo odpálí raketu blíž, bude schopen zachytit už i její vzestupnou fázi letu.
 

DeletedUser

Guest
Ještě jednou tedy zopakuji:
Radar uvidí každý objekt, který bude v jeho dosahu.
Problém sestřelení rakety útočící na naše území není v radaru, ale v rychlosti reakce antiraket. Je velmi pravděpodobné, že na útočnou raketu směřující do našeho prostoru bude vypáleno několik sad antiraket již během předchozích fází jejího letu. Pokud raketa nebude zneškodněna a doletí až k našemu území, aktivuje se brdský radar, který střelu zaměří a základna v Polsku, která vyšle své střely.
V případě, že bude docházet k útoku, který bude mířen na jiné území, budou brdský radar a polská základna útočící raketu zneškodňovat v první a druhé fázi letu a radary a základny v jiném koutě světa budou pojistkou pro zneškodnění útočící rakety v posledních fázích letu.

Zkrátka a dobře. Brdský radar samozřejmě bude chránit naše území. Bude to poslední pojistka, která může zneškodnit raketu v konečné fázi letu. Brdský radar dá základně v Polsku čas na vypálení dvou salev antiraket. To jsou dva pokusy na sestřelení útočící rakety. Pokud radar v Brdech nebude, budeme se muset spolehnout na radarové stanice a základny v jiných koutech světa. Případně vyčkat na zazvonění telefonu se zprávou "Zneškodnění střely se nezdařilo, připravte se na útok..."(do zásahu v té chvíli bude zbývat pár minut).
A protože se jedná o systém komplexní, je samozřejmé, že brdský radar a polská základna budou zároveň fungovat jako první ochranný štít při útoku směřujícím na jiná území, v případě, že trajektorie tohoto útoku bude v jejich dosahu.

Nemyslím si, že to je složité pochopit.
 
Naposledy upraveno moderátorem:

DeletedUser

Guest
Ale ano, je těžké pochopit, jak můžeš napsat, že radar "Bude to poslední pojistka, která může zneškodnit raketu v konečné fázi letu", když pouhý jeden ostavec nad tím píšeš, že tu střelu už pravděpodobně nikdo zlikvidovat nestihne, pokud poletí sem a pokud ji objeví až tento radar.

A ještě takový detail, když tu s takovou samozřejmostí operujete s pojmem "raketa útočící na naše území". Kdo nás dneska ohrožuje střílením raket a proč by je sem střílel. A jestli není náhodou trochu paradox chtít tu postavit radar, který bude (pokud bude navzdory dosud neúspěšným testům opravdu fungovat) pro každého nepřítele USA (a že si jich dělají sakramentsky hodně) právě tím pádným důvodem k útoku na nás.
 

DeletedUser

Guest
Vše již bylo řečeno v předchozích příspěvcích. Nemohu se než opakovat.
Za nepřesnost ohledně fáze letu se omlouvám, informace jsem znovu ověřoval a pravda je, že systém stihne vypálit dvě salvy.
Pokud se pozastavuješ nad použitím formulací "může" a "pravděpodobně", tak je to proto, že do té doby než se radar a základna postaví a projdou úspěšnými testy, tak se jedná o předpoklady. Bylo by neseriózní používat výrazy "jistě" a "zaručeně".
Tvá vyjádření o dosud neúspěšných testech systému jsou nepravdivá.

Až přineseš novou otázku, nebo argument, bude to námět k diskuzi.

PS: Pokud bychom s určitostí věděli, kdo nás ohrožuje útokem rakety dříve, než ji vystřelí. Tak protiraketovou obranu skutečně nepotřebujeme.
Stačilo by zneškodnit nebezpečnou raketu ještě před jejím odpálením.
Právě proto, že to nevíme, ale nebezpečí takového útoku je reálné, tak je radar velmi důležitou součástí naší obrany.
 
Naposledy upraveno moderátorem:

DeletedUser

Guest
Slovo může jsi použil ve větě "Bude to poslední pojistka, která může zneškodnit raketu v konečné fázi letu." To taky může znamenat, že už se to prostě nemusí povést. Že se třeba sice ještě stihne odpálit antiraketa, ale už jen s velmi malou pravděpodobností úspěšného sestřelu útočící rakety. Nechci Tě přímo podezírat z úmyslného mnohovýznamu vět, ale prostě Tvoje formulace jsou bohužel zavádějcí.
Zrovna tak, když napíšeš, že "pravda je, že systém stihne vypálit dvě salvy." I když Ti budu věřit, že sis to ověřoval, ba i tomu Tvému tajnému zdroji, tak pořád je to fatálně nedostačující informace. Stihnou se vypálit salvy - fajn, ale s jakým úspěchem? Když se řekne A, má se říct i B. Trefí antiraketu s jakou pravděpodobností? Tady neobstojí argument "až se to postaví a otestuje", tady už přece musejí existovat exaktní teoretické výpočty, jinak by se přece ani nevědělo, kde vůbec může (z technického hlediska) být jaká část systému umístěna.

Ale vážně si myslím, že ta debata je posunuta jinam, my se tu handrkujeme jestli radar střelu uvidí nebo neuvidí, a přitom na nás nikdo nestřílí, ani není kdo by na nás střílel a proč by na nás střílel a čím by na nás střílel, my bychom měli začít tim, že bychom si vyjasnili skutečné bezpečnostní hrozby, a podle toho pak volili ten nebo onen bezpečnostní systém, jenže zatím se všechno dělá úplně obráceně, někdo se snaží rozhodnout že radar bude a basta a argumenty už se nějaké najdou.
 
Naposledy upraveno moderátorem:

DeletedUser

Guest
Já jsem každopádně PRO radar, stejně tady bude - povolení ke stavbě bylo vydáno již roku 2004 a naši milí politici jen čekaj než se s tím veřejnost smíří
 

DeletedUser

Guest
Mě je to vcelku jedno. Jen mi vadí stejná věc jako ostatním: Rozhodně si znepřátelíme pár států... Ale je to tu z důvodu ochrany Evropy a USA, tak snad to pomůže (i když všichni víme, koho hlavně mají chránit).
 

DeletedUser

Guest
Já osobně jsem pro radar!

Tohle je velmi rozostřené téma, alespoň se mi to jevilo když jsem ho četl. Proto nebudu na nikoho navazovat a odporovat a řeknu čistě svůj názor. Slyšel jsem toho o radaru v Brdech hodně, z médií plus ze svého zdroje. Takže jsem si o tom udělal tenhle obrázek:

Radar je čistě "provokace" Rusů. Protože Irán, Irák a země související s touhle tématikou mají sice rakety, ale pouze krátkého dostřelu. Středního a dlouhého nemají. To znamená že jediné Rusko může zaměstnat radar v Brdech. (Je ale otázka, jak dlouho bude trvat, než země východního světa budou mít rakety středního a dlouhého doletu...)

Je hloupost, kdo tvrdí že když nebude radar tak nám spadne raketa přímo do klína. Sousední země jako je Francie ta má svůj protiraketový systém a Německo má dokonce tři radary. Úplně z přehledem ochrání i nás. Ale zase na druhou stranu proč nemít "svůj" (americký) nejmodernější radar ve své zemi a mít jistotu že se knám nikdo neotočí zády.

No a není to tak trochu jenom moc nafoklá politická bublina, radar je totiž čistě armádní věc. Radar tu bude tak jako tak, protože se musí chránit vzdušný prostor více na východ, evropská unie se totiž rozrůstá. Tím pádem bude radar u nás nebo někde v sousedním státě. Pokud tam byla řeč o nukleárních hlavicích, tak by to vyšlo na stejno. Je lepší mít radar u nás, plynou s toho určité výhody (ekonomické).

A to že amíkům lezem do pr.... Když se nad tím člověk zamyslí, tak proč ne? Vždyt jsme samy proti sobě. Nikdo si totiž neumí představit kolik takový radar stojí... (Někdy bych byl raději ten Američan, než se třeba každý den dívat v televizi na tu naši slavnou politickou scénu.

PS: Většina lidí o tom slyšela jednou to a podruhé zas ono, ale v podstatě o této problematice namají ani ponětí. Většinou to jsou pouhé doměnky a "žvásty".
Já osobně jsem pro radar!
 
Nahoru